Yağlı Saçlara Ne Yapmalı: Yağlı Saçlar İçin Doğal Bakım

Güzellik Tavsiyeleri kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 340 defa okundu

Yağlı Saçlara Ne Yapmalı: Yağlı Saçlar İçin Doğal Bakım

yağlı saçlara doğal çözüm

yağlı saçlara doğal çözüm

Yağlı saçlara nasıl bakım yapılır?

Yağlı saçlar yağlı bir kafa derisinin sonucudur. Saçın kendisi canlı olmadığı için yağ üretimi gerçekleştiremez. Kafa derisinin ürettiği yağ saçlara dağılır. Her kafa derisi mutlaka yağ üretir. Ancak bazı kişilerde bu yağ üretimini sağlayan hücre sayısı ve kafa derisinin altında bulunan yağ bezesi miktarı fazladır. İnsanların saç şekilleri ve özellikleri yağlanmayı etkileyen faktörlerden birisidir. Örneğin; sarı saça sahip kişilerin genellikle saç telleri incedir ve bu yüzden de yağlanma çok daha fazla görülmektedir. Bunun gibi başka faktörsel etkiler de vardır. Bu sorun genellikle doğal yöntemlerle çözülebilmektedir.

Kıvırcık saç faktörü

İnsanlarda düz ve kıvırcık saç faktörleri vardır. Kafa derisinde üretilen yağlar düz saçlarda daha kolay yayılarak tüm saçlı kaplar. Ancak kıvırcık saçlı insanlarda saçlar karışık olduğu için yağın dağılması zor ve dolayısıyla dağılma oranı düşüktür. Bu yüzden aynı metabolizma ve şartlara sahip iki kişiden biri düz saçlı diğeri kıvırcık saçlı ise düz saçlı olan kişinin saçları daha çabuk yağlanır. Yağ üretimi aynı olur fakat saçların yağlanma süreleri farklılık gösterir ve düz saçlı olan kişinin saçları önce yağlanır.

Yağlı saçlara pratik çözümler

Yağlı saçlar nasıl taranmalı?

Fırçalama kafa derisinin yağ üretimini arttırmaktadır. Yağ bezelerinin reseptörleri tarama sırasındaki dokunuşlarla harekete geçer ve yağ üretimine başlar. Kafa derisine tarakla dokunulmasa bile seri ve hızlı tarama sırasında saçlar çekildiği için diplerinin çekilme hareketleri yine yağ bezesi reseptörlerini harekete geçirir ve yağ üretimine neden olur. Bu yüzden saç tarama işlemlerimize özen göstermeli ve saçlarımızı çekmeden tarağı da kafa derimize mümkün olduğu kadar değdirmeden nazik ve hafifçe taramamız gerekmektedir.

Yağlı saçlar için saç bakım ürünleri

Saça uygulanan saç kremleri, jöleler, köpükler ve benzeri maddeler saçın daha çabuk yağlanmasına neden olur. Saça uygulanan bu maddeler kafa derisinin hava ile ilişkisinin azalmasına neden olur. Gerekli oksijeni alamayan kafa derisi bu engeli ortadan kaldırmak için doğal olarak yağ üretimine başlar. Kafa derisi yağ üreterek hava almasını engelleyen maddeyi ortadan kaldırabileceğini düşünür. Bu yüzden eğer saç yağlanmasının önüne geçilmek isteniyorsa saç için kullanılan ürünlerin tüketimi azaltılmalıdır.

Saç derisi yağlanmasına çözüm

Yıkandıktan sonra doğrudan kafa derisine uygulanan bir büzücü, kafa derisinin büzüşerek gözeneklerinin kapanmasını sağlar. Bu durum da belirli bir süre için yağ üretiminin önemli ölçüde önüne geçilmiş olur. Bu yöntem günümüzde doktorlar tarafından saç yağlanması nedeniyle başvuran hastalar için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Yağlı saçlar için bitkisel çözüm:

Bazı doğal karışımlar saçların şampuanlanmasından sonra kullanıldığında yağlı saçlar için çözüm teşkil etmektedir. Yağlı saçlardan kurtulmak için önerilebilecek iki karışım mevcuttur.

Bu karışımlar şu şekilde sıralanabilir:
-Elma sirkesi: 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Bu karışımı, saçlarınızı şampuanlamanızın ardından durulamak için kullanın. Ardından tekrar saçlarınızı temiz su ile durulayın.
– Limon suyu: 1 litre suyun içine 2 yemek kaşığı limon suyu karıştırın. Bu karışımı, saçlarınızı şampuanladıktan sonra durulamak amaçlı kullanın. Saçlarının karışım ile duruladıktan sonra tekrar temiz su ile durulayın.

Stresten saç yağlanır mı?

