Yaşlanmayı Önlemek İçin Ne Yapmalı: Yaşlanmaya Karşı Önlemler

Cilt Bakımı kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 2.376 defa okundu

Yaşlanmayı Önlemek İçin Ne Yapmalı: Yaşlanmaya Karşı Önlemler

yaşlanmaya karşı önlemler

yaşlanmaya karşı önlemler

Yaşlanma nasıl geciktirilir?

Yaşlandıkça ilk belirtiler ciltte ortaya çıkar. Cilt nemini kaybederek kırışmaya ve derin çizgiler oluşmaya başlar. Yaşlanma belirtilerinin önüne geçemeseniz de bazı noktalara dikkat ederek belirtileri yavaşlatabilirsiniz.

– Yaşlanma geciktirilebilir mi?

Kırışıklıkları önlememin ilk yolu sağlıklı kiloyu korumaktır. Fazla kilo almak ya da fazla zayıf olmak cildin kolay kırışmasına neden olabilir. Kilo yönetimi sağlandığında cilt kolay yıpranmaz ve oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçilebilir.

Yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenler:

– Sigara içmeyi bırakın.

Sigara yaşlılık belirtilerini çoğaltır. Cilde telafisi zor hatalar vererek kırışıklığı artırır. Sigarayı bırakmak dolaşımını artırır, varis gelişme riskini düşürür, obezite olasılığını azaltır ve egzersizler ile desteklendiğinde daha sağlıklı bir vücuda kavuşmayı ağlar. Ayrıca, tat ve koku gibi duyuların daha iyi çalışmasını sağlar.

– Dengeli beslenin.

Az yağlı, yüksek lifli meyve ve sebze ile yeşil yapraklı besinler tüketilmeye çalışılmalıdır. Bol bol su içilmeli ve sıvı dengesinin korunması sağlanmalıdır. Vücut ihtiyacı olan sıvıyı aldığında daha sağlıklı ve parlak bir cilt oluşur. Kırışıklı gibi yaşlanma etkileri de en aza iner. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler özellikle beslenme düzenine eklenmelidir.

– Aktif ve hareketli olun.

Spor, dans veya diğer fiziksel aktiviteler yapılabilir. Vücut ne kadar çalıştırılırsa o kadar geç yaşlanır. Yetişkinler için özellikle 18 ila 64 yaş arasındaki insanlar için haftada iki gün egzersiz önerilmektedir. Bu egzersizler 2 buçuk saat kadar uygulanırken orta aerobik hareketlerinden ve hafif hareketlerden oluşabilir. Yaşlanmayı geciktiren yüz egzersizleri de düzenli olarak yapılabilir.

– Güneşin zararlı ışınlarından korunun.

Güneş her ne kadar vücuda D vitamini sağlasa da fazla maruz kalındığında cildin en büyük düşmanı haline dönüşür. Cildi kurutan ve çok daha çabuk kırışmasına neden olan güneş ışınları katarakt gibi diğer hastalıkların da gelişmesine sebebiyet verebilir. Güneşe çıkarken şapka ve gözlük gibi aksesuarlar kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının en zararlı olduğu öğle vakitlerinde ise mutlaka cilde koruyucu krem ya da losyon sürülmelidir. Özellikle yaşlanma karşıtı güneş kremi kullanılması tavsiye edilir.

– Uyku düzeninizi koruyun.

Uyku eksikliği gözlerinin altında koyu halkalara, depresyona ya da kilo alımına neden olabilir. Uykusuzluk genel vücut sağlığını etkilerken cildi de etkiler. Erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

– Estetik müdahaleleri deneyin.

Botox gibi kırışıklık estetiği operasyonlarını veya facelift, browlift veya necklift gibi cerrahi yöntemleri deneyin. Bu yöntemler ile yaşlanma belirtileri, kırışıklık ve sarkmalar yok edilirken cildin gençleşmesine katkıda bulunulmaktadır. Eğer gözlerde oluşan yaşlanma belirtileri varsa göz altı şişliklerine ya da göz altı torbalarına operasyon yapılabilir. Cildinize en uygun yöntemleri öğrenmek için bir estetisyene başvurabilirsiniz.

– Emzirmek kilo vermeyi sağlayabilir.

Anne sütü bebekler için gerekli bir gıda iken anneler için de kilo vermeyi sağlayan bir yöntem olabilir. Emzirme günde 200 ila 600 kalori kaybına neden olur. Emziren anneler daha kolay kilo verirken sağlıklı bir cilde sahip olabilirler.

– Her kozmetik ürüne kanmayın.

Piyasada pek çok yaşlanma karşıtı krem ya da losyon bulunuyor. Bu ürünlerin vaat ettiklerine ise hemen kanmamak gerekiyor. Bazı ürünler cildi yaşlanma etkilerinden koruyamamanın yanı sıra oldukça kötü sonuçlara neden olabilecek kimyasallar da içeriyor. Bu nedenle ürünleri satın almadan önce iyi araştırmak gerekiyor.
Yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı organ olan cildi korumak için yapılabilecek ilk şey cildin nem dengesini korumaktan geçiyor. Kurumuş cilt kolay çatlarken kırışıklık oluşumu da kolaylaşıyor. Bu nedenle cilde nemlendirici uygulanması gerekiyor. Doğal bir nemlendirici olarak her banyodan önce cilde zeytinyağı uygulanabilir ya da banyodan sonra bebek yağı sürülebilir. Kırışıklığa iyi gelen bitkisel yağlar en etkili çözümler arasındadır. Ayrıca kimyasal içeren kozmetik ürünlerden daha sağlıklıdır.

Yorum Yaz