Yağlı Saçlar için Bakım-Yağlı Saçlara Doğal Maske Tarifleri

Saç Bakımı kategorisine 1 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 241 defa okundu

Yağlı Saçlar için Bakım-Yağlı Saçlara Doğal Maske Tarifleri

yağlı saçlar için maske

yağlı saçlar için maske

Sabah kalktığınız gibi saçlarınızı yıkamanıza rağmen gün içerisinde saçlarınız yağlanıyor mu? Siz de milyonlarca insan gibi saçlarınız yağlanmasından muzdarip iseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Ama bu yağın oluşumunu sağlayan bezlerin bu konuda bir suçu yok. Tam tersine saçın sağlığını ve parlaklığını koruyarak güzel görünümünü sağlayan bu bezlerin yağ üretiminin nedenleri başka etkenlerdir.

Aşırı yağlanmaya neden olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilirler:

• Kalıtımsal: Ailenizde yağlı saçlar varsa sizde de olabilir.
• Hormonal dalgalanma: Yetişkin kadınlarda regl dönemlerinde veya doğum kontrol hapı kullananlarda, gençlerde ise ergenlik dönemlerinde oluşan hormonal dalgalanmalar yüzünden saçlarda yağlanmalar görülebilir.
• Kabarma: Adrojenik hormonların, vücudun kütlesini arttırma çabası göstererek bu bezler çalıştırması ve yağ üretimini sağlaması.
• Saç yapısı: Her insanda farklı bir saç yapısı vardır. Kiminde çok kalın ve gür, kiminde ise ince ve seyrek. Kalın saçların yağ üretimi daha fazla olduğu yetmezmiş gibi bir de gür olması yağ üretimi bir hayli arttırarak saçların daha sık yağlanmasına neden olur.

Beslenme şekli saçı yağlandırmaz; Bazı kişiler beslenme şeklinin saçı yağlandıracağını savunsa da, tam olarak savunulan şeyin doğru olmadığını söyleyebiliriz. Sonuçta patates kızartması yiyen birinde, patates kızartmasının yağları tabii ki de saçlarına gidemez.
Fakat iyi bir haber var ki o da yağlı saçlar için doğal yollarla kurtulma ihtimalinin olmasıdır. Denenmiş ve olumlu sonuçları görüşmüş birçok doğal ilaç bulunmaktadır.

Bu yolları aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Yağlı saçlar için doğal yöntemler:

Yağlı saçlar pis görünümü ve bunaltıcı etkisiyle çok rahatsız edicidir. Bundan kurtulmanın bazı bitkisel çözümlerini sizinle paylaşacağız. Bunlar mutlaka işinize yarayacaktır fakat yine de alerjik reaksiyon gösterebileceğiniz maddelerin kullanımından kaçının. Kullandığınız bir yöntem sonrasında döküntü, kabarıklık ve kızarıklık gibi etkiler görülüyor ise lütfen acil bir şekilde doktorunuza başvurun.

1) Daha çok şampuan: Eğer yağlı saçlarınız varsa ve yıkadıktan sonra da çabuk yağlanıyorsa her gün duş almak hem her gün rahatlamanızı hem de bu sorundan bir derecede kurtulmanıza yardımcı olacak en basit çözümlerden biri olabilir.

2) Akıllı şampuanlar kullanın: Çoğu şampuan yağ çözücü madde içerse de önemli olan maddenin kalıcı olabilmesidir. Yağlı saçlar için insanlara iyi solvent tipi şampuan lazımdır. Solvent yağ kesme özelliği olan etkili ve güçlü bir madde olarak bilinir.

Şampuanınız buna rağmen saçınızdaki yağları sökmüyorsa belki şampuanınızın içine bir iki damla bulaşıl deterjanı damlatabilirsiniz. Bulaşık deterjanını direk kafanızın üzerine koymayın. Bunu şampuanınızın içine damlatmanızın sebebi şampuanınızın pH değerin yağ sökmesi için ayarlamasıdır. pH değeri 4,5 ve 6,7 arasında bir şampuan normal saçların ihtiyacı olan bir şampuandır. Ancak yağlı saçlar daha alkali (veya temel) bir ürün gerektirir. Yani yağlı saçlar için şampuanın pH değerinin 6,7 ve üstünde olmasına dikkat edin.

3) İyice durulayın: Saçlarınızı güzelce şampuanlayın fakat durulamaya çok daha fazla özen gösterin. Kalan sabun artıkları yağlanmaya ve kepeklenmeye yol açar. Bu yüzden şampuanı saçlarınızda köpürttükten sonra diplerine masaj yaparak detaylıca durularsanız hem kafa derinize nefes aldırmış olursunuz hem de sabun artıklarından kurtularak yağ ve kepek oluşumunu engellemiş olursunuz.

