Yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri zararları nelerdir?

Gebelik ve Üreme kategorisine 12 Eylül, 2013 tarihinde eklendi, 44.877 defa okundu

Yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri zararları nelerdir?

Kadın kısırlığının en önemli nedenlerinden birisi de yumurtalıklarda bulunan ve sperm ile döllenme neticesinde embriyo’yu meydana getirme işlevi olan yumurtaları saran folliküllerin yırtılmamasıdır. Halk arasında bu duruma yumurtaların çatlamaması denilmektedir. Yumurtaları saran kesecikler olan folliküllerin yırtılması ile sperm yumurtanın içerisine nüfuz edebilmekte ve bu sayede döllenme gerçekleşmektedir. Yumurtaların çatlaması için kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve LH hormonlarının vücut tarafından maksimum düzeylerde salgılanması gerekmektedir. Şayet bu hormonların salgılaması yetersiz düzeyde ise bu durumda yumurtalar folliküillerden çıkamayacağı için döllenme gerçekleşmez. Bunun neticesinde ise kısırlık dediğimiz sorun ortaya çıkar. Yumurta çatlatma tedavisi olarak bilinen tedavinin asıl amacı da kadınlarda eksik bir biçimde salgılanan bu hormonları dışarıdan iğne yoluyla vücuda takviye etmektir.

Yumurta çatlatma iğnesi nedir faydaları nelerdir?
Yumurta çatlatma iğneleri, kısırlık (infertilite) tedavisinde en fazla başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Yumurta çatlatma iğneleri, yumurtanın follikül içerisinde büyümesinin hemen sonrasında uygulanır. Burada birbiriyle karıştırılmaması gereken bir nokta var. Bazı hanımlarda yumurta hiç büyümeyebiliyor ve bu da kısırlığın bir diğer nedeni olarak biliniyor. Yumurta büyütme iğneleri ile yumurta çatlatma iğneleri birbirinden farklı iğneler olup yumurta çatlatma kürü sadece bir tek iğne uygulaması ile yapılabilirken yumurta büyütme kürleri 7-10 günlük kürler şeklinde uygulanmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesi ilaçları isimleri nelerdir?

Yumurta çatlatma iğneleri piyasada Ovitrelle® , Pregnyl®, Profasi®) “human chorionic gonadotropin (HCG)” adlarıyla satılmaktadır. Bu ilaçların ortak özelliği ise HCG alfa etken maddesini taşımalarıdır. Yumurta çatlatma iğneleri bir diğer ifadeyle LH hormonunun taklidini yapan HCG hormonu içermektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman etkili olur.

Yumurta çatlatma iğneleri yani HCG iğnesi yapıldıktan ortalama 35 saat sonrasında yani bir buçuk günlük bir sürenin ardından yumurtayı çatlatır. Buna ovülasyon yani yumurtlama denilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi nereye yapılır?
Yumurta çatlatma iğnesinin uygulandığı yer deri altı veya kas içi olabilmektedir. Bu uygulama yerleri ilaç markasına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilacı uygulamadan önce reçetesine bakım Yumurta çatlatma iğnesi nereye vurulur öğrenmek gerekebilir. Genellikle deri altı Yumurta çatlatma iğnesi uygulaması göbek çevresine ve kolun yukarı-arka kısmına yapılırken kas içi intramuskuler iğneler kalçadan uygulanmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?
Yumurta çatlatma iğnesinin etkili olabilmesi için follikül içerisindeki yumurtaların 2 cm çapa erişmesi gerekmektedir. Yumurtanın büyümesi kadından kadına değişmekle birlikte genelde adet geldikten sonraki 10-15. günler arasına denk gelmektedir. Burada doktor yumurtalar yeteri büyüklüğe ulaşmamış olsa bile gerektiğinde Yumurta çatlatma iğnesini uygulamaya karar verebilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi yan etkileri ve zararları var mıdır :
Yumurta çatlatma tedavisinin de her tedavide olduğu gibi bir takım riskleri veya yan etkileri olabilmektedir. Bu bakımdan yumurta çatlatma tedavisinin en bariz yan etkisi Ovarian hiperstimulasyon sendromu – OHSS olarak bilinen ve yumurtalıkların aşırı çalışmasından kaynaklanan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık neticesinde bazı kadınlarda karın ağrıları, bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızla kilo alma gibi Ovarian hiperstimulasyon sendromuna özgü bir takım belirtiler görülebilmektedir. OHSS rahatsızlığı dikkate alınması gereken ciddi bir yan etki olup vakit kaybedilmeden doktor kontrolüne girmekte fayda bulunmaktadır. Diğer yandan yumurta çatlama iğnesi tedavisi ile bazı kişilerde alerjik bir takım reaksiyonlar da görülebilmektedir. Çok nadiren de olsa yumurta çatlatma tedavisi gören bazı hanımlarda yumurtalık kistleri de gelişebilir.

Yumurta çatlatma iğnesi tedavisi ile hamile kalanlar ne yapmalı?

Yumurta çatlatma iğnesi uygulaması sonrasında hamile kalındığından şüpheleniliyorsa ilk fırsatta doktora gidilmeli ve olağan hamilelik testleri tatbik edilmelidir. Bu genelde kanda hamilelik hormonu testi veya ultrason tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalma ihtimali/şansı ne kadardır

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar kadının yaşına, daha önce hamile kalıp kalmadığına, vb etkenlere göre değişir. Ancak genel bir hamile kalma şansı söylemek gerekirse bu tedaviyi olan her 5 kadından bir tanesi hamile kalmaktadır. Diğer 4 kadında ise karı veya kocadan kaynaklanan daha başka kısırlık nedenlerinin görülme ihtimali de bir hayli yüksektir. Yumurta çatlatma iğnesi tedavisi genelde 3-6 aylık bir döngüde uygulanan bir kısırlık tedavisi yöntemidir.

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?
Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra yumurtlama yani foliküllerin çatlaması süreci bir buçuk gün sonra gerçekleşmektedir. Bu nedenle yumurta çatlatma iğnesi yaptıranlar cinsel ilişkiye iğne yapıldıktan tam 35-40 saat sonra girmeleri önerilir. Daha sonra da 60. saatte de bir kez daha cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma ihtimali bir hayli yükseltilmiş olacaktır.

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası adet görülür mü?

Şayet yumurta çatlatma iğnesi tedavisi sonrasında gerek cinsel ilişki gerekse tüp bebek-aşılama yöntemleriyle hamile kalındı ise bu durumda adet gerçekleşmeyebilir.

Etiketler : , , , , , , ,

Yorum Yaz

65 Yorum

 • aylinCevapla

  Hastanın takibi sırasında olası olumsuz etkiler arasında, yumurtalıkların aşırı uyarılması, çoğul gebelik, dış gebelik, yumurtalıkların burkulması, yumurtalık kanseri ve hamilelik sırasında sorun yaşama gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle yumurta büyütücü iğne kullanıldıktan sonra hasta takibinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

  May 14, 2014 20:16
 • servetCevapla

  Ayrıca bu ignelerden sonra erken adet görme gibi problemler yasanblyor bende öyle oldu

  Tem 17, 2014 23:19
  • guldenCevapla

   aaa oylemı

   Kas 18, 2015 11:39
  • NurCevapla

   Ya bende adetimn son gunu ovitrelle vuruldum ve 1 hafta sonra tekrar adet oldum bu neden olabilr bilginz varmi acaba

   Ara 26, 2016 16:24
 • gülistanCevapla

  Merhabalar 1 yıllık evliyim 5.ayda hamile kaldım ama düşük yaptım bir tanede kimyasal gebelik yaşadım serophene kullandım ama hiçbir etki etmedi daha sonra doktorum klomenin dozunu yükselterek verdi yumurtam büyüdü çatlatma iğnesini yaptık sanırım yanlış günler olduğu sonra denk gelmediği için gebeliği tutturamadık bu ay yine klomen ve pregnyl iğne yaptım inşallah bu sefer başarmışımdır umutla bekliyorum

  Kas 13, 2014 11:14
  • adminCevapla

   Gelişmelerden bizi haber et Gülistan. inşallah tutar bu sefer ve bebeğine kavuşursun.

   Kas 13, 2014 18:41
  • guldenCevapla

   herkezı leylant hanımı onerıyorummm

   Kas 18, 2015 11:40
 • gülistanCevapla

  Birde benim iki sefer aynı oldu iğneyi yaptığım gün çalıyor yumurta çünkü yaptıktan tam 14 gün sonra adet oluyorum

  Kas 13, 2014 11:18
 • gülCevapla

  merhaba ben ekim ayında Ovitrelle çatlatma iğnesi kullandım şuan hamileyim 4 haftalık dün kahverengi kanla karışık lekenme yaşadım acile gittim kesenin durduğunu söyledi 3 tane kist görüldü daha önceden yoktu doktor iğnelerden olmuştur dedi pregeston verdi, ayrıca homozigot olduğundan kan sulndırıcı 04’lük iğne kullanıyorum durumum ne olacak merak ediyorum cevap yazarsanız çok sevinirim.

  Kas 16, 2014 13:01
 • damla misraCevapla

  Bende 9aylik evliyim cok istiyorum bir bebegim olsun kasimda tafavi uygulandi klomen kullandim sonra igne. Kullandim simdide kasiklarm falan cok sis agrida yapiyor nedendir bilmiyorum cesaretim yok doktora gtmeye doktor hamile degilsin diyecek dye gitmiyorum bakalm regl gunumu bekliyorum uc gum kaldi dua edinn allahm tum isteyen anne adaylarina nasil eder insallah

  Ara 22, 2014 17:16
  • guldenCevapla

   aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

   Kas 18, 2015 11:42
  • lalaCevapla

   Merhaba nə oldu şimdi hamilə misiniz?

   Oca 21, 2017 11:04
 • hazalCevapla

  Merhaba ben 1 yillik evliyim evliligim ucuncu ayinda kimyasal gebelik geçirdim doktor bir yil bekleyelm siz deneyn dedi olmadi bu araligin 3 nde adet oldum ve yumurta gelisimeme bakti 2cm olunca ayin 15nde catlatma ignesi yaptirdm bir sorun yoktu fakat 26 snda adet gibi hafif agri ve kanamam basladi normal mi boyle erken adet kanamasi gormem yasayan oldumu ?

  Ara 27, 2014 10:08
 • DilekCevapla

  15 Aralık’ta çatlatma iğnesi yaptırdım 29 Aralık’ta test yaptım 19.77çıktı 4 ocakta şiddetli kanama geçirdim 23 ocakta tahlil yaptım 2399 çıktı Beta şok oldum 2 gün sonra doktora gittim tekrar beta yaptım 2733 çıktı 5 haftalık hamile denildi neysr 5 gün bekledim kafam karıştı ayrı hastanelere 3 doktora gittim tekrar Beta yaptım 3153 çıktı doktor vajınal ultrasonla baktı dış gebelik dedi başka doktora gittim beta 2399 çıktı 4 Şubat’ta doktor hemen cerrahi müdahale yada kemoterapi dedi kemoterapi aldım bugün 7 Şubat kanamam başladı doktoru aradım normal dedi adet kanaması dediler gebelik ilaçla erir dediler erimezse ameliyat dediler benim sağ tarafta oluşmuş her iki yöntemle sağ tüpler iş Görmez dedi hayırlısı 3 Oglum var bilgi Amaçlı yazdım başımdan geçeni iğnenin yan etkisi mi bilmem ama bende bu Şekil oldu Beta pazartesi inşallah düşer ……..!

  Şub 07, 2015 15:36
  • adminCevapla

   Geçmiş olsun Dilek hanım. Sonuçlardan bizleri de haberdar ediniz. İnşallah en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

   Şub 07, 2015 16:25
 • busraCevapla

  Ben
  Hamile kalmak icin igne vuruldum 3 hafta oldu test yaptim iki cizgi cikti kan testi yaptim 174, 64 cikti bu sonuca gore hamilemiyim bilen varsa yorum yapsin cok heycanliyim lutfen

  Şub 11, 2015 21:55
  • betülCevapla

   sanırım hamilesiinn :))

