Zonaya Ne İyi Gelir: Zona İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.201 defa okundu

Zonaya Ne İyi Gelir: Zona İçin Bitkisel Çözüm

zona için bitkisel çözüm

zona için bitkisel çözüm

Zona hastalığı neden olur?

Zona hastalığı, herpes zoster olarak da bilinirken varisella zoster virüsünün yol açtığı bir enfeksiyondur. Varisella zona virüsü suçiçeğine de neden olan virüs çeşididir. Eğer kişi suçiçeği geçirdiyse hayatının ilerleyen dönemlerinde zona ile karşılaşabilir.

Zonanın belirtileri:

Zonanın ilk belirtileri deride kırmızı döküntüler şeklinde görülür. Bu döküntüler ağrı ve yanma hissine neden olabilir. Döküntü genellikle vücudun bir tarafında ve çoğunlukla gövde, kalça veya yüz bölgelerinde görülür. Döküntü çok kaşıntılı olabilir ve kabarcıklar oluşabilir. Zona hastalığının diğer belirtileri arasında baş ağrısı, ateş, vücut ağrısı, yorgunluk ve ışığa karşı hassasiyet vardır. Zona hastalığı yaklaşık 3 ila 4 hafta içinde kendi kendine geçer. Zona tedavisinde çok etkili antiviral ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Zona nasıl geçer: Zona hastalığı doğal tedavi

1. Zona soğuk uygulama

Soğuk su kabarcıkları ve ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca kaşıntıyı yatıştırır ve cildin tahriş olmasını önler.
– Bir havlu soğuk suyla ıslatılır, fazla suyu sıkılır ve yavaşça kabarcıklar üzerine yerleştirilir. 20 dakika cilt üzerinde bırakılır. Bu şekilde ağrı azalana kadar soğuk kompres yinelenir.
– Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için soğuk su ile duş alınabilir. Birkaç dakika kadar cilt döküntülerinin oluştuğu bölgelere soğuk su uygulanabilir.

Not: Buz veya soğuk su kullanılırken havlunun temiz olmasına özen gösterilmelidir.

2. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yatıştırıcı özellikleri ile tahriş, ağrı ve kaşıntıyı azaltır.
– İnce toz yulaf ezmesi iki bardak ılık su dolu bir küvet eklenir. Bu suda 10 ila 15 dakika beklenir. Günde birkaç kez işlem tekrarlanabilir.
– 1 su bardağı toz yulaf ezmesi ve su ile hamur yapılır. Bu hamur deri döküntülerinin görüldüğü alanlara uygulanır. Kuruması beklendikten sonra ılık su ile cilt yüzeyi yıkanır. Haftada en az birkaç kez tekrarlanabilir.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi zona için etkili bir başka çözümdür. Zonaya bağlı yaraları kurutmaya yardımcı olur ve kaşıntıyı durdurur. Doğal dezenfektan olan elma sirkesi anti viral özelliği ile iyileşme sürecini hızlandırır.
– Elma sirkesi ve su eşit miktarda karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile etkilenen bölgelere uygulanır. Zona tamamen geçene kadar her gün uygulanabilir.
– Bir çay kaşığı elma sirkesi ve bal bir bardak sıcak suda karıştırılır. Bu karışım günde 1 kez içilir ve 1 hafta uygulanır.

Zona sirke tedavi yöntemleri ile hafifletilebilir.

4. Aloe vera

Yatıştırıcı ve soğutma özellikleri nedeniyle, aloe vera zona için mükemmel çözümdür. Aloe vera cildi yatıştırır, ağrı ve kaşıntıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
– Taze ayıklanmış aloe vera jel, dairesel hareketlerle hafifçe ovalayarak etkilenen bölgelere uygulanır.
– Yaklaşık 30 dakika süreyle cilt üzerinde bırakılır ve ardından soğuk su ile yıkanır. Soğuk su ile banyo da yapılabilir.
– Bu uygulama her gün 2 ila 3 kez tekrarlanabilir.

5. Meyan kökü zona

Meyan kökü zona tedavisine yardımcı olan çeşitli antiviral özelliklere sahiptir ve bağışıklığı güçlendirir.
– Bir hamur yapmak için meyan kökü tozu ile biraz su karıştırılır. Bu hamur etkilenen bölge üzerine uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. İşlem günde 2 ya da 3 kere 2 hafta boyunca uygulanır.
– Ayrıca meyan kökü çayı kabarcıklı lezyonlar üzerine pamuk yardımı ile uygulanabilir. Günde 4 kez tekrarlanmalıdır.

6. Sarımsak

Sarımsak çok güçlü anti viral özelliklere sahiptir. Bu özellikleri nedeni ile zona tedavisinde kullanılabilir.
– 5 diş sarımsak ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur cilt kabarcıklarının üzerine uygulanır. 5 dakika kadar cilt üzerinde bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. İşlem haftada birkaç kez tekrarlanabilir.

Zona bulaşıcı mı?

Zona her zaman bulaşıcı olmasa da bulaşıcı özellikleri vardır. Bu nedenle enfekte olan kişiler ile temas edilmemesi gerekir.

Zona hastalığında bitkisel çözümler kullanılsa da mutlaka doktora gidilmelidir. Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar zona ağrısı için en etkili çözümler arasındadır. Zona ilaçları kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz