Uzamak için yapılması gerekenler-Boy uzaması için neler yapmalıyız?

Boy Uzaması kategorisine 5 Ocak, 2014 tarihinde eklendi, 16.686 defa okundu

Uzamak için yapılması gerekenler-Boy uzaması için neler yapmalıyız?

Bir çok kişi boyu uzatmanın yollarını araştırır. Bu konuda aslında yapılabilecek bir çok şey var. Bu yazımızda sizlere boyu doğal yollarla uzatmanın en etkili yolları ve yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Uzamak için yapılması gereken şeyleri sizler için araştırdık ve sizlerle şimdi paylaşıyoruz.

boy uzaması için ne yapmalı

boy uzaması için ne yapmalı

Boyumuz öncelikle genetik ve çevresel bir takım etkenlerin ortak paydasıdır. Bu etkenlerin bir kısmı bizlerin kontrolü dışında gelişirken bazı etkenler ise boy uzamasına bizlerin doğrudan katkıda bulunma imkanını bizlere sağlar. Özellikle bizlerin etkide bulunabileceği egzersiz, beslenme, besin takviyeleri ve vitamin alımı, sağlıklı gece uykusu çekme vb. değişkenler ile boy uzaması için neler yapılabilir şimdi bunları inceleyelim:

Uzamak için yapılması gerekenler nelerdir?

1- Öncelikle boy uzamasının büyük oranda anne ve babamızdan geçen genler ile ilişkili olduğunu hatırlamalıyız. Boy uzamasında etkili olan genlere polijenik kalıtım genleri adı verilmektedir. Bunun anlamı boy uzamasına yardımcı olan bir tek genin olmadığı, bir çok genin boy uzamasına etkisinin olduğudur. Bu nedenle kısa bir çiftin çocukları da kısa olacak veya boyu oldukça uzun bir karı-kocanın çocukları da uzun olacaktır biçiminde kesin bir yargıya ulaşmak mümkün değildir. Bununla birlikte anne ve baba tarafında herkesin boyu örneği çok kısa veya uzun ise sizin çocuğunuzun boyunun da bu ortalamalara yakın olacağı söylenebilir. Yine de yukarıda dediğimiz gibi genlerin nasıl bir kombinasyona girceğini sadece Allah bilir ve bir kişinin boyunu tespit eden genler arasında çekinik boy genleri aktif hale geçebilmektedir. Netice olarak 20 li yaşların ortasına kadar bireylerin boyunun kesin tahmininin yapılması biraz güç olabilmektedir.

2- Kendinize bir boy hedefi koyun. Bu ulaşılacak boy hedefi öyle uçuk olmamalıdır. Örneğin ailede 190 lık kimse yoksa sizin böyle bir hedef koymanız azıcık imkansızı istemek manasına gelebilir. Ama ulaşacağınızı tahmin ettiğiniz boy uzunluğundan 5-7 cm daha yukarısı pekala hedeflenebilir bir boy uzunluğu olabilir. Ailenizin boy ortalamasından yola çıkarak sizlerin ileride ulaşabileceğiniz ortalama boy uzunluğunu cm cinsinden şöyle hesaplayabiliriz:

– Anne ve babanızın boyunu cm cinsinden toplayın. Örneğin Anne 165, Baba 175 ise toplam 340 ediyor.
– Toplamda bulduğunuz rakama erkek iseniz 13 ilave edin. Kız iseniz 13 çıkartın.Örneğimizden yola çıkarsak bu durumda erkekler için 353, kadınlar için ise 337 rakamını bulacağız.
– 353 ve 337 örneğinde olduğu gibi 13 ilave edildikten (kadınlar için çıkartıldıktan) sonra çıkan rakamı ikiye bölün.

