Yağlı Ciltlere Ne İyi Gelir: Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

Cilt Bakımı kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 733 defa okundu

Yağlı Ciltlere Ne İyi Gelir: Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

yağlı ciltler için doğal maskeler

yağlı ciltler için doğal maskeler

Yağlı ciltlere nasıl bakım yapılmalı?

Yağlı ciltler bazı cilt sorunlarına neden olabilir. Özellikle sivilce ve siyah nokta oluşumlarına oldukça sık rastlanır. Ancak bir diğer açıdan kurumadığı için avantaj da sayılabilir. Tek yapılması gereken cildin yağ dengesini korumak için bazı yöntemlere başvurmaktır. Cilt altında üretilen sebum miktarı fazla olduğunda sivilce oluşma riski artar. Yağlı ciltlerin nedeni genetik, beslenme şekli, hormonal değişiklikler ve stres gibi nedenlerdir. Yağlı ciltler için kozmetik ürünlerin yanı sıra bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Yağlı ciltler nasıl kurutulur: Yağlı ciltlere bitkisel çözüm

1. Yağlı ciltler için yumurta akı maskesi

Yüksek miktarda A vitamini içeren yumurta akı cilt lekelerinde oldukça etkilidir. Cildin yağ dengesini normale çevirir.
– Bir yumurta akı sert bir şekilde çırpılır ve cilde uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulamanın haftada 2 kez yapılması önerilir.
– Bir yumurta akı çırpıldıktan sonra içerisine yarım limon suyu eklenir ve iyice karıştırılır. Yüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır. Bu cildin sıkılaşmasına yardımcı olurken aşırı yağın emilmesini sağlar.

2. Yağlı ciltler için limon suyu

Limon suyu sitrik asit gibi bir büzücü olarak çalışır. Ayrıca cilt lekelerini hafifletir ve cildin pH dengesini antiseptik özellikleri nedeni ile korur.
– Bir çay kaşığı taze limon suyu, yarım çay kaşığı arıtılmış su ile karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Cilt üzerinde 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Limon suyu cildi kurutabileceği için uygulamanın ardından yağsız bir nemlendirici uygulanması önerilir. İşlem günde 1 kez yapılmalıdır.
– Bir çorba kaşığı limon suyu, yarım çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı sütle karıştırılır. Yüze uygulanır ve kuruması beklenir. 10 ila 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Bu uygulama günde bir kez yapılırsa, bir hafta içinde olumlu sonuçlar verecektir.

3. Yağlı ciltlere yoğurt maskesi

Yoğurt içerisindeki laktik asit ile aşırı yağı absorbe eder. Aynı zamanda cildin elastikiyetini korumasını sağlar.
– Bir çorba kaşığı yoğurt yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. Bu işlem günde bir kez tekrarlanır.
– Alternatif olarak, birer çorba kaşığı organik yoğurt ve ince öğütülmüş yulaf ezmesi karıştırılır. Daha sonra içerisine bir çay kaşığı sıcak bal ilave edilir. Karışım yüze uygulanır. Cilt üzerinde 10 ila 15 dakika bekletilir ve ardından ılık suyla durulanır.

4. Yağlı ciltler için domates maskesi

Domates, cildi yatıştırırken aynı zamanda sıkıştırıcı ve ağartıcı etki gösterir. İçeriği nedeni ile yağlı ciltler için mükemmel bir çözümdür. Domates yüksek C vitamini içeriği ile akneye eğilimli ciltler için de çok faydalıdır. Ayrıca, yağ emici doğal asitler içerir.
– Domates ikiye bölünür ve iç kısmı cilde sürülür.
– Cildin domates suyunu emmesi için 15 dakika kadar beklenir.
– Ardından cilt soğuk suyla durulanır. Kurulandıktan sonra hafif ve yağsız bir nemlendirici uygulanır.

Not: 3 yemek kaşığı domates suyu bir çorba kaşığı bal ile birleştirilerek yüz maskesi de yapılabilir.

