Vajinal Kokusu Neden Olur: Vajinada Koku Nasıl Giderilir?

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 14 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 6.026 defa okundu

Vajinal Kokusu Neden Olur: Vajinada Koku Nasıl Giderilir?

vajina kokusu nedenleri ve tedavisi

vajina kokusu nedenleri ve tedavisi

Vajinal koku en yaygın kadınsal sorunlardan biridir. Bu rahtsızlıktan muzdarip olan bir çok hanımın aklında olan vajina kokusu neden olur sorusuna yanıt vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda vajina kokusuna kesin çözüm olabilecek doğal ve bitkisel yöntemler hakkında da sizleri bilgi sahibi edeceğiz. Vajina kokusunun nedeni genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, hijyene dikkat edilmemesi ve genital bölgenin nemli kalmasıdır. Eğer bakteri üremesine olanak sağlayan bu şartlar uzun bir süre devam ederse vajinal koku gerçekten sinir bozucu olabilir. Vajina kokusunu geçirmek için eczanelerde bir takım antibakteriyel kremler ve pomadlar işe yarayabilir. Ancak bitkisel çözüm kürleri arayanlar için de vajina kokusunu yok edecek ev yapımı doğal tedavi kürleri de mevcuttur. Vajinal kokuyu gidermek için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Vajinal koku neden olur?

– Bakteriyel enfeksiyon
– Mantar enfeksiyonu
– Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
– Hijyen konusunda dikkatli olmamak
– Pelvik inflamatuar hastalıklar

Vajinal koku belirtileri nelerdir?

– Kötü bir koku
– Vajinada kızarıklık
– Vajinada kaşıntı
– Vajinada kuruluk

Vajinal koku için bitkisel çözümler nelerdir?

Vajinal kokudan kurtulmak için bazı doğal ve bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu yöntemler şunlardır:

1. Su

Vajinal kokunun giderilmesi için ilk ve en etkili yol bol su tüketimidir. Su zararlı bakteri ve toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Günde en az 8 ya da 10 bardak su tüketilmesi önerilir.

2. Yoğurt

Vajinal koku ve kuruluğu gidermeye yardımcı olmak için her gün en az 2 kase yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt vajinanın normal pH seviyesini korumasına yardımcı olan lactobacillus maddesi içerir. Ayrıca, sade yoğurt tampon yardımcı ile vajina içine de uygulanabilir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra alan ılık su ile yıkanır ve iyice kurulanır.

3. Sarımsak

Sarımsak antibiyotik içeriği ile bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kötü kokudan kurtulmayı sağlar. Vajina içine bir diş sarımsak ezilerek uygulanabilir. Birkaç saat bekletilir ve ardından alan ılık su ile yıkanarak kurulanır. Sabah aç karna çiğ sarımsak suyu da tüketilebilir.

4. Beyaz sirke

Yarım fincan sıcak suya 1 yemek kaşığı beyaz sirke eklenir. Bu karışım vajinaya uygulandıktan sonra bir süre bekletilir ve ardından alan ılık su ile durulanır. Beyaz sirke, pH seviyesini korumaya yardımcı olurken kötü kokunun yatıştırılmasını sağlar. Ayrıca asidik içeriği ile var olan bakterileri yok eder.

5. Çemen otu

Çemen otu vajinal koku için kullanılan en etkili doğal ilaçlardan biridir. Aynı zamanda doğal hormon seviyelerini dengeler. Bir çay kaşığı çemen tohumu suda geceden ıslatılır. Ertesi sabah aç karna içilir.

6. Elma sirkesi

Ilık su dolu küvete biraz elma sirkesi eklenir. Bu küvet içerisinde az 30 dakika beklenir. Uygulama haftada en az 4 ya da 5 kez tekrarlanır. Elma sirkesi asidik içeriği ile bakteriyel büyümeyi engeller.

7. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı vajina kokusunun giderilmesi için kullanılan bir diğer çözümdür. 1 bardak suya 4 ya da 5 damla çay ağacı yağı eklenir. Bu karışım ile genital bölge yıkanır. Çay ağacı yağı aynı zamanda anti-mantar ve anti-bakteriyel bir ajan olarak çalışır.

8. Karbonat

Ilık suya bir çorba kaşığı karbonat eklenir. Bu su ile genital alan yıkanır. Karbonat genital kokuya neden olan bakterilerin ya da mantar enfeksiyonlarının iyileşme sürecini kısaltır.

9. Amla veya Hint bektaşi üzümü

Hint Bektaşi üzümü yani bir miktar amla da tüketilebilir.

Vajinal kokuyu önlemek için neler yapılabilir?

– Aşırı şekerli gıdalar tüketilmemelidir.
– Alkol ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.
– Hijyene dikkat edilmeli, genital bölge iyice temizlenmelidir.
– Naylon iç çamaşırları yerine pamuklu iş çamaşırları tercih edilmelidir.
– Tampon ve ped gibi ürünler sık sık değiştirilmelidir.
– Temizlik işlemi tuvalette iken her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu olası enfeksiyonları önler.
– Parfümlü genital ürünler kullanılmamalıdır.

Yorum Yaz