Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir: Yüksek Kolesterol İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 43 defa okundu

Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir: Yüksek Kolesterol İçin Bitkisel Çözümler

yüksek kolesterol için bitkisel çözümler

yüksek kolesterol için bitkisel çözümler

Yüksek kolesterol nasıl düşürülür?

Yüksek kolesterol kalp hastalığını tehdit edebilir. Kalp hastalıklarını ve yüksek kontrolü önlemek için tıbbi tedavilerin yanı sıra doğal tedavi yolları da denenebilir. Fakat herhangi bir alternatif bitkisel çözümü denemeden önce emin olmak için doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Bazı alternatif tedaviler kalp yetmezliği ilaçlarının etki düzeyini düşürebilir ve kalp hastalıkları için risk oluşturabilir.

Yüksek kolesterole bitkisel çözüm

– Geven otu

Geven otu geleneksel Çin tıbbında bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılan bir bitkidir. Anti bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu bitki vücudun çeşitli streslere karşı korunmasında yardımcı olan bir adaptogen olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalarda kalp sağlığını geliştirmek için kullanılabileceğini göstermiştir. Maryland Üniversitesi Tıp merkezine göre (UMMC), Çin’deki son araştırmalar geven otunun kalp hastalığı olan kişilerde belirtileri azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyarken aynı zamanda bu bitkinin antioksidan olarak hareket ederek kalp fonksiyonlarını normale döndürdüğü görülmüştür.

– Alıç bitkisi

Alıç bitkisinin meyveleri, yaprakları ve çiçekleri Roma İmparatorluğu’ndan beri kalp sorunları için kullanılmaktadır. Çalışmalar, bitkinin kalp yetmezliğinin daha hafif formları için etkili bir tedavi olduğunu gösterirken göğüs ağrısı gibi kalp hastalıklarını hafiflettiğini ortaya koymaktadır.

– Keten tohumu

Keten tohumu ve keten tohumu yağı yüksek seviyede alındığında içeriğindeki alfa-linolenik asit (ALA) ile kalp hastalığı için yardımcı olan bitkisel bir çözümdür. Ayrıca keten tohumu omega 3 yağ asidi de içerir. Keten tohumu daha düşük kan basıncı oluştururken “kötü” kolesterol düzeyleri ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

– Omega 3 yağ asitleri

Yüksek kolesterole iyi gelen yiyecekler arasında balık ve balık yağları vardır. Bu besinlerde omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Bazı çalışmalar, omega 3 yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önlemediğini ve kalp krizi ile felç riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri önceden kalp hastalığı olmayan kişilerde ani kardiyak ölüm insidansını azaltmaktadır. Haftada bir ya da iki porsiyon balık omega 3 yağ asitlerinin yeterli miktarsa alınmasını sağlayarak kalp krizi riskini önemli miktarlarda düşürmektedir. Kalp hastalığı olan kişiler, omega-3 yağ asidi takviyesi alarak veya omega 3 içeren besinleri yani ceviz, kanola yağı ve soya fasulyesi gibi besinleri tüketerek risklerden korunabilirler. Kolesterol için ceviz de önerilen besinler arasındadır.

– Sarımsak kolesterolü düşürür mü?

Sarımsak düşük kan basıncına yardımcı olurken kandaki kolesterol seviyesini azaltır ve ateroskleroz ilerlemeyi yavaşlatır. Bazı çalışmalar sarımsak takviyelerinin alınmasının kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğünü göstermektedir. Sarımsak ile ilgili yapılan çalışmalarda 1 ya da 3 aylık gibi kısa süreler dahilinde olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.

Kolesterolü düşürmek için ne yapılır?

Yüksek kolesterol seviyesini normal seviyelere düşürmek için bu adımları izlemenin yanı sıra hayatınızda da bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuzla konuşarak size uygun bir diyet programı oluşturabilir; kolesterolünüzü artıracak besinlerden kaçınabilirsiniz. Ayrıca fazla kilolarınız varsa bu kilolardan da kurtulmalısınız. Genel olarak sağlıklı bir yaşam şeklini benimserken sigarayı da bırakmalısınız. Sigara içerisindeki nikotin ile kolesterol seviyesinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle en yakın zamanda sigarayı bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız. Yüksek kolesterolü düşürmek için en az beslenme düzeni kadar fiziksel aktiviteler de önemlidir. Fazla yorucu olmayan hafif egzersizler yaparak vücut sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Bu aynı zamanda kalp sağlığını da korumanızı sağlayacaktır. Yüksek kolesterol ile kalp hastalıkları çoğunlukla bağlantılıdır. Bu nedenle kalp hastalıklarına yakalanmak istemiyorsanız hayatınızda bu değişiklikleri yapmalısınız. Eğer ailenizde kalp hastası olan bireyler varsa yüksek kolesterol konusunda çok daha dikkatli olmalısınız. Hayatınızı tehdit eden alışkanlıklardan kurtulmalısınız. Ayrıca kolesterole iyi gelen bitkiler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Kolesterolü yükselten besinler; yağlı ve kızartma besinlerden ise uzak durulmalıdır.

Yorum Yaz