Vajinit Nasıl Geçer: Vajinite Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.842 defa okundu

Vajinit Nasıl Geçer: Vajinite Bitkisel Çözüm

vajinite bitkisel çözüm

vajinite bitkisel çözüm

Vajinit nasıl anlaşılır?

Vajinit kadınlarda görülen bir mantar enfeksiyonudur. Genital bölgede mantar lezyonlarının oluşması ile bazı belirtiler ortaya çıkar.

Vajinit neden olur?

Vajinitin en sık nedenlerinden biri Candida albicans olan bilinen mantar çeşididir. Mantar enfeksiyonları genellikle evde başarıyla tedavi edilebilir olsa da, reçeteli ilaç ile tedavi edilmesi de gerekebilir.

Vajinit belirtileri nelerdir?

Çoğu kadın vajinit nedeniyle ile kaşıntı, ağrı, yanma, akıntı ve vajinal mantar enfeksiyonu rahatsızlıkları ile karşılaşmaktadır.

Vajinitten kurtulmak için ne yapmalı:

1. Genital bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin.

Organizmalar ve mantarlar oksijen almayan ve nemli ortamlarda 3 kat daha hızlı ürerler. Bu nedenle genital bölgede oluşabilecek mantar enfeksiyonlarına karşı vajina ve çevresini nemli bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Duş sonrası iyice kurulamalı ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisiniz. Özellikle naylon iç çamaşırı be naylon çoraplar genital bölgenin hava almasını engelleyerek nemli kalmasına neden olur. Ayrıca yazın ıslak mayo ve bikini ile güneş altında bile olsa durmamalısınız. Kuruması zaman alacağı için genital bölgede mantar oluşmasına neden olabilirsiniz.

2. Hijyen uygulamaları

Mantar enfeksiyonuna neden organizmalar genital dokularda tahriş ve ciltte hasar oluşturarak bazı salgılar üretir. Mantar oluşması durumunda derideki sinir uçları açığa çıkar ve mantarın büyümesine ve vajina içine yayılmasına neden olur. Bu nedenle genital bölgeyi sık sık su ile yıkamak gerekmektedir.
Mantar enfeksiyonu cinsel birleşme sırasında bulaşabilir. Ayrıca umumi tuvaletlerden de insandan insana geçebilmektedir. Bu nedenle özellikle umumi tuvaletleri kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi steril bir sabun ile yıkamalısınız.
Mantar enfeksiyonu yaşıyorsanız çamaşırlarınızı yıkarken de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkadığınız çamaşırlar üzerinde bulunan mikroorganizmaların çoğu ölür. Fakat tam hijyen sağlamak için makinenizi çalıştırdıktan sonra son durulama kısmında deterjan bölümüne 1 fincan kadar sirke koyabilirsiniz. Sirke bakterilerin ve mantar oluşumuna neden olan tüm mikroorganizmaların yok olmasını sağlayacaktır.

3. Sert sabunlar ve genital kozmetik ürünleri kullanmayın.

Kozmetik ürünlerde bulunan alkol mantar enfeksiyonu oluşan bölgenin tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca ciltteki pH değerini olumsuz etkileyen bu ürünler cildin mantar enfeksiyonuna yakalanmasını kolaylaştırır.
Eğer vajinal belirtiler yoksa kozmetik ürünleri kullanmak yerine hafif bir sabun uygulayarak normal bir banyo yapabilirsiniz. Ancak mantar enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız, cildin pH değerini dengelemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için genital bölgeye bir pamuk yardımı ile sirke uygulayabilirsiniz. Dilerseniz canlı lactobacillus ve acidophilus bakterileri içeren yoğurt ile sirkeyi karıştırarak genital bölgeye detoks uygulayabilirsiniz. En iyi sonucu almak için şu uygulamayı yapın:

Bir şırınga içerisine yoğurt ve sirke çözeltisi hazırlayın. Tabiî ki bu çözeltiyi hazırlamadan önce şırıngayı iyice sterilize etmeyi unutmamalısınız. Bunun için antiseptik solüsyon kullanabilirsiniz.
Küvete oturun ve kalçalarınızı altında katlanmış bir havlu koyun. Bacaklarınızı açtıktan hafif yatay pozisyonda bacaklarınızı 12 ya da 18 cm kadar yukarı kaldırın. Bu, çözeltinin vajina içine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Şırıngadaki çözeltiyi yavaşça vajinanın içine doğru uygulayın. Sirke ve yoğurt çözeltisinin vajinanın içerisine ulaştığından emin olduktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık bir su ile banyo yaparak vajinanın dış yüzeyini yıkayın.

Vajinit bitkisel tedavi: Vajinite yoğurt

Sade yoğurt canlı mayası ile asit bakterilerini dengelemeye yardımcı olur ve mantar mantar enfeksiyonu için mucizevi bir çözümdür. Yoğurdu her gün düzenli olarak tüketmenin dışında aynı zamanda vajina içine de uygulayabilirsiniz. Yoğurdu uygularken 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar aldıktan sonra direkt olarak vajinaya sürebilirsiniz. Dilerseniz bir şırıngaya sıcak su ile yoğurdu karıştırarak alıp vajinanın içerisine de uygulayabilirsiniz.

Vajinit nasıl tedavi edilir?

Vajinit durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor gerekli ilaç tedavisine başlayacaktır. Vajinit tedavisinde kullanılan ilaçlar doktorun söylediği gibi mantar geçene kadar kullanılmalıdır. Vajinit antibiyotik tedavisi de gerektirir.

Yorum Yaz