Yaşlanmayı Geciktiren Beslenme Önerileri: Anti Aging Besinler

Beslenme kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 247 defa okundu

Yaşlanmayı Geciktiren Beslenme Önerileri: Anti Aging Besinler

anti aging besinler

anti aging besinler

Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılmalı?

Yaşlanma doğal bir süreçtir ancak tabii ki herkes daha genç görünmek ve her zaman sağlıklı kalmak ister. Genç kalmayı sağlayacak ve vücudun yaşlanmasını tamamen durduracak hiçbir yöntem yoktur ama vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatan bazı yöntemler ile kişilerin hayatlarında ve görünüşlerinde büyük farklılıklar yaratılabilir. Gençleştirici sıkılaştırıcı tıbbi ilaçlar ve kremler piyasada mevcuttur ancak bu ilaçlarının çok fazla yan etkisi vardır ve uzun süreli kullanımında kişinin görüntüsünü çok daha fazla bozabilir. Bu yüzden yaşlanmayı önlemek için beslenme planı mükemmel bir hale getirilmelidir. Bu durum hem vücut hem de beyin sağlığını korumak için çok önemlidir. Doğru beslenme şekli ile vücudun sağlığı korunacağı gibi aynı zamanda cilt gergin tutulabilir ve yaşlanma belirtileri hafifletilebilir. Sağlıklı bir beslenme planı vücudun organlarını iyi çalışır durumda tutması için mutlaka gerekli bir işlemdir. Ayrıca, sağlıklı gıdalar vücudun yaşlanma yüzünden getirdiği tipik sorunlar ile de mücadele edilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kötü beslenme şekilleri ise hastalıklara uygun ortam hazırlar ve erken yaşlanmaya katkıda bulunur.

Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler neledir: Yaşlanma karşıtı besinler

1. Cildin yaşlanmasını önleyen besinler: Ceviz

Ceviz, uzmanlar tarafından inanılmaz bir anti aging gıda olarak kabul edilir. Cevizde omega-3 yağ asitleri oranı yüksektir. Oransal olarak bakıldığında, 6 adet ceviz günlük omega-3 yağ asitleri ihtiyacının yüzde 91’ini karşılamaktadır. Bu oran ciddi bir orandır ve cevizin ne kadar önemli bir besin olduğunu göstermektedir. Bu temel yağ asitleri kolesterol seviyesini düzenler ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının yıllar boyunca düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Cevizin içeriğinde bulunan ve vücut sağlığı için olumlu etkiler gösteren maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– Magnezyum
– Demir
– Çinko
– Potasyum
– Selenyum
– Bakır

Tüm bunların yanı sıra her yaşta vücudun sağlıklı ve enerjik olmasını sağlayan lif maddesini de gerekli miktarda içermektedir. Yaşlandıkça yine de cildin belli oranda gergin kalmasını sağlayan özelliğini de bu şekilde sağlamaktadır. Ceviz çerez olarak sade tüketilebileceği gibi aynı zamanda salata, yoğurt ve kızartmalar ile beraber de tüketilebilir. Bir avuç tuzsuz ceviz hem fazla kaloriyi kontrol altında tutar hem de günlük alınması gereken esansiyel yağ asitlerinin bir seferde alınmasını sağlar.

2. Yaşlanma karşıtı besinler: Yaban mersini

Antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatan maddelerdir ve yaban mersini antioksidan açısından zengin gıdalar arasında kullanılabilecek en iyilerinden birisidir. Antioksidanlar vücudunuzda yaşlanma nedeni ile oluşabilecek kas ve doku değişimlerini önemli ölçüde hafifletir ve bunun yanı sıra cilt hastalıklarına neden olabilecek zararlı serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, yaban mersini vücudun tüm hücrelerinde yaşlanmayan neden olan hasarların onarılmasını ve cildin genç bir görünüm almasına yardımcı olacak güçlü anti-enflamatuar özellikler içermektedir. Yaban mersininin bir diğer özelliği ise artrit riskini azaltmasıdır. Düşük kolesterole karşı iyi gelir, görme yeteneğinin gelişmesini sağlar ve Alzheimer hastalığının belirtilerinin görülmesine neden olan bilişsel bozulmaları düzene sokarak azaltır. Yaban mersini tahıl olarak, dondurma ya da yoğurt ile tüketilebilir. Bunun yanı sıra çerez şeklinde üretimi de bazı yerlerde görülmektedir ve bu şekilde de tüketilebilir.