– Bu son rakam sizlerin ortalama boy tahminidir. Örnekten yola çıkarsak babası 175, annesi 165 cm olan bir kızın boyu tahminen 168.5 cm, erkeğinki ise 176.5 cm olacaktır. Genetik etkenleri de hesaba katarsak bu rakama 10 cm ilave edebilir veya çıkarabiliriz. toplamda bu şartlarda bir kız isek boyumuz 160-175 arası, erkek isek 167-186 arası bir yerlerde olacaktır. Bunun ne olacağına karar veren ise, bir miktar genetik faktörler, ama büyük oranda da beslenme, çevre, egzersiz, uyku, stressiz bir çocukluk geçirme gibi çevresel etkenler olacaktır.

Boy uzaması için ne yapmalı?

Boyu uzatmak için çok şey yapılabilir. Bunlardan bazıları ise hiç aklımıza bile gelmeyecek bir takım tedbirler olabilmektedir. Öncelikle boy uzamasını istiyorsak kaçınmamız gerekenlere kısaca değinelim.

– Alkol ve uyuşturucudan uzak durun. Bu tür zararlı maddelerin boy uzamasını engellediği bilinmektedir.

– Çocukluğunda pasif sigara içicisi olan çocukların akranlarına nazaran daha kısa boylu kaldığı bilinmektedir. Bu bakımdan gerek aktif, gerekse pasif sigara içiciliği boyunuzun yeteri kadar uzamasına engel olur.

– Kafeinli içeceklerin boy uzamasına ne tür bir etki yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle boy uzaması için gereksinim duyulan ortalama günlük 9 saatlik uykunun yeteri kadar alınamamasına neden olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle kola, kahve, ve kafein içeren diğer içeceklerin boy uzamasına dolaylı yoldan engel olduğunu söyleyebiliriz.

– Steroidler adı verilen ilaçlar de kemik gelişimini durdurduğu, sperm sayısını düşürdüğü için dikkat edilmelidir. Bu noktada özellikle inhaler adı verilen astım ve bronşit ilaçlarının gençlerde ve çocuklarda boy uzamasını yavaşlattığı yapılan araştrmalarda ortaya çıkartılmıştır.

Bolca UYUYUN

uyumak boy uzatırmı

uyumak boy uzatırmı

10 yaşından küçüklerin günde 8.5 ila 11 saat uykuya ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Uyumak boy uzatırmı diye aklınızda bir soru varsa buna yanıt verelim. Yeteri kadar uyumak boy uzamasına yardımcı oluyor. Bunun nedeni ise uyku esnasında vücudun hücre yenileme sürecine girmesi ve uyku esnasında bu nedenle bol miktarda büyüme hormonu salgılanmasıdır. İnsan Büyüme Hormonu (HGH) derin uyku yani REM uykusu sırasında bol miktarda salgılanır. Bu nedenle yeteri kadar gece uykusu alamayan çocuklar ve ergen gençler boylarının uzama kapasitesinden tam manasıyla faydalanamazlar. Hormon eksikliği neticesinde boy kısalığı olanlar da olabilir. Bu durumda endokrinoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda bir miktar büyüme hormonu enjekte edilerek hormon tedavisi yoluyla boy uzaması sağlanmaktadır. Ancak doktor kontrolü bu noktada çok önemlidir. Çünkü büyüme hormonunu kontrolsüz bir biçimde kullanmak bedende kalıcı hasarlara yol açabilir.

Boy uzatan yiyecekler ile doğru, sağlıklı ve dengeli beslenin.