Columbia Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre hormonlardan androjen sebum üretiminin artması ve stres artış durumlarda saçlarda aniden yağlanma olayı görülebilir. Araştırmaların sonuçlarına göre kafa derisindeki yağ üretimi arttıkça androjen hormonu üretimi de artıyor. Doğal olarak stres olmamanız için iradenizi yöneterek saç yağlanmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Stresin azalması ve kişinin rahatlaması için yapılabilecek fiziksel aktiviteler şu şekilde sıralanabilir:
– Egzersiz,
– Meditasyon
– Derin nefes alma teknikleri
– Acupressure (iğne ile kan akışını yavaşlatarak kişiyi sakinleştirme yöntemidir.)
– Masaj
– Yoga
– Yardımcı diğer faaliyetler

Isı ve nemden kaçının

Isı ve nem yağ üretimini hızlandıracağı için bu koşullardan mümkün olduğunca kaçının. Sıcak ve nemli havalarda açık havada egzersiz yapmak sağlık açısından zararlı olacağı gibi aynı zamanda yağ birikimi olmasına neden olabilir. Sıcak ve nem terleme sebebi ile yağ bezelerine etki etmektedir.
Kafa derisinin ürettiği sebum denilen bu yağ gerektiği kadar olduğu sürece ve saça parlaklık verir; Ancak, çok fazla olursa saç keçeleşmiş ve mat olabilir. Doğru şampuanı ve saç temizlik malzemeleri ile yağlı saçlardan kurtulabilirsiniz. Bunun dışında daha birçok şeye dikkat ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu sorundan kurtulmak için yapılacak şeyler adım adım şu şekilde anlatılabilir:

Yağlı saçlar hangi şampuanı kullanmalı?

Doğru şampuanı seçmeniz gerekmektedir. Yağlı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar günlük kullanım ile etkili olabilir. Ancak piyasaya sunulan birçok yağlı saçlara karşı olan şampuanlar ağır içerikleri sebebi ile istenilen etkiyi gösteremez. Bu yüzden bu şampuanların ağır etkilerini ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bunun için de zeytinyağı kullanılabilir. Yağlı saçlara karşı formüle edilmiş şampuanın her kullanımı sırasında bir yemek kaşığı zeytinyağıyla beraber kullanılması ağır etkilerinin hafiflemesini sağlayacaktır. Eğer yağlı saçlarınız varsa kullanacağınız şampuanda aşağıdaki maddelerin olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu maddeler varsa kullanılması halinde hiçbir işe yaramayacaktır.
Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir:
– Protein
– Silikon
– Quaternium
– Polyquaternium
– Setil alkol
– Stearyl alkol.

Yağlı saçlar nasıl yıkanır?

Her gün saçlarınızı yağlı saçlarınıza özel olarak kullandığınız şampuanınızla köpürtün. Köpükler saç diplerinin hava almasını sağlamaktadır. Saçlarını şampuanla köpürttükten sonra beş dakika kadar kafanızı durulamadan öylece bekleyin. Ardından saç diplerinize masaj yaparak saçlarınızın tamamen sabundan kurtulduğuna emin olana kadar durulayın.

Yağlı saçlara saç kremi uygulaması

Saç nemlendirici kremler uygulanabilir. Bu kremler saçlardaki yağı yok etmektedir ancak yağlanmanın önüne geçemez, hatta yağlanmayı arttırabilir. Bu yüzden saç kremini saça sürerken öne doğru eğilerek kafa derisine temas etmeden sürülmelidir. Kafa derisine temas edilip edilmediğine dikkat edilmemesi halinde krem kafa derisini havasız bırakabilir. Bu durumda saçlarda tekrar yağ üretimi gözlemlenir.

Yağlı saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Sabah ilk iş olarak saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Saçların yıkanması hem saçtan yağı atar hem de kafa derisinin hava alarak serinlemesini sağlar. Bu yüzden saçlarınızın gün boyunca yağsız kalmasını sağlar. Ancak bunu alışkanlık edinmeniz saçlarınızı da buna alıştırmanız anlamına gelmektedir. Bu alışkanlık ile yaşanmaya başlandığında saçlar bir sabah bile yıkanmasa o yıkanmadığı gün içerisinde hemen yağlanır. Çünkü vücut ve kafa derisindeki yağ bezleri saçların her gün yıkanmasına alışmıştır. Bu yüzden her gün yıkamaya kendinizi alıştırdıysanız bu şekilde devam etmenizde fayda vardır. Eğer her gün saçlarınızı yıkamayı bir alışkanlık haline getirip devam ettirebiliyorsanız saçlarınız yıkamayı aksatmadığınız sürece hiçbir zaman yağlanmaz. Ayrıca akşam yatıp sabah kalktığınızda şekilde değiştiren saçlarınızın bazen düzeltilmesi zor olduğundan dolayı bu yöntem ile bu sorunun da önüne geçilmiş olur.

Yorum Yaz