3. Yaşlanmayı önleyen bitkiler: Ispanak

Ispanağın yaş ilerlese de kişinin fiziğinin en iyi durumda kalmasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu sebzenin içerdiği lutein ve zeaksantin adlarındaki bileşenler yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen zihinsel gerileme, gözde görme bozukluklarını ve kemik ile eklemlerde oluşan dejenerasyonların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu besin mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bunların dışında, ıspanakta bulunan yüksek miktardaki beta-karoten maddesi ve ek olarak C vitamini ve E vitamini yaşın ilerlemesi ile gelişen sorunların hafiflemesine ve bu sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu maddelerin tüketilmesi ile cildin gergin kalması ve bunun yanında bir de güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunma sağlanabilmektedir.

Bu yeşil sebzenin iyi geldiği hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:
– Kalp ve damar hastalıkları
– Yüksek kan basıncı
– Düşük kan basıncı
– Düşük kolesterol

Bunların yanı sıra sindirim sistemi içinde kanser oluşum riskini azaltabilir. Her gün sadece bir fincan taze ıspanak tüketerek vücudunuzun sağlıklı ve cildinizi yıllarca genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Ispanağı salata, çorba ya da direk ıspanak suyu formunda tüketebilirsiniz.

4. Yeşil çay kırışıklık gidericidir

Yeşil çay cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi aynı zaman yaşlanma nedeni ile ciltte oluşan kırışıklıkların, kahverengi lekelerin de yok olmasını sağlar. Aynı zamanda yeşil çay sayesinde cilt zararlı serbest radikallere karşı da korunmaktadır. İçerisindeki bileşenlerin sağladığı güçlü antioksidan özellikler sayesinde cildin gergin kalmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda bu bitkinin bileşenleri güzellik ürünlerinde kullanılır.
Besindeki antioksidanlar, erken yaşlanmayı yavaşlatmak ve cilt esnekliğini arttırarak kişinin görünümünün genç kalmasına yardımcı olur. Ispanak suyunun düzenli olarak tüketilmesi ise cilt kanserine karşı korunmanın en etkili yollarından birisidir.

Yeşil çayın önlem alma amaçlı kullanılabildiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Yüksek kolesterol
– Kalp hastalıkları
– Romatoid artrit
– Kemik erimesi

Görünen yaşın daha genç olabilmesi için mutlaka sık sık yeşil çay tüketmek gerekmektedir. Her gün bir ya da iki fincan yeşil çay içilmesi kişinin genel sağlığının korunmasına çok yardımcı olabilir.

5. Somon

Somon, omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle yaşlanma sürecini geciktirmek için kullanılabilen bir besindir. Omega-3 yağ asitleri arterlerde kolesterol birikimi önlemeye, anormal kalp ritmini düzene sokmaya ve kişiyi yaşına göre hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha genç bırakmaya yardımcı olur.

Ayrıca somondaki anti-enflamatuar özelliklerin ve yüksek protein içeriğinin iyi geldiği sorunlar şu şekilde sıralanabilir:
– Cilt lekeleri
– Sivilceler
– Siyah noktalar
– Yaşlanma kırışıklıkları
– Kahverengi lekeler
– Kaz ayakları
– İnce çizgileri

Ayrıca somon, cildinize genç bir görünüm veren astaxanthin olarak adlandırılan bir kimyasal içermektedir. Ayrıca, bu soğuk su balığı D vitamini ve E vitamini için de depodur. Bu maddeleri içermesi nedeni ile anti aging besinler arasında ilk sayılanlardandır. Somonu bir haftada 3 ya da 4 porsiyon tüketmek gerekmektedir. Somon ızgara, füme veya pişmiş olarak tüketilebilir.

6. Brokoli

Brokoli ve diğer turpgillerden olan sebzeler, yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Brokoli antioksidan oranı yüksek bir besin olması nedeniyle anti aging besinler arasında sayılmaktadır.

Bu besin içerisinde sulforaphane ve indoller içermektedir. Bu bileşenler oksidatif stres, hücre hasarı ve hatta kansere karşı koruma sağlamaktadır.
Brokolinin her hafta en az üç ya da dört kez tüketilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz