Yüz Ağrısı Neden Olur: Yüz Ağrısının Nedenleri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 4.421 defa okundu

Yüz Ağrısı Neden Olur: Yüz Ağrısının Nedenleri

yüz ağrısının nedenleri

yüz ağrısının nedenleri

Yüz ağrısının sebepleri:

Yüz ağrısı göz ve ağız olmak üzere yüzün herhangi bir bölümünde oluşabilir. Normalde herhangi bir yaralanma sırasında baş ağrısı oluşur fakat yüz ağrısı da ciddi tıbbi durumların neden olduğu bir durumdur. Çoğu yüz ağrısı zararsızdır. Ancak ağrı bilinmeyen bir nedenden dolayı durduk yere oluştuysa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Yüz ağrısı nedenleri nelerdir?

Yüz ağrısı sinir hasarı ya da enfeksiyon nedeni ile oluşabilir.

Yüz ağrısında en sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

– Ağız enfeksiyonları

– Ülser (açık yaralar)

– Apse (örneğin ağızda yüzey dokusu altında irin topluluğu)

– Ciltte apse (irinin deri altında oluşması)

– Baş ağrısı

– Yüz yaralanması

– Diş ağrısı

Daha ciddi yüz ağrısı nedenleri şunlardır:

– Herpes zoster (Zona)

– Migren

– Sinüzit (sinüs enfeksiyonu)

– Sinir bozukluğu

Yüz ağrısı sık olarak kramp gibi bıçaklama veya ani ağrılar olarak açıklanır. Ağrı yüzün diğer bölgelerine kulağa ya da başa yayılabilir.

Yüz çevresinde ağrı:

Hissedilen acı genellikle acının nedenine bağlı olarak değişir. Yüzün bir tarafında yüzde veya ağız çevresinde bulunan zonklama şeklindeki ağrı genellikle diş ağrısı, çürük veya apse gibi sağlık sorunları nedeniyle oluşur. Bu tür bir acı karşısında diş doktoruna başvurmak gerekebilir. Sinüzit ile ilişkili ağrıda ise elmacık kemikleri ve gözlerin altında basınçla birlikte ağrı hissedilir. Apse ya da ağız ülseri durumlarında ağrı yara bölgesinde yoğunlaşır. Baş ağrısı ya da bıçak batıyormuş gibi ağrılar da görülebilir. Eğer yüz ağrısının nedeni anlaşılamıyorsa ve durup dururken oluştuysa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yüz ağrısı nasıl geçer?

Yüz ağrısı ağrı kesiciler ile geçebilir. Ancak doktora görünülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yüz ağrısı için hangi doktora gidilir?

Yüz ağrısı için nöroloji doktoruna gidilmelidir.

Aniden oluşan ve göğüs ya da genellikle sol kola yayılan yüz ağrılarında hemen 112’yi arayarak ambulans çağırılmalıdır. Çünkü bu tarz ağrıların nedeni genel olarak kalple ilgili sorunlar ve kalp krizidir.

Genellikle basit durumlar nedeni ile oluşan yüz ağrılarında doktor şu bilgileri öğrenmek isteyecektir:

– Ağrı yüzün hangi kısmında oluşuyor?

– Ağrı ne kadar sıklıkla gerçekleşiyor?

– Ağrının yoğunlaştığı herhangi bir bölge var mı?

– Ne tür bir acı veriyor?

– Ağrı ne kadar sürüyor?

– Ağrıyı rahatlatan bir şey var mı?

– Ağrıyla birlikte başka bir semptom görülüyor mu?

Yüz ağrısında ağrı nedenini teşhis etmek için doktor röntgen veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme taraması) gibi görüntüleme testleri yapabilir. Bu görüntüleme testleri kemik, kas ve doku içindeki sorunları tanılamada yararlı olacaktır. Röntgen, sinüsleri denetlemek için de kullanılabilir. Ayrıca doktor belirli enfeksiyonları test etmek için kan örneği alabilir.

Yüz ve göz ağrısı:

Doktor yüz ağrısına neden olan organın gözler olduğu düşünürse hastayı göz doktoruna sevk edebilir. Tonometry testi ile gözler kontrol edilir. Uyuşturucu damla her iki göze de damlatılır. Turuncu boya içeren kağıt küçük bir şerit halinde göz küresine yerleştirilir. Göz doktoru, gözün kornea ve diğer bölümlerinde olası göz hasarını kontrol etmek için slit lamba kullanır. Bu test ülser ve glokom teşhisinde etkili bir testtir.

Yüz ağrısı genelde altında yatan neden teşhis edildiğinde kısa süre içerisinde tedavi edilir. Tedavi çeşidi nedene göre değişir. Ağrı enfeksiyonlar nedeni ile oluşuyorsa genellikle antibiyotik kullanılır. Küme baş ağrısı veya migren nedeniyle oluşan yüz ağrılarında ise ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak, bazen ağrı kesiciler yüz ağrısı için etkili olmayabilir. Bu durumda doktora başvurarak daha güçlü ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • MelekCevapla

    Buz koyun hemen geçiyo

    Eyl 10, 2017 19:22