Yoğurdun Faydaları-Yoğurt Faydaları Zararları-Yoğurdun Cilde Faydası

Beslenme kategorisine 25 Haziran, 2012 tarihinde eklendi, 14.175 defa okundu

Yoğurdun Faydaları-Yoğurt Faydaları Zararları-Yoğurdun Cilde Faydası

yoğurt faydaları

yoğurt faydaları

Yoğurt her ne kadar bir süt ürünü olsa da özellikle süte nazaran daha besleyici ve sağlığa olan faydaları bakımından çok daha ayrıcalıklı bir besin maddesidir. Çocuğunuz süt içmiyorsa veya süt içmekten hoşlanmıyorsa bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey çocuğu yoğurt yemeye teşvik etmektir. Yoğurt bildiğiniz gibi sütün mayalanması ile elde edilen bir besin maddesi ve yoğurtta bulunan probiyotikler yoğurdun içerisinde zararlı bakterilerin üremesine mani olmaktadır. Diğer yandan bağırsak tembelliği çeken kişilerin önemli bir sorunu olan besinlerin bağırsaklarda çürümesine ve kokmasına engel olabilen yegane yiyecek te yoğurttan başkası değildir.

Günlük olarak 200 gram yoğurt tüketilmesini şiddetle öneren uzmanlar özellikle Irritabıl Bağırsak Sendromu, bağırsaklarda şişlik ve gaz, bağırsaklarda hazımsızlık ve kabızlık, antibiyotik kullanımı sonucu bağırsak florasının bozulması gibi gastrointentinal hastalıklara karşı doğal çözüm olduğunu söylüyorlar. Yoğurt suyunun faydaları da yoğurt gibi mideye ve bağırsaklara iyi gelmektedir. Yoğurt suyu tek başına içilebileceği gibi yemeklerde ve çorbalarda kullanılarak, veya kek ve poğaça gibi yiyecekler yapılırken malzeme olarak faydalanılabilir.

Bağırsakları temizleyen yoğurdun faydaları en üst düzeye getirilmek isteniyorsa bu durumda günlük 100 gram kadar yoğurt tüketilmesi gerekir. Bu miktar asgari miktardır. Dileyenler daha fazla yoğurt tüketebilirler.Laktoz intöleransı bulunan kişilerin yoğurt yemeleri önerilir. Diğer yandan yoğurtta, sütten daha çok miktarda kalsiyum vardır. Biliyorsunuz, kalsiyum kolesterolü yani kalp hastalıklarına yol açan kandaki yağı oranını düşürür. Hatta yoğurdun içinde kanseri önleyici özellik bulunduğu bile ileri sürülüyor.

Uzun yaşayan insanlar ne yiyor diye sorduğunuzda genellikle yoğurt tükettiklerine şahit olursunuz.

* Antibiyotik alındığında bol miktarda yoğurt yemek gerekiyor. Çünkü antibiyotikler sindirim zorluğuna ve kabızlığa yol açar. Bu olumsuz etkiyi yoğurt engeller.

* Yoğurt gece yendiğinde bazı bünyelerde şişkinlik yapabilir. Sabah ve gün içinde yenmesi en sağlıklı olanıdır.

* Vücudumuzda kendi kendine sindirilebilen tek besin yoğurttur.

* Yağ yakma özelliği ile çabuk kilo vermemizi sağlar. Özellikle karın bölgesi yağlarının yakımında etkilidir.

* Nefes kokusunu önleyip, diş ve diş eti sağlığı açısından çok faydalıdır.

* Yoğurt yiyenlerin ciltleri daha parlak ve pürüzsüz olur.

İşte faydaları saymakla bitmiyor. 7 ‘den 70′e sofralarımızda yoğurdu eksik etmeyelim. Bu yaz günlerinde hem serinletici hem de çok faydalı yoğurttan bin bir çeşit yemekler yapıp sağlıklı ve uzun yaşamanızı diliyorum. Yaz sofralarının vazgeçilmezi cacığı da sakın unutmayın…

Yoğurdun Sağlığa Faydaları
Yoğurt, sabahtan akşama kadar günün her saatinde yenebilecek harika bir gıdadır.Yoğurt daima suyuyla birlikte yenmelidir.Sü zme yoğurtta “B” vitamini kalmaz.Çünkü,vitaminle r hep yoğurdun suyundadır.
Şeker hastaları için yararlı bir besindir.Şeker hastalarına verilecek yoğurt, ekşimiş olmamalı ve kaymağı alınmış olmalıdır.

Sabahleyin kahvaltıdan sonra yenen yoğurt,sindirimi kolaylaştırıp ,bağırsakların çalışmasına yardım eder.Her yaşta hemen hemen herkes için uygundur.Ancak, midesi çok duyarlı olanlara,onikiparma k bağırsağı ülseri olanlara dokunur.Yoğurt, hastalar ve zayıf bünyeler için sütten daha besleyici sindirimi kolay bir gıdadır.Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların(Amipleri n) çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besindir.Bu sebepten tifo ve ishal zamanlarında yoğurt âdeta bir ilaç gibi tavsiye edilmektedir. Tüberkülozlu hastalar üzerinde de antibiyotik etki gösterir. Yoğurt aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de oldukça öneme sahiptir.Çocukları n bulaşıcı karaciğer iltihâbı (hepatit) hastalıklarının dietik tedavilerinde kullanılır. Ayrıca,yüze ve boyna sürülürse cildi canlandırır.Yirmi dakika kalsın cildinizde,sonra da gülsuyuyla siliverin.Rahat bir uyku için de yoğurt yiyebilirsiniz.