   Tem 29, 2015 23:02
 • sevgiCevapla

  Bn bugun igne vurdurdum tutarmi bilmiyorum.insallah tutar

  Şub 22, 2015 20:34
 • merveCevapla

  slm kızlar bende 4 aylık evliyim bebek çok istiyorrum bunun için olmayınca doktora gittim polir ovistik kist var dedi yumurtaları tembel çalıştırırmış bu kist bu yüzden klomen yazdı kullandım yumurtam 22 mm olunca çatlatma iğnesi oldum 1 hafta sonra gebelik testlerinde çift çizgi gördüm hamileyim galiba dedim doktora gittim kan testi yaptırdım beta 6.41 çıktı gebelik var ama 2 gün sonra tekrar gel birdaha bakalım değer yükselecek mi dedi 2 gün sonra aşırı kasık ve bel ağrısı yaşadım hemen kan doktora gittim ultrasyonda baktı birşey yok dedi ve kan testimde beta 1,36 ya düşmüştü kimyasal gebeli olduğunu anladık o kadar kötü birşey ki bir an mutlu ol sonra yıkıl ama rabbim herşeyin hayırlısını versin inşallah ve benim adetim bu süreçle birlikta 10 gün gecikti hala hastada olmadım sancım var aşırı neden kanamama olmadı hala bilmiyorum 🙁

  Mar 03, 2015 07:13
  • zeynepCevapla

   Cok zaman gecmis ama aynı durumdayım sonucun ne oldu yazar mısın lütfen

   May 10, 2015 09:07
  • zeynepCevapla

   Zaman gecmis ama aynı durumdayım sonucun ne oldu yazar mısın

   May 10, 2015 09:08
 • sakineCevapla

  doktorum bana catlama ıgnesı verdı ve bana ıstedıgın yerden sabah saat 9 da vurabılırsın dedı bende ac karna saat 9 da kendım kolumdan yaptım bı kac saat sonra basım donmeye basladı ve tansıyonum dustu acaba yanlış mı yaptım lutfen bılgı verır mısını

  Mar 10, 2015 11:12
 • reyhanCevapla

  Slm Merhaba ben 1 senelek evliyim bebek istiyoru. Muyor tedavi goruyorm gecen hafta perşembe gunu karnimdan igne yapildi o gunden beri esimle birlikteyiz ama bilmiyor kasit agrim bel agrim karnim aciyor ayni hastalancam gibiyim normal mi bu ayin 30da hastalanma gerekece insallah busefer tutar tutmazsa 500 tl ignelere basliyacak doktorum yardimci olun lütfen. …..

  May 19, 2015 15:43
  • guldenCevapla

   canım agrı olması cok ıyımıs doktorum ddı yumurtn ctlıomus insllh bbgn vrdr

   Kas 18, 2015 11:38
   • YagmurCevapla

    Bende catlatma iynesi yaptım ama bndede ağrı vardı şuan hastaym neden kesildim bilmiyorum 1 gün önce adet oldum hem kafam çok karıştı bebek istyrm bnde 1 senelik evliyim neden bebeyim olmuyo catlatma iynesi de oldum ama anlamadm yardımcı olurmusunuz

    May 25, 2016 22:49
 • şeymaCevapla

  Slm bayanlar aranıza yeni katıldım bende bebek istiyordum doktora gittim süt hormonum yüksek çıktı buda gblk engelliyormuş iki hafta tedavi gördüm sonra süt hormonum düşmüş sonra yumurta büyütme tedavisi gördüm ve iki tane yumurta olmuş şuan çatlatma iğnesi oldum sonuçları bekliyorum

  May 22, 2015 07:42
  • guldenCevapla

   ınsalllh bebegın vrdır

   Kas 18, 2015 11:36
 • nevaCevapla

  2senelik evliyim.cocuk cok istiyoruz.yaklasik bir senedir tedavi goruyordun.bugun catlatma ignesi vuruldu.koldan.ins tutar dua edin.bide 36 saatten once iliski oluyomu.bilgisi olan varmi

  Haz 25, 2015 19:19
  • guldenCevapla

   evt cnm ben vuruldum gobekten 36saat sonra saat 23 24 gıbı dr ılskı onerdı

   Kas 18, 2015 11:27
   • guldenCevapla

    sonrası 5gun ılıskı vrıyor sana

    Kas 18, 2015 11:28
 • gizemCevapla

  Slm

  Eki 17, 2015 22:31
  • guldenCevapla

   slm gızem

   Kas 18, 2015 11:31
 • gizemCevapla

  Arkadaslar ben iki hafta once klomen diafomin ve vitamin yedim sonra yumurtalarim kivama gelince doktorum chormin ignesini yaptik gecen hafta c.tesi gunu igne yapali 8 gun oldu kasiklarimda acayip agri isal oldum cok kotu bi isal ve gogsumde agri hissettim bu belirtilerle hamile kaln varmi hamilemiyim acaba yardim edin bna lutfen

