Zihin Bedeni Nasıl Etkiliyor: Zihin Ve Beden Arasındaki İlişki

Alternatif Tıp kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 118 defa okundu

Zihin Bedeni Nasıl Etkiliyor: Zihin Ve Beden Arasındaki İlişki

zihin ve beden arasındaki ilişki

zihin ve beden arasındaki ilişki

Zihin beden etkileşimi:

Sağlık birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin birçoğu kontrolümüzün dışındadır. Örneğin, ailesinde meme kanseri olan kadınların benzeri bir hastalığa yakalanma ihtimalleri genleri nedeniyle, ailesinde bu hastalığa sahip olmayan insanların benzeri hastalıklara yakalanma ihtimalinden daha fazladır. Ancak, birçok yönden, sağlığınızı etkileyen faktörleri kontrol edebilirsiniz. Örneğin, bir saat daha televizyon izlemek yerine mahalle çevresinde yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Hem zihninizi hem de vücudunuzu korumak sağlık açısından çok önemlidir. Dengeli ve sağlık bir yaşam için harcayacağınız kişisel mesai ileride bedenen ve ruhen geniş kapsamlı faydalar sağlayabilir. Sağlık bir rutin, genlere dayalı nüksedecek kanser, kalp hastalığı ve inme gibi hastalıklara karşı bile riskleri azaltmanızda yardımcı olabilir. Bu makale size sağlıklı bir zihin ve bendene sahip olmak için uygulayabileceğiniz pratik önlemler hakkında genel bakış sağlar.

Beden ve zihin arasındaki ilişki:

Beynin genel sağlık üzerinde düşündüğünüzden daha fazla etkisi vardır. Her gün milyonlarca işlem ve performansın yanı sıra, beyin iyileşmeye de yardımcı olur. Araştırmalar insanların kendi kendilerine konuşmalarının (kendi kafalarının içindeki konuşmalar) daha olumlu olmaları, daha az depresyon ve daha iyi fiziksel sağlığa sahip olmalarını sağladığını göstermiştir. Beynin genel sağlık üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Beyin hastalıkların tedavisinde vücudu güçlü tutar ve hastalığın önlenmesini sağlayabilir. Yoga, meditasyon, nefes teknikleri gibi rahatlamaya yönelik öğretiler beynin de rahatlamasını sağlayan bazı alternatif tedavi destekleyici yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zihni besleyen besinler:

Aşağıdaki üç temel ilke gıda tüketiminde seçenekleri yönlendirmede kullanılmalıdır.

– Daha az kalorili yiyecekler tüketmek
– Daha az doymuş yağlar
– Çeşitli meyve ve sebzeler

Bu noktalar sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken kurallardır. Aynı zamanda sağlıklı bir beden zihin ilişkisi için gereklidir. Beslenme düzeninde daha çok yeşil yapraklı sebzeler ve vitamini bol meyveler yer almalıdır. Özellikle fast food yiyeceklerden ve fazla yağlı restoran yemeklerinden, fazla tuz ve şeker tüketiminden uzak durulmalıdır. Evde yemek yemek beslenme düzeninizi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Beden sağlığı için beslenme ve egzersizin önemi:

– Kalori sınırlandırılması uygulayın.

Günlük fiziksel aktivite düzeylerine ve yaşa bağlı olarak yetişkin insanlarda ihtiyaç duyulan kalori miktarı ortalama olarak 1600 ve 2.400 kalori arasındadır. Öte yandan erişkin erkeklerin günlük olarak alması gereken kalori aynı faktörlere bağlı olarak 2000 ve 3000 kalori arasında değişmektedir. Size ve aile üyelerinize uygun kalori miktarlarının belirlenmesi için diyetisyene başvurabilir, düzenli beslenme ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

– Tükettiğiniz yağlara dikkat edin.

Yağ vücudunuzun düzgün çalışması, büyümesi ve iyileşmesi için gereklidir. Fakat tüm yağlar eşit değildir. Süt ve süt ürünleri, tere yağ ve et doymuş yağ oranı yüksek besinler arasındadır. Bu da bu besinleri fazla tüketen insanlarda kalp hastalığı riskini artırır. Trans yağı katı yağ oluşturmak için sıvı yağa hidrojen eklenerek oluşturulan insan yapımı bir yağdır. Bu tür yağlar ile kilo alımına neden olmak kişinin kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırırken aynı zamanda iyi kolesterol seviyesinin düşmesine kötü kolesterol seviyesinin ise artmasına neden olur. Daha sağlıklı bir beslenme için doymuş yağlar yerine doymamış yağları tüketin. Doymamış yağ açısından zengin besinler arasında balık ve fındık gibi besinler bulunmaktadır.