Büyümek ve boy uzaması vücudun bir miktar protein, mineral, karbonhidrat, vitamin ve yağ kullanarak yaptığı bir eylemdir. Bu noktada boy uzamasının hammaddesi olan besinleri yeteri kadar tüketerek beslenmek gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenleri kısaca sizlere hatırlatalım:

– Kalsiyum kemik gelişiminde önemlidir. Bu nedenle yoğurt, süt ürünleri, yeşil sebzeler vb kalsiyum bakımından zengin yiyecekler ile beslenin.
– Sabah kahvaltısında tam buğday ekmeği (kepekli) tüketin. Ekmekte esansiyel aminoasitler boy uzamasını hızlandırır.
– B3 vitamini, diğer adıyla niasin bakımından zengin yiyecekler yiyin. Günlük ortalama 500 mg niasin, büyüme hormonu salgılanmasını hızlandırmaktadır. Niasin hangi yiyeceklerde bulunur? kırmızı ve beyaz et ürünleri, süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, tereyağı, balık, patates, incir, ton balığı gibi yiyeceklerde bol oranda niasin (b3 vitamini) bulunmaktadır.

boy uzatan yiyecekler

boy uzatan yiyecekler

– D vitamini de kas ve kemik gelişimi için vazgeçilmez önemde bir vitamindir. D vitamini eksikliği özellikle ergen kızlarda boy uzamasının durmasına ve kilo alımına neden olur. Kısa boylu ve şişman olmak istemiyorsanız bolca d vitamini bakımından zengin olan balık, alfalfa, mantar gibi yiyecekler tüketin ve gerektiği kadar güneşlenin.
– Protein vücudun yapıtaşıdır. Proteinli besinler tüketerek boy uzamasının kalıcı olmasına katkıda bulunun. Günün en az iki öğününde proteince zengin yiyecekler yiyin.
– Çinko minerali eksikliği durumlarında çocuklarda boy uzaması tam manasıyla durabilir. Bu nedenle 25 yaşına kadar boy uzamasının devam etmesini istiyorsanız istiridye, çikolata, fıstık, yumurta, bezelye, kuşkonmaz ve besin takviyeleri gibi çinko bakımından zengin gıdalar tüketin.

Son olarak boy uzatan egzersizler ve boy uzatıcı hareketler yapın. Bu spor hareketleri ve egzersiz çeşitleri arasında yüzme, basketbol, voleybol gibi vücudu yerçekimine karşı esneten sporlar ile ip atlama, barfikste sallanma gerinme, pilates gibi omur açıcı egzersizler işe yaramaktadır.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

45 Yorum

 • canerCevapla

  çok fayadalı bilgiler

  Ara 18, 2014 21:12
  • adminCevapla

   Boyun kaç caner?

   Ara 20, 2014 14:34
   • canerCevapla

    boyum 1 65 en son ölçtüğümde ama en az 1 2 sene önceydi galiba ama 24 yaşındayım şimdi ama 25 yaşına kadar uzar diye yazılar ve sözler çok duydum be de böyle düşünüyorum zaten bazı ınsanların boyu 25 yaşına kadar uzar hala demişsiniz benim çok azda olsa yavaş da olsa galiba hala uzuyo 24 yaşında olsam bile boyum yarım cm ölçmedim belki belki 1 cm de uzamıştır galiba şimdi 1 66 boyundayım 25 yaşına kadar spor ama zıplama evede yani süt içme yatmadan önce bir bardak bir de proteini yeterince almaya dikkat ediyorum ama bu yazıyı yazdığımda boyumu uzatmaya çalışmıyodum sadece diğer uzama yaşında olnlara faydası olur diye paylaştım galiba ve bu yüzden çok afzyadalı bilgiler demiştim bu yorumu ayzdığımda galiba 22 yaşındaymışım keşke oz amandan beri boyumu uzatmaya çalışsaydım ama ozaman pek umdudm yoktu galiba şimdi 24 yaşıda olduğum halde umudum var boyumu çok az umut olsa uzatmaya çalışıyorum 1 70 ya da bir kaç cm uzasa yeterli ebim içn bu yaştan sonra bir öneriniz varsa memnun olurum iyi günler özür dilerim yazınızı yeni gördüm

    Mar 21, 2016 08:01
 • ismailCevapla

  Benim boy 178 ama.ben 6-7cm daha istiyorum bunun icin calisiyorum hergun duade ediyorum burdan bilmedigim.bilgileri ogrendim sagol.admin yas 18 sence uzarmi ?