  Eki 17, 2015 22:36
  • HuzurCevapla

   Canm bende klomen kullandım dün de oviterelle catlatma iğnesi vuruldum göbekten ertesi gün 3 gün ust üste iliski önerdi doktorm 8 aylık evliyim bende bizde çok istyrz esimle inşallah bizimde bu ay tutar. Geçen ay aşılama yapıldı ama tutmadı

   Kas 16, 2015 23:26
  • guldenCevapla

   hamilelık te ıhsal olma durumu olnlar evt ama genelde ıgne yan etkısı agrınn sebebı catlms oldugunu gostrr ve agrı devm edıyorsa yumurta catlama dvm edıyor demkms rglı gunn ne bu ayın saycn reglı olcgn gnu kdr rglı gunnden 2gn sonra test yp gızemmmmm

   Kas 18, 2015 11:34
 • guldenCevapla

  merhaba reglime 10gun vr agrım vr dr Ovitrelle çatlatma iğnesı verdı vurldm progestana basldm ılıskı onerdı bana kasık kalca bacakkasılması karın agrısı var sankı sag yumurta daha cok agrı vr kuyruk kemıgımde agrı var yardımcı olun sızce hamillık blrtısımı dr ma ddm agrm vr cok ıyı ddi agrımsı catlama belırtsıb olurmus bu gıbı arılar

  Kas 18, 2015 11:20
 • nesrinCevapla

  Ben araniza yeni katildm merabalr once herkese Arkadaşlar bende klomen kulandim pregnly iğne vurundm 18gun geçti regl olmadım daha hiç belirti yok ama kasigimda ve sag tarafimda ara ara ağrı var hamilemiyimdir acaba yardım edin ltfen

  Oca 31, 2016 15:22
  • nesrinCevapla

   Kizlarrrrr

   Oca 31, 2016 19:49
   • RabiaCevapla

    Merhaba canim bende 09 subatta pregnyl ignesi vuruldum hala adetim gelmedi pazartesi teste.gidecem hayirlisi insallah..senden haber varmi insallah hamilesindir☺kizlar bu ignelerle kanama saat kurulmus gibi geliyormus 14 gün sonra yani dogrumu bu?gelmezse 100de100 hamileymissin

    Şub 28, 2016 08:32
    • edacıkCevapla

     maalesef canım. benim geçen ay adet günü geçti ama hamile de değildim.

     Eki 21, 2017 15:44
  • asenattCevapla

   Slm insallah hamilesindir ama pek sanmiyorum cunku bendede hep oluyo ama bende hamile degilim ayrica evlendigimden beri hep hamilelik belirtileri oluyo ama ay basi geldiginde yine adt oluyorum hayal kirikligina ugruyorum insallah sen benim gibi olmasin hamilesindir🙏🙏

   Mar 31, 2016 14:47
 • jaleCevapla

  Kızlar merhaba 2 yıllık evliyim ve martin 11 de yumurta catlama ignesi vuruldum kalcadan kasıklarimda ara ara agrı giriyo bazen cok agriyo sizce bu normalmi yani bu yontemle hamile kalan arkadaşlarimizda da oldumu agrı lütfen cvp yazın kızlar😳 Allahım isteyenlerin kucagını boş birakmasın.

  Mar 27, 2016 22:36
 • asenattCevapla

  Slm kizlar bende araniza yeni katildim ama hep takip ediyorum sizler bende 7 aylik evliyim bende hormon buzuklugu olmus ama doktor haftaya cmt gunu gel yumurta catlamasi icin igne yaptiracam benim icime hic sinmiyo igne yaptirmayi etrafimda zarari gorenler olmus bende emin degilim yaptirsami yaptirmasami be olur bana bi bilgi verin kafam coook karisik😪😳😳😳😳😟😟😷

  Mar 31, 2016 13:23
 • asenattCevapla

  Bana bi cvp verinn kafam cok karisik yapsami yapmasami igneyi yada zarari varmidir cok merak editorum ayrica coookk kararsizim