– Bol bol meyve ve sebze tüketin.

Sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazı meyve ve sebzelerdir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler vücuda oldukça yararlıdır. Kepekli tahılları da unutmamak gerekir. Bu 3 tür besin beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca sağlıklı bir beslenme için yağlı ürünler yerine az yağlı ya da yağsız süt ve at tüketebilirsiniz.

– Fiziksel aktivite önemlidir.

Araştırmalar, fiziksel aktivitelerin yani egzersizlerin sağlığı korumada yardımcı olduğunu göstermektedir. Düzenli egzersiz yapan insanlarda daha az kronik hastalık görülür. Daha nadir hastalanırlar ve grip, nezle gibi hastalıkları daha çabuk atlatırlar. Egzersiz yapmak vücutta kilo kontrolünü sağlarken aynı zamanda daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşmasını sağlar. Hastalık kontrol merkezleri egzersizlerin yetişkinlerde ortalama olarak 2 saat 30 dakika kadar uygulanması gerektiğini söylüyorlar. Her hafta orta yoğunlukta aerobik aktivitelerinin yapılması önerilir. Ayrıca yürüyüş egzersizleri de haftada en az 2 kez yapılmalıdır.

– Stres yönetimini öğrenin.

Stresin vücut üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Yoğun stres vücudu kötü etkiler ve yaşamı tehdit eden durumlar oluşturabilir. Uzun süren stres sağlığın bozulmasına neden olabilir. Araştırmalar stresin kalp hastalığı, ani kalp krizi, obezite ve diyabet gibi hastalıklar için risk oranını artırdığını göstermektedir. Stres yönetimini en iyi şekilde yapmak gerekir. Stres ve anksiyeteyi azaltmak için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yaparak daha rahat hissedebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yapmaktan zevk aldığınız hobilerinize de zaman ayırabilirsiniz.

Zihin ve beden sorunları için

Duygusal açıdan sağlıklı ve mutlu olmak genel sağlığı da etkileyen bir durumdur. Kendi düşünce ve duygularının farkında olan insanlar daha huzurlu bir hayat sürdürürken aynı zamanda kaygılarla başa çıkmada daha başarılıdırlar. Sağlıklı bir duygusal yaşam biraz da sosyal ilişkilerin iyi olmasına dayalıdır. Aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları ile sağlıklı iletişim kurabilen insanlar kendilerini duygusal açıdan daha güçlü hissederler. İnsan hayatı boyunca tabi ki sürekli mutlu olamaz. Ara sıra üzüldüğü ya da kaygı duyduğu durumlarla karşılaşabilir. Fakat burada önemli olan bu kaygılarla başa çıkma şeklidir. Bazı psikolojik düşüler ya da kötü hissettiren duygular ve duygu durum bozuklukları anksiyete ya da depresyon gibi daha büyük sorunların gelişmesine neden olabilir. Eğer hayatınızda yoğun stres yaşıyorsanız ve bu durum uzun sürdüyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktor bu durumu atlatmanıza yardımcı olacak terapiler ve ilaç tedavileri uygulayarak hayatınıza kaldığınız yerden devam etmenize yardım edecektir.
İnsan sağlığı iki temel üzerine kuruludur; zihin ve beden sağlığı. Her nasıl fiziksel bir sorunla ya da hastalıkla karşılaştığınızda doktora gidiyorsanız zihinsel yani psikolojik bir durumla karşılaştığınızda da doktora gitmelisiniz. Bir çok fiziksel hastalığın altında psikolojik hastalık olabilir. Mesela başınız ağrıdığında bu normal bir baş ağrısı olmayabilir. O gün çok yorulmuş olabilirsiniz, yoğun stres altında olabilirsiniz ya da depresyona girmenize neden olabilecek bir olay yaşamış olabilirsiniz. Vücut ve beyin arasında çok sağlam bir bağ vardır. Beyin herhangi bir olumsuz durumda vücudun bazı kısımlarını etkileyerek size sinyal gönderiyor olabilir. Özellikle stres durumlarında psikolojik olarak daha kötüye gitmemek ve başka ciddi hastalıklara yakalanmamak için bir psikolog ile görüşebilirsiniz. Yoğun stres ve anksiyete durumları genellikle terapi ile geçebilen sorunlardır. Zihin ve beden arasında bir bağ olduğunu kesinlikle unutmayın ve zihinsel bir sorunla karşılaştığınızda doktora gitmekten çekinmeyin.

Yorum Yaz