4) Saç kremlerini unutun: Saçlarınızın yağlı olması durumunda saç kremi asla kullanmamalısınız. Krem olan her madde içerisinde yağ içerir. Her kremin yapımında mutlaka yağ kullanılır. Bu yüzden yağlı saçlara sahip insan zorunlu olmadığı sürece asla saçlarına krem sürmemelidir. Sürdüğünüz takdirde saçlarınız yağlanma oranı ve yağlanma hızı çok daha artacaktır.

5) Saçlarınızı çok fırçalamayın: Unutmayın ki saçlarında aşırı yağlanma olmayan insanlarda bile geçerli olan şey; saçlarınızı ne kadar çok tarar ne kadar çok ellerseniz o kadar çabuk yağlanacaklardır. Bu yüzden özellikle bir de aşırı yağlanma sorunu olan kişilerin mümkün olduğunca saçlarıyla az temas etmeleri saçlarının biraz daha uzun bir süre sonra yağlanmasını sağlayacaktır.

6) Asidik bir durulama deneyin: Yağı azaltmak için, saçlarınız şampuanlamadan önce seyreltilmiş sirke veya limon suyu ile saçlarınızı durulayın. Bir bardak suya iki çorba kaşığı beyaz sirke ekleyin veya bir fincan limon suyunu karıştırın. Karışım ile saçlarınızı durulayın, sonra sabunlayarak saçlarınızı ılık su ile durulayın.

7) Alkol: Bir bardak su ile bir bardak alkolü karıştırın ve saçlarını bu karışımla durulayın. Ardından saçlarını sabunlayarak tekrar iyice durulayın. Alkolün bu etkisi suyu kurutmasından kaynaklanmaktadır. Alkollü karışımı kafanıza döktüğünüzde suyu kurutarak kafanın yağı çekmesini sağlar. Bu durumda saçlar yağ üretmek yerine onu kullanmak zorunda kalır. Alkolün genel etkileri budur fakat uyarmak gerekir ki bu alkol su karışımını asla içmeyin. Bu karışım midenizi kesinlikle bozacaktır. Alkolün emilimi zaten zorken bide üzerine su ile alımında suyun ayrılması gerektiği için bağırsaklarınızda zorlanma olabilir ve vücudunuz buna tepki gösterebilir.

8) Elma sirkesi: Küçük bir leğene su doldurun ve bu suya çeyrek su bardağı elma sirkesini ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra saçlarınızı bu su ile durulayın. Durulama bittikten sonra biraz bekleyin ve ardından saçlarını temiz su ile iyice kurulayın. Elma sirkesinin asidik yönü kafa derisindeki pH değerini düzenler. pH değerinin normal hale dönmesi durumunda bezler yağ üretmez. Bu şekilde hızlı ve çok yağlanmadan kurtulmuş olacaksınız. Ancak şuna dikkat etmelisiniz: kafa derisi hassas bir deridir.

9) Bu yüzden suyla yeterince seyreltilmemiş elma sirkesi ile saçlarınızı durulamanız kafa derinize zarar verebilir. Bazı kişiler daha etkili olması için sirke miktarını arttırarak bu karışımı yapmak istiyor fakat etki azalmıyor, tam tersine zarar artıyor. Bu yüzden lütfen, verilen maddeleri verilen değerlerde karıştırarak bu tedavi yöntemini kullanın.

10) Çay: Demlenmiş çay ile saçlarınızı durulayın. Çay tanik asit içerir. Bu asit yağ oluşumunu engelleyecek bir pH derecesine sahiptir. Bu yüzden bezleri büzerek onların yağ oluşturmasını engeller. Bu yöntemi istediğiniz sıklıkta ve oranda uygulayabilirsiniz. Kafa derinize veya saçlarınıza zarar verecek bir madde içermemektedir.

11) Bira: Biranın kurutma etkisi vardır. Doğru kullanıldığında kafa derisinin düzgün çalışmasını ve saçın sağlıklı bir parlaklığa sahip olmasını sağlayarak saç diplerini tamamı ile temizler. Biranın aynı zaman barındırdığı anti-bakteriyel özelliği ile kafa derisini temizlediği kesinleşmektedir. Bu yüzden bira ile saçlarımızı durulayabiliriz fakat bira mayasal maddeler içerdiği için birayla duruladıktan sonra mutlaka şampuan ve bol su ile yıkayın.

12) Limon suyu: 1 limonu ezerek suyunu çıkarın ve bu su ile 1 su bardağı suyu iyice karıştırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra kafanızı bu karışım ile durulayın. Bu yağ oluşumunu engeller. Aynı zamanda limon suyu, saçlarımızda şampuan artıklarının da kalmamasında kesin sonuçlar sağlayabilir. Fakat limon suyunu tek başına kullanmanız kafa derinizde tahrişe yol açabilir. Lütfen mutlaka su ile karıştırarak kullanın.

Yorum Yaz