  Mar 31, 2016 14:42
 • TugbaCevapla

  Kızlar ben yumurta buyurucu igne ye başladım adetinin 3. gunu ama 5. gunu adetime kesildi. normalde 7 gun sürerdi. şaştım kaldım bi fikri olan varmı iyimi kötümü böyle olmasi

  Nis 17, 2016 22:56
 • LidaCevapla

  Merhaba kizlar ben ilk cocugumda yumurta catlama ignesi yaparak hamile kaldim. Ve oglum bir kulagi sagir olarak dogdu . Simdi bir kizim var normal olarak hamile kaldim ve iki kulagida iyi duyuyor. Hollandada yasiyorum igneyi istanbulda yaptirmistim.benim butun ailemde isitme engelli yok.burada bir suru genetik arastirma yaptirdim ama hicbir sonuc bulamadilar. Hep icimde bir suphe oldu aca ba yumurta catlama ignesimi bir zarar verdide oglum bir kulagi isitme engelli dogdu diye . Hep kendimi sucladim sizlerde dikkat edin lutfen.😔

  Nis 25, 2016 18:57
  • asenattCevapla

   Mrh cok gecmis olsun lida ablacimm bende 7 aylik evliyim bende bu ay yumurta catlama ignesini kullandim adettim 1 gundu geciyo ama hafif damla damla kanamam var benim karnim sirtim cok agriyo o kanamam olduktan sonra gogsumdeki agrida cok hafiflesti bu normalmi sizce cvp yazin

   Nis 28, 2016 06:12
 • AylinCevapla

  Meraba..ben 3 senedir evliyim..1 senedirde tedavi goruyorum..doktorum ovarium catlatma ignesi verdi..3cu igneden sonra belimde,jarnimda agrilar basladi..azicik kahverengi biseyde geldi.adet gormem icin cok erken.tahminen 5,6 mayis gibi adet gormem gerekiyo…bunun sebebi ne ola bilir?..normalmi bu?

  Nis 28, 2016 07:22
  • asenattCevapla

   Slm aylincim bendede ayni oldu gecen ay bende ayni senin gibi catlama ignesuni kullandim sol kasiklarimda agri karin agrisi adet oluyomus gibi gogus oclarimda cok agri oldu ay basi geldiginde adet oldum ama tek gun adet oldum benim gibi cok heyecan yapma cok dusunme stres yapma birak cok dusunerek kendini beynini yorma insallah sen benim gibi olmasin hamile kalirsin ama sana soyledigim ihtimalda olabilir bende adet olmadan 2 gun lekelenme oldu hayirlisi🙏🙏🙏

   May 12, 2016 11:46
 • FatmaaCevapla

  Kizlar merhaba bende bu ayin basinda klomen kullandim catlatma ignesi icin gittim ama gec kalmisim malesef yumurtalarima bakti ikiside cok guzel buyumus dedi rahim yollarinda cok guzel gun asiri iliskide bulunun dedi igneyi vurmadi yeterince buyumus diye vurursam kirs olma ihtimali var riskli dedi vurulmadim normalde 3 gun once felan adetimin olmasi gerekiyordu bu zamana kadar olmadi cok heveslenmistim simdi bi baktim lekeler geldi kahverengi gibi yerlesme kanida gelir demislerdi sizce durum nedir yinede test yapayim mi benim durumumda olan varsa yardim lutfennn 🙁

  Nis 28, 2016 19:54
 • kelebekCevapla

  Merhaba polikistik overim var fakat.adetlerim duzenli en fazla 2 gun gecikme oluyor 1 yillik evliyim cocugumuz olmadi bu ay menegon ve çatlama ignesi kullandim. Ayin 13 unde çatlama ignesi yapildi 2 sinde kan testi yapildi negatif ama hala adet olmadim herhangi bi agrim yok p.tesi kontrole gidecegim adeti bukadar geciken varmi

  May 06, 2016 11:44
 • AysenurCevapla

  9 aylık evliyim ve bebeyim olsun istiyorum çok nişan da iğne vuruldum ama hormon testi yaptrmadan vurdular bugün kananmam oldu hastaneye gttm dktrm olmadı icn başka bi dkto gttm hrmn tsti yapılmadan iyne vrlmaz dedi şuan çok agrm var napmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen 19 yaşındayım.

