Yemek Borusu Kanserine Ne İyi Gelir: Yemek Borusu Kanseri İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 29 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 2.668 defa okundu

Yemek Borusu Kanserine Ne İyi Gelir: Yemek Borusu Kanseri İçin Bitkisel Çözüm

yemek borusu kanserine bitkisel çözüm

yemek borusu kanseri için bitkisel çözüm

Yemek borusu kanseri nasıl oluşur?

Özofagus kanseri olarak da bilinen yemek borusu kanseri hastayı oldukça zorlayan bir kanser şeklidir. Kanser yemek borusunda olduğu için kişide yeme zorluğu gibi sorunlara neden olabilir. Kanserle mücadele ederken stresten uzak durulmalı ve moral yüksek tutulmalıdır. Kanser tedavisinin yanı sıra bazı bitkisel ve doğal çözümler de iyileşme sürecine katkıda bulunabilir.

Yemek borusu kanseri belirtileri: Yemek borusu kanseri doğal tedavi önerileri

Yemek kanserinin belirtileri ve tedavisi hastanın günlük hayatını etkileyebilir. Ağız ve boğaz gibi mukoza yapının da etkilenmesine neden olabilir. İştahı etkileyebilir. Yemek borusu kanseri ve öksürük gibi belirtiler de gösterir. Yemek borusu kanseri tedavisinin yan etkilerini en aza indirmek için şu çözümler denenebilir:

– Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü:

Yemek borusu kanseri için yapılan tedaviler yemek yemede güçlüğe neden olabilir. Radyasyon terapisi özofagus astar hücrelerinin ölmesine ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Yemek borusundaki tümör oluşumu yutkunmayı zorlaştırabilir. Yeme zorluğunu hafifletmek için bazı çözümler denenebilir:

Fazla çiğneme gerektirmeyen yumuşak gıdalar tüketilmelidir.

Çok sıcak ya da çok soğuk ve dondurulmuş gıdalar tüketilmeden önce doktora danışılması önerilir.
Sert ve kuru gıdaların kenarları yemek borusunu tahriş edebilir. Bu nedenle et ve ekmek gibi gıdalar tüketilebilir.
Kolay tüketmek için gıdalar ve yemekler püre haline getirilebilir. Bu şekilde yemek borusunun tahriş olması önlenir ve boğazdaki ağrı hafifletilebilir.
Sıvı şeyler tüketilirken pipet kullanılabilir. Bu şekilde sıvı da olsa gıdalar ince bir ip şeklinde boğaz ve yutaktan geçer.
Yemekler yavaş yavaş ve küçük ısırıklar şeklinde tüketilmelidir. Ayrıca her lokma uzun süre çiğnenmelidir.

– Ağızda yaralar:

Kemoterapi ve radyasyon tedavisinin en yaygın yan etkisi ağızda ve boğazda oluşan yaralardır. Ağız içinde çıkan yaralar ile mücadele etmek için şunlar uygulanabilir:
Ağız kuruluğunu önlemek için su içmek. Ayrıca sert şekerleme tüketilmemeli ve sakız çiğnenmemelidir.
Günde birkaç kez dişleri fırçalanabilir. Yumuşak bir fırça ile ılık su kullanılmalıdır. Fırçalama sırasında sert hareketler yapılmaması gerekir.
Ağız yaralarından kurtulmak için gargara yapılabilir. Gargara; yaraların neden olduğu acıyı azaltır ve ağız tahrişini engeller.
Ağız durulama suyu kullanılabilir. Tuz ya da kabartma tozu az miktarda sıcak suya eklenir. Bu karışım ile gün içinde birkaç kez ağız durulanır. Her gün yapılması tavsiye edilir.

– Yemek borusu kanseri ve mide kanserinde bulantı ile iştah kaybı.

Kemoterapi ilaçları ve radyasyon terapisi özofagus kanserinde iştahın kesilmesine ve mide bulantısına neden olabilir. Özellikle mide bulantısı ile başa çıkmak için şunlar uygulanabilir:
Büyük öğünler yapılamamalıdır. Bunun yerine birkaç saatte bir hafif yemekler ve aperatifler tüketilebilir. Küçük bir beslenme planı oluşturulabilir.

Öğünler arasında sıvı tüketilebilir.

Mide bulantısı için zencefil çayı tüketilebilir. Zencefilli gazoz ya da limonata gibi içecekler de içilebilir. Kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir.
Kilo kaybını önlemek için yemeklerde bol kalorili besinler tüketilebilir. Yenmesi kolay püreler, soslar, dondurma ve avokado gibi yutması kolay ve kalorisi yüksek gıdalar tüketilebilir.
Gevşeme teknikleri, meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri uygulanabilir. Bu egzersizler sırasında derin ve doğru nefes alma yöntemleri öğrenilebilir. Mide bulantısını gidermek için akupunktur da uygulanabilir.

Özofagus kanseri tedavisinin yarattığı yan etkileri hafifletmek için bu tür çözümler denenebilir. Özellikle olası ağrı ve mide bulantıları için oldukça etkilidir. Mide bulantısı yönetilebildiğinde günlük hayat da kolaylaşacaktır. Yemek borusu kanseri için şifalı bitkiler kullanılabilir. Ancak eğer kanser tedavilerinin yan etkisi şiddetli ise ve bu şiddet giderek artıyorsa ya da kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler de eşlik ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Tedavi sırasında karşılaşılan her belirti ve her sorun mutlaka kişinin doktoru ile özel olarak konuşulmalıdır.

Yemek borusu kanseri kurtulma şansı erken teşhise bağlıdır. Yemek borusu kanseri evreleri ilk belirtileri oluşmaya başladığında tanı konulduğunda tedavi daha başarılı sonuçlar verir. Yemek borusu kanseri erken teşhis ile tedavi edilebilir.

Yorum Yaz