Zona Nasıl Geçer: Zonaya Bitkisel Çözüm

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.924 defa okundu

Zona Nasıl Geçer: Zonaya Bitkisel Çözüm

zonaya bitkisel çözüm

zonaya bitkisel çözüm

Zona nasıl olur?

Zona vücut üzerinde bazı bölgelerde ağrılı döküntüye viral bir enfeksiyondur. Zona belirtileri arasında ciltteki döküntülerin yanı sıra bu döküntülerin neden olduğu ağrılar da vardır. Bu döküntü vücut üzerinde herhangi bir yerde oluşabilir, ancak en yaygın olarak gövde üzerinde görülür. Suçiçeği hastalığında olduğu gibi zona hastalığına da varicella zoster virüsü neden olur. Bir kez suçiçeği geçiren insanlarda virüs kendini gizlemeye alarak ilerleyen zamanlarda herhangi bir stres durumunda zona olarak ortaya çıkabilir. Zona hastalığı tedavisi için genellikle anti viral ilaçlar verilir. Bu ilaçlar virüsü ortadan kaldırmaz fakat hastalığın süresini azaltırken aynı zamanda belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Zona hastalığının belirtilerini en aza indirmek için bazı doğal çözümler de denenebilir.

Zonaya ne iyi gelir: Zonaya bitkisel tedavi

– Serin bir banyo yapın.

Serin su zona döküntülerinin oluşturduğu acı ve rahatsızlığı hafifletirken cildin rahatlamasına yardımcı olur. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Virüs temasla bulaşabileceği için kıyafetler de sık sık sıcak suda yıkanmalıdır. Ayrıca ciltte oluşan kesikler ve yaralar virüsün kolay bulaşmasına neden olacağı için virüsten şüphelenilen kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Zonaya buz kompresi de uygulanabilir.

– Islak kompres uygulayın.

Soğuk ağrı ve tahrişi azaltırken ıslaklık cildin rahatlamasını sağlayacaktır. Bir havlu ya da bez su ile ıslatıldıktan sonra fazla sıkılır. Bez zona döküntülerinin üzerinde birkaç dakika kadar bekletilir. Kesinlikle buz paketleri kullanılmamalıdır. Her uygulamadan sonra cilde temas ettirilen bez ya da havlu yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Çünkü virüs havlu ile başka bölgelere de yayılabilir.

– Yulaflı banyo uygulaması yapın.

Yulaf ezmesi banyoları ve nişasta banyoları, ağrılı ve tahriş olmuş cildi iyileştirmek konusunda oldukça etkilidir. Yulaf ezmesi ılık banyo suyuna eklenir. Sıcak su kullanılmamalıdır. Çünkü sıcak su cildin daha da tahriş olmasına ve döküntülerin kötüleşmesine neden olabilir.

– Yatıştırıcı losyon kullanın.

Bazı yumuşatıcı losyonlar zonadan etkilenen bölgelerin hafifletilmesini sağlayabilir. Fakat losyonların içerisinde parfüm ya da alkol bulunmaması gerekmektedir. Mesela etkilenen alanlar üzerinde tutya taşı yağı gibi yatıştırıcı losyonlar kullanılabilir. Losyonlar uygulandıktan sonra eller hemen yıkanmalıdır. Virüsün ellere oradan da vücudun diğer bölgelerine yayılması olası olacağı için el dezenfektanı kullanılması önerilir.

– Doğal ağrı kesiciler kullanın.

Acı biberde bulunan capsaicin maddesi bazı kremlerde de bulunmaktadır. Bu madde zonanın neden olduğu ağrıların azaltılmasında kullanılabilir. Capsaicin biber özü doğal bir ağrı kesici olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Biber özlü kremler zonanın iyileşme süresini kısaltmasa da ağrıyı en aza indirecektir. Zonaya kantaron yağı da iyi gelmektedir. Etkilenen alanlara sürülmesi yeterlidir.

Doğal tedaviler ile zona hastalığı tedavi edilebilir mi?

Antiviral ilaçlar zona tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. İlaç kullanırsanız zona daha uzun sürede geçecektir. Fakat doğal takviyelerle bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Zona ağrısı nasıl geçer?

Zona ağrısı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda iltihabın azaltılması için zona antibiyotik tedavisi gereken bir hastalıktır. İlaç kullanımı için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Zona hastalığı kendi kendine belirli bir zaman sonra geçer. Fakat önemli olan hastalık sırasında ortaya çıkan ağrı ve lekelerin verdiği rahatsızlığı dindirmektir. Kullanılan ilaçların birçoğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak doğal tedaviler ile desteklenen vakalarda hastalık daha hızlı atlatılmaktadır. Zona lekeleri giderek çoğalıyorsa ya da vücudun farklı bölgelerine yayılmaya başladıysa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Çünkü hastalığın altında başka nedenler de olabilir. Zona hastalığından korunmak için temel kural stresi azaltmaktır. Yoğun stres altındaki hastalara bu durumu atlatmaları için meditasyon, yoga ya da nefes egzersizleri gibi yöntemler de önerilebilir. Hastanın stresi azaltması zona lekelerinin yayılmasını da engelleyecektir. Genellikle ağır depresyon ya da aksiyete bozukluklarında doktorlar tedavi sürecinde hastayı bir psikoloğa yönlendirebilir. Hem fiziksel hem de psikolojik tedavi yöntemleri ile iyileşme süreci desteklenir ve hastalık kısa süre içinde atlatılır.

zona tedavisinde kullanılan ilaçlar zona bulaşıcı mı

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Kadir OnayCevapla

  Zona, suçiçeği hastalığına neden olan “Varicella zoster” adlı virüsün meydana getirdiği sinir iltihabıdır.
  insanın özellikle gövde, bacakve yüz derisinde, sinirler boyunca birtakım ağrılı fiskelerin dökülmesi biçiminde kendini gösteren,mikroplu
  bir deri hastalığı.Zona hastalığının modern tıp ta tedavisi yoktur.Kimyasal bazlı sentetik antiviral ilaçlarla uygulanan tedavi yöntemleri,
  tedaviden çok,günü kurtarmaya geçici rahatlamaya yöneliktir.Halbuki doğal bir tedavi yöntemi olan Apiterapi ile zona nın kesin,kalıcı,yanetkisiz,
  güvenilir tedavisi mümkündür.
  Propolis en güçlü sentetik antiviral den 100 misli daha güçlüdür. Propolis,Flavonoller ve luteolin içeriği nedeniyle
  Herpes Zoster ve Herpes Simplex Virüslerini engeller ve tedavi eder.Propolisin yüksek antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek,
  kesin,kalıcı tedavi sağladığı akademik,bilimsel araştırmalarla ıspatlanmıştır.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.
  Saygılarımla, Kadir Onay

  Ağu 15, 2018 22:29