Yaşlılar Nelere Dikkat Etmeli: Yaşlılara Yapılması Gerekli Aşılar

Sağlık Hizmetleri kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 118 defa okundu

Yaşlılar Nelere Dikkat Etmeli: Yaşlılara Yapılması Gerekli Aşılar

yaşlılara yapılması gerekli aşılar

yaşlılara yapılması gerekli aşılar

Yaşlılıkta hastalıklardan korunmanın önemi:

Bu yazıda sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler ile nasıl bir yol izleneceği hakkındaki bilgileri sizinle paylaşacağız. Bu bilgilerin arasında aradığınızı umarız bulabilirsiniz. Ancak şu da var ki her şeyden önce güçlü bir iradeye sahip olmalısınız. İradenizle gerekenleri yapmalı ve zararlı olanlardan kaçınabilmelisiniz.

Yaşlılarda aşı: Yaşlılarda aşı takvimi:

Kamu araştırmaları yapan şirketlerin ülkemizdeki belirli yaş aralığında yaptıkları anketlerde önemli sonuçlar gözlemlenmektedir. Önlem alan ve aşı vurduran kişi sayısının oranını elde etmek amacı ile yapılan anketlerde çıkan sonuçlar ve maksimum ölüm yaşı arasında kafa karıştırıcı bir durum söz konusudur. Belirli yaşın yukarısındaki insanlarda yapılan ankete göre önlem alma ve aşı yaptırma oranı o kadar azken nasıl oluyor da ölüm yaşı ortalaması bu kadar yüksekte oluyor? Bunun açıklamasını uzmanlar şu şekilde yapıyor: Bir insanın sağlıklı yaşaması için sadece kimyasal ilaçlar veya aşılara gerek yoktur. İnsanın sağlıklı yaşaması için doğal bir hayat sürmesi yeterlidir. Ülkemizde belirli yaşın üstündeki insanlar ise çoğunlukla köylerde yaşayan, şehir hayatını bilmeyen kişiler. Burada doğal yaşamaları doğal beslenmeleri sayesinde uzun yaşıyorlar. Ancak günümüzde maalesef herkes şehir hayatında yaşıyor. Bu yüzden de alınacak bazı önlemler ve bazı aşılar şart olmuş durumda. Birçok yaş aralığı için yapılan araştırmalarda insanların çok büyük bir kısmının genel sağlık kontrolü yaptırmadığı görülüyor. Hatta birçoğu aşı bile yaptırmayan insanların sene içerisinde çok daha sık hasta olduğu gözlemleniyor. Hastalıkların neredeyse tamamı için geçerli olan en önemli nokta “erken teşhis” yapılabilmesidir. Belirli zaman aralıklarında rutin olarak genel sağlık kontrolüne gitmeyen kişilerde çıkabilecek hastalıkların erken teşhisi mümkün olmaz. Bu yüzden mutlaka belirli zaman aralıkları ile doktorunuza başvurarak genel bir sağlık kontrolünden geçmenizde çok büyük fayda vardır. Hastalık ne kadar ilerlemişse o kadar tehlikelidir. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.

Aşı neden yapılır?

Her anne ve baba kendi oğlu veya kızı hakkında küçük yaştayken çocuk felci hastalığına yakalanması konusunda endişe duyar. Bu konuda artık endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü artık çok daha etkili ve kesin çözümlü aşılar geliştirilmiştir. Aynı durum hepatit virüsleri için de geçerlidir. Eskiden güçlü aşılar bulunmadığı için kıyımlara sebep olan bu virüs şimdi çok güçlü aşılar sayesinde korkulmaz bir hale gelmiştir. Son olarak bir örnek daha vermek gerekirse aynı şekilde günümüzde tetanoz aşıları da son derece etkilidir. Tetanoz da eski zamanlarda büyük insan topluluklarının kıyımına neden olan bir hastalıkken şimdi bir aşı ile önüne geçilebilen hastalıklar arasındadır.

Kısacası geçmişten günümüze birçok hastalığın önem sırası ve durumu değişiklik gösterdi ve birçok da aşı geliştirildi. Eskiden aşısı olmayan ya da etkili sonuçları görülmeyen aşılar günümüzde bir hayli geliştirilmiş durumda. Artık çoğu hastanede araştırma görevlileri bulunmaktadır. Bu uzmanların sağlıklı koşullarının neler olduğunu belirlemek ve birçok hastalığa karşı nasıl önlem alınabileceğini bulmak. Bu araştırmalar takip edildiği sürece ve kesinleşen sonuçlar uygulandığı sürece insanlar birçok ciddi hastalıktan kurtulmuş olacaktır.

Yaşlılarda hastalık çeşitleri?

İnsanların yaşı ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlar ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu yüzden hasta olma eğilimi ve hastalığın bulaşma ihtimali artar. Bu ihtimali en aza indirmek için bu araştırmaların sonuçları takip edilmeli ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkan önlemler uygulanmalıdır. Önemli olan sağlıklı ve huzurlu yaşamaktır. Lütfen vücudunuz için elinizden gelen her şeyi yapın. Hepimiz farklı işlerle uğraşsak da, farklı hobiler edinsek de, yani kısacası hepimizin hayatı farklı yollardan gitse de tek ortak ihtiyacımız sağlıktır. Sağlık için gereken etkenler de dolayısıyla hepimiz için ortaktır. Günümüzde doğal hayat yaşama fırsatı maalesef kalmamıştır. GDO’lu gıdalar, trafik, gürültü, fabrika dumanları ve benzeri birçok olumsuz dış etken hayatımızı kötü yönde etkiler. Bunlardan kurtulmanın pek mümkün olmadığı bir zamanda yaşadığımız için maalesef şanssız sayılırız. Bu yüzden de bunlardan korunmak için doktorunuzun sizin için gerekli olduğunu düşündüğü aşı ve önlemlerden asla kaçmamalısınız. Genç bir hamile, acemi bir asker, profesyonel bir üniversite mezununun ortak noktaları aynı olamaz mı? Hepsi aynı hastalıktan muzdarip olabilir. Böyle değilse bile hepsinin aynı önlemleri alması gerekebilir. Doktorlarının talimatları doğrultusunda ilaç kullanmayan, diyet, fiziksel aktivite ve sağlıkla ilgili diğer yöntemleri uygulamayan kişiler, kendi sağlık durumlarını olumsuz etkiliyor ve hatta hayatlarını riske atıyor olabilirler. Bazı doktorlar ise hastaları ile kapsamlı ilgilenmezler. Bu durumda maalesef suç hastada değil doktordadır.

Aşının koruduğu hastalıklar:

Aşılarınızı düzenli olarak gereken zamanlarda yaptırmanız çok önemlidir. Çünkü bu, kişisel sağlığımız korumak ve diğer insanlara bulaştırma riskini önlemek açısından alınan bir önlemdir. Basit bir aşı ile hayati riski olan hastalıklar bile önlenebilir. Grip, tetanoz, difteri, suçiçeği, boğmaca, hepatit, zona hastalığı ve diğer pek çok hastalık hayati risk taşıdığı halde aşılar yardımı ile önlenebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmaların hız kazanması için araştırma hastanelerine ve laboratuvarlarına yardımda bulunmak için bağış yapılabilir. Sağlık araştırmaları fazla sermaye gerektiren işler olsa da sonrasında çok fazla insanın iyileşmesine ve hastalıkların ölmemesine yarayan aşı ve gerekli bilgilere ulaşılmasına yardımcı olan işlerdir.

Artık sadece aşılanma ile değil çeşitli sinir / beyin tedavileri ile de çoğu hastalığın önüne geçilebilmektedir. Artık tıp fakültelerine gidildiğinde, bu şekilde sinir / beyin tedavisi ile iyileştirme konusunda bilgili çok sayıda profesör ve uzman bulunmaktadır. Toplumun genel olarak sağlıklı olması için en önemli önceliklerden biri hastalıkların önlenmesidir. Her zaman için, bir hastalığı ona yakalanmadan önce önlemek, hastalığa yakalandıktan sonra onu tedavi etmekten daha iyidir. Aşılanan kişi sadece kendini hastalıklı virüslerden korumuş olmaz. Aynı zamanda o kişi hastalığı yaymayacağı için kitlesel anlamda da önlem alınmış olur. Bu durumda aşı, bulaşıcı unsur olmaktan da korur.

Aşılar hastalıkları nasıl önler?

Aşılar, bulaşıcı hastalıkları önler ve hayat kurtarır. Suçiçeği, çocuk felci, difteri, tetanoz, kızamık gibi bir zamanlar çok sık görülen ve engellenemeyen birçok hastalığın kontrol edilmesini sağlamıştır. Aşılar genellikle hastalıklara sebep olan mikrop ve virüsleri veya bunların bazı parçalarını içerirler, ancak aşıların içinde bulunan bu antijenler öldürülmüş veya çok zayıflatılmış şekildedirler. Kas veya yağ dokusuna enjekte edilirler ve burada hastalık semptomlarını ortaya çıkarmadan sadece bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasını harekete geçirerek hastalığa karşı vücudun antikor üretmesini ve vücudun hastalığı tanımasını sağlar. Eğer ileride hastalıkla tekrar karşılaşılırsa, vücut aşı sayesinde üretilmiş antikorlar ile tekrar savunma mekanizmasını harekete geçirir. Sonuç olarak, aşılanma ile insanlar hasta olmadan önce hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu yüzden aşılanma sadece yaşlılar ve çocuklar için değil herkes için çok önemlidir.

Yorum Yaz