5. Yağlı ciltlere elma sirkesi

Elma en etkili peeling maddesidir. Yağlı ciltler için harika bir çözümdür. Hafif antiseptik, sıkıştırıcı ve yatıştırıcı özellikleri de vardır. Malik asit içeren elma cildin ölü deri hücrelerinden arınmasına yardımcı olur.
– Yarım elma rendelenir ve cilde uygulanır. 15 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır.
– Bir çay kaşığı rendelenmiş elma, yoğurt ve limon suyu pürüzsüz bir hamur haline getirilene dek karıştırılır. Yüzün her bölümüne uygulanır ve yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra soğuk su ile cilt durulanır.

6. Yağlı ciltler için salatalık maskesi

Salatalık da ferahlatma etkisinin yanı sıra sıkıştırıcı ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle yağlı ciltlerde kullanılabilir. Ayrıca, yüksek vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra vitamin A ve E, magnezyum ve potasyum içerir.
– Taze organik salatalık kalın dilimler halinde kesilir ve yüze uygulanır. Bir gece cilt üzerinde bırakılır ve ertesi sabah cilt ılık suyla durulanır. Bu uygulama her gün yatmadan önce yapılır.
– Alternatif olarak, yarım tatlı kaşığı salatalık suyu ve limon suyu karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulama her gün yapılmalıdır. Tüm bu yöntemler güneş yanıklarını hafifletmek için de kullanılabilir.

7. Yağlı ciltlere elma sirkesi

Elma sirkesi sivilce oluşumlarını engeller ve yağlı ciltleri düzene sokar. Bakterileri de engelleyen bir antibakteriyel yapıya sahiptir. Ayrıca yağlı cildi nemlendirmek için etkili olan hidroksi asitler açısından zengin bir kaynaktır.
– Üç dört bardak suya bir fincan elma sirkesi eklenir. Karışım bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Ciltte 5 ila 10 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu uygulama haftada birkaç kez, olumlu sonuçlar alana dek yapılmalıdır.
– Bir çay kaşığı elma sirkesi bir bardak su ile karıştırılır. Yatmadan önce her gece içilir.

Not: Elma sirkesi yerine beyaz sirke de kullanılabilir.

8. Yağlı ciltler için süt maskesi

Süt, yağlı ciltler için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Cildi yumuşatır ve esnekliğini geri kazandırır. Ayrıca cildin pul pul dökülmesini engeller ve doğal pH dengesini koruyan alfa hidroksi asitler içerir.
– 2 ila 3 damla sandal ağacı ya da lavanta yağı, 2 çorba kaşığı süt ile karıştırılır.
– Karışım pamuk yardımı ile yüze uygulanır.
– Yavaşça masaj yapılması kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır.

9. Yağlı ciltler için aloe vera

Aloe vera, akneye eğilimli yağlı ciltlerin tedavisinde antimikrobiyal özellikleri nedeni ile kullanılır. Ayrıca, aloe vera aşırı yağın cilt yüzeyinden absorbe edilmesine yardımcı olur.
– Aloe vera yaprağı, yarım kesilir ve içerisindeki jel ayıklanır. Jel yüze direkt olarak uygulanır. Kuruduktan sonra su ile yıkanır. Bu işlem günde 3 ya da 4 kez tekrarlanabilir.
– Alternatif olarak, bir aloe vera yaprağı suda birkaç dakika kaynatılır. Bir hamur yapmak için biraz bal ile birlikte ezilir. Yağlı bölgeler üzerine uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. İşlem haftada bir kez yapılmalıdır.

10. Yağlı ciltlere bal maskesi

Bal, cildin yüzeyindeki aşırı yağın azaltmasını sağlarken aynı zamanda gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma belirtilerini de erteler. Cildi besler ve cildin ihtiyacı olan nemi karşılar. Ayrıca, bal doğal antiseptik özelliği ile akneye eğilimli yağlı ciltlerde de etkilidir.
– İnce bir tabaka halinde bal cilde uygulanır. 15 dakika cilt üzerinde bekletilir. Ardından cilt soğuk su ile yıkanır. Günde 2 defa uygulanmalıdır.
– Az miktarda badem yağı bal ile karıştırılır. Yavaşça masaj yaparak ciltten ölü deri hücreleri arındırılır. Bu işlem ile ciltteki yağ da arınacaktır.

Yorum Yaz