  May 25, 2016 22:56
 • melek.canCevapla

  Arkadaşlar mrb. Bende bi ayın 13 de çatlama ignesi oldum. Yani bir hafta once Ve adetime daha 10 gün var. Göğsümde hassasiyet karnımda regly olacakmisim gibi agri var sizce hamile miyim ? Bilgisi olan varsa bana yyardımcı olabilirmii

  Haz 20, 2016 00:31
 • suzanCevapla

  Ignden sonra bir gun sonra kanama normalmi

  Haz 30, 2016 15:48
 • burcinCevapla

  Bugün asilama yyapacaklarbana cçokhheyecanlıyım cçünkissadece 11 yumurta cçalışır durumunda yyumurtalik ların yaslanmis dedi 5 senelik evliyim hhiçbir sşekilde ddusunurmusun ddahil oolmadı rrahim olmayan herkese nasip etsinn

  Ağu 02, 2016 04:00
  • burcinCevapla

   1 yumurta a oolacaktı

   Ağu 02, 2016 04:01
 • mavis sedaCevapla

  merhaba ben 8 eylülde iğne yaptırdım 6 gün sonra adet oldum normal mi beni aydınlatırmısınız.

  Eyl 24, 2016 08:09
  • CeylanCevapla

   Merhaba bayanlar ben 13 senedir evliyim ve çocuğum olmuyor çok ile gittim çok doktor da muayene oldum en son van yüzüncüyil üniversitesine geldim gonal f 900 iğne kullandım yumurta büyütme iğnesi dun gece çatlatmak kullandım yanın sabah aşılama yapilacak bana sizden dua bekliyorum.. Rabbim en kısa zamanda hepimize anneligi tattırsın

   Eki 17, 2016 19:29
  • AliyeCevapla

   Ben igneyi vurulalı 3 gun oldu ve bugun kanama oldu 🙁 bu konu hakkında bı sen yasamıssn aynı seyı ıns onemlı deıldr

   Ara 17, 2016 20:35
 • ZüleyhaCevapla

  Mrb benim bi kızım var üçbuçuk yaşında bi birbuçuk yıldır bitane daha istiyoruz olmuyo bu ay kişi meb kullandım 2 yumurtam varmış bugün çatlatma iğnesi vurdurdum inşallah tutar

  Eki 28, 2016 20:35
 • YaseminCevapla

  Bende bugün çatlatma iğnesi vururdum inşallah tutar

  Eki 28, 2016 20:39
 • Ergin burcu tükenmezCevapla

  Merhaba kızlar benimde yumurtalıklarım yavaş çalışıyor doktor bunun için klomen verdi 5 gün kullandım doktor büyüdüğünü söyledi ve ovitrelle yumurta çatlatma iğnesi verdi ve 2 aralık akşam 6da vurdurdum doktor gün aşırı ilişki dedi şuan bekliyorum inşaallah hamile kalırım RABBİM isteyen herkese hayırlı evlat nasip etsin… 🙂

  Ara 05, 2016 09:19
 • Esra kırmızıCevapla

  Bu bekleyiş içinde olanlar keşke sonuclarinida yazsa bende bugün vuruldum daha iğneyi allah herkese hayırlı versin

  Ara 13, 2016 09:21
  • AyşeCevapla

   İğne olunca kilo aldinizmi bende iğne olacam doktorum kilo alma zayiflamayi önerdi kilo alan oldu mu iğneden sonra rabbim inşallah tüm isteyenlere bebek nasip eder ınş amin

   Oca 04, 2018 13:02
 • BüsranurCevapla

  Ben 3 yillik ewliyim ve 6 aydan beri tedavi goruyorum doktorum klomen hapini yukselterek 3 ay kullandim gecen carsamba gittigimde oritrelle iynesi oldum ve 4 gun sonra test yaptim iki cizgi cikti ve kan verdim 39.01 cikti sonuclarda dunde doktoruma gittim bana kizdi sen neden erkenden test yapiyorsun diye o iynelerden kaynaklanan bir hormondur herseyin pozitif cikar dedi ben cok heyecanlanmistin ve suan hayal kirikligina ugradim eger adet gorursem doktor bana hsg rahim flmi cekecekmis dua edinde ona gerek kalmaz insaAllah Allah razi olsun hepinizden mevlam bebek isteyenlere hayirli evlat verir hayirlisiylan insaAllah

  Tem 07, 2017 13:35