Yoğurtta Bulunan Mineraller

Kalsiyum: Kemik, diş ve saç gelişmesini sağlar,sinir sistemini düzenler,kişiyi çabuk öfkelenmeye karşı korur.Şurası mutlaka bilinmelidir ki güzelliği bozan en korkunç şey ;öfkeli ve sinirli olmaktır.
Fosfor:Vücut için en önemli mineral, fosfordur.Bu mineral,dokuları ,kemik,diş ve bütün hücreleri yeniler,B grubu vitaminler fosforla birlikte çalışır.
İyod:Tiroid bezlerinin çalışmasını sağlar,guatr hastalığını önler.Bu mineral vücut hücrelerinin çalışma ahengine de yardımcı olur,uyarıcı bir etkisi vardır.
flor diş çürümelerini önler.

Yoğurtta Bulunan Vitaminler

Yumuşak bir cilt için A vitamini çok önemlidir. A vitamini en çok tereyağında bulunur. A vitamini gece körlüğünden korunmak için, saçların ve derinin güzelleşmesi için faydalıdır A vitamini peynirde de bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamin balıkyağında da fazla miktarda vardır. Ayrıca gün bir miktar ayçiçeği çekirdeği veya kabak çekirdeği yiyin. Bu çekirdekler esas halinde element olan çinko içerirler. Vücutta çinko eksikliği ise derinin daha çabuk buruşmasına yol açar. Ayrıca sabah ve akşam kivi yiyin. Bu meyvenin içerdiği C vitamini dolaşımı harekete geçirir ve bunun sonucu olarak deri daha iyi beslenir. Yüksek kalsiyum oranı, riboflavin, protein, B12, B6 vitaminlerini içermesi nedeniyle dünyada tüketimi en yaygın ve besleyici gıda maddelerindendir. Yoğurdun Orta Asya’da bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yoğurdun Tırnaklara Faydaları
Her gün yoğurt yiyin. Yoğurtta tırnakların oluşumu için önemli olan protein vardır. Toz jelatin de bu etkiyi fazlalaştırır. Kırılan tırnaklara karşı ceviz ve yer fıstığı yiyin. Her ikisi de tırnakları sertleştiren biotin içerir.

Yoğurdun Dişlere Faydaları
Günde iki kere 150 gram yağsız peynir yiyin. Peynirdeki kalsiyum dişetini kuvvetlendirir, dişleri sağlamlaştırır. Ayrıca balık ve kümes hayvanları da dişlerin sağlam olması açısından önemlidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor vardır.

Yoğurdun Saçlara Faydaları

Bol protein içeren besinler (peynir, et, balık, kümes hayvanları) salatayla birlikte yendiğinde saç gür olur. Çünkü saçın yüzde 97’si protein maddesi olan keratinden oluşuyor.Haftada dört yumurta yiyin. Yumurtada saça parlaklık kazandıran bol miktarda kükürt vardır.

Yoğurdun Gözlere Faydaları

Haftada üç kere az bir miktar bitkisel yağla pişirdiğiniz havuç yiyin. Havuçtaki A ve E vitaminleri görmeyi kuvvetlendirir, gözlere parlaklık kazandırırlar. Kepek, çavdar ekmekleri içerdikleri selen elementinden dolayı gözleri hastalık mikroplarından korur.

Yorum Yaz

16 Yorum

 • yoğurtCevapla

  çok fazla yoğurt yemenin,ortalama günlük 750 gram civarı diyelim, zararı olur mu acaba?

  Ağu 18, 2014 21:39
  • HuseyinCevapla

   Kesinlikle olur 200 gram yoğurt tüketmek sağlık için ideal

   Mar 25, 2015 06:35
 • sevincCevapla

  Kesinlikle zarari var.kalsiyum orani artinca böbrekte tastan tutun mide bulantisi halsizlik gibi ciddi sikintilar yasanabiliyor.

  Ağu 23, 2014 14:21
 • aliCevapla

  açıklayıcı olmuş teşekkürler

  Eyl 22, 2014 08:12
 • gürhan abayCevapla

  yoğurt falan hikaye stresten uzak durun yeter

  Ara 14, 2014 19:00
 • NUSRETCevapla

  BEN HER GÜN 1 VEYA 1/5 KİLO YOĞURT TÜKETİRİM

  Mar 22, 2015 20:07
  • murselCevapla

   Aferin tosunuma.. 🙂

   Nis 15, 2015 22:47
   • HümaCevapla

    Sarımsak limon yoğurt 🙂

    Nis 21, 2015 16:05
 • YaseminCevapla

  Demir eksikligi yapar fazlasi

  Tem 04, 2015 00:09
 • ahmetCevapla

  Cinsellikte bir numaradır

  Oca 22, 2016 13:45
 • ahmetCevapla

  Bol bol sex yapın

  Oca 22, 2016 13:47
  • adminCevapla

   seksi yoğurdu yemeden önce mi yedikten sonra mı yapsınlar?

   Oca 24, 2016 08:21
   • HüsuinCevapla

    Yoğut her şeye faydalıdlr

    Şub 01, 2016 19:41
   • ahmetCevapla

    Yoğurtta bol miktarda çinko var. Çinko hem sigaranın zehirini vücuttan atar hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.

    Nis 19, 2016 17:20
 • BoraCevapla

  Selamlar bende hergün 1.5 veya 2.0 kilo yarım yağlı yoğurt tüketirim bu bana kilo aldırırmı en büyük korkum bu 🙂 teşekkürler

  Mar 17, 2016 10:00
  • Bir dostCevapla

   Elini yıka beni de ye kardeş ☺️

   Eki 29, 2016 00:14