  Ara 22, 2014 08:48
  • adminCevapla

   Bazı kişilerde 25 yaşına kadar boy uzaması devam edebiliyor.

   Ara 23, 2014 09:59
   • RayaCevapla

    Gercekttenmii

    Ağu 31, 2016 10:08
 • iremCevapla

  benim babam 182 annem 150. ben ise 160’ım. baba tarafımız hep uzun kızlar 168-172 , erkekler 179-190 arası. ben babama çok benziyorum fizik ve yüz açısından. sizce 167-172 arası olabilir miyim ?

  Ara 28, 2014 14:18
  • BatuhanCevapla

   İrem benim babam ve annemde aynı boylarda ve bende 1.60 ım inşallah uzarız ne diyim

   Haz 04, 2015 16:06
 • iremCevapla

  bu arada 12 yaşımı bitirmeme 4 ay var.

  Ara 28, 2014 14:19
 • geylaniCevapla

  abi benim bu boyumun uzaması için ne yapmalıyım boyum 1.55 de abi lise 2ye gidiyorum

  Oca 05, 2015 13:08
 • geylaniCevapla

  admin abi baan 6 sınıftan belli uzarsın uzarsın uzarsın dediler hastaneye gittik boyu normalin altında dediler abi uzman doktora gittim boyun 2 seen geriden geliyo dediler abi benim bu boyum uzarmı abi 15 yaşındayım 16 giricem abi hala herkesten 5parmak küçüüm yaşıtlarımdan 8e giden amcamın oğlundan bile 1parmak küçüğüm boyumun uzaması için ne yapmalıyım abi ip atalamalımıyım zaten atlıyorum abi am boyum 1 santim 1santim zor çıkıyo abiben ne yapmalıyım

  Oca 05, 2015 13:15
  • ahmetCevapla

   Uzamak için barfiks aleti al ona asılı dur

   Oca 06, 2015 22:21
   • DilaraCevapla

    Ya selam ben 17 yaşındayım ve boyum 1.62 boyumun 1.73 falan olmasını istiyorum yeteri kadar besleniyorum ama işe yaramıyo bi yardım bi çare lütfen 🙂

    Ağu 25, 2015 20:25
  • ibrahimCevapla

   sana söyleyebileceğim tek şey bak bende cok kısaydım ama su son 3 ayda 5 cm uzadım çünkü çok egzersiz yaptım ve sürekli süt içtim yoğurt yedim bazı günler özellikle haftasonları yumurta yedim sabah kahvaltı yapmadan asla evden çıkma ben 14 yaşındayım 3 ay önce 153 cm idim şimdi 158-159 arası bişeyim sık yemek ye 2 dakika çok hızlı tempoda koş kısa süre şiddetli hızlı bisiklet sür ve bolca güneşe çık ama dediğim gibi beslenme çok ama çok önemli kendini zorla 10 dan öncede uyuman gerekiyor

   Nis 22, 2016 16:59
 • sevincCevapla

  Annem 167,babam 180,benim boyum da 173-174.14 yaşındayım.1.78 boya ulaşma şansım nedir? (buradaki yazanları da yaparsam)

  Eyl 03, 2015 15:57
 • UmutcanCevapla

  14 yaşındayım boyum 1.70 ben en az 1.80 Olmayı istiyorum ne yapmalıyım ?

  Eyl 16, 2015 10:50
 • sehribanCevapla

  Bence yalan cunku boy dedigin bu kadar kolay uzasaydi…

  Ara 23, 2015 17:49
 • TanerCevapla

  Yaşım 14 boyun 157 boyum uzar mi

  Oca 28, 2016 22:07
  • adminCevapla

   En az 20 cm daha uzar. Endişe etme Taner kardeş.

   Oca 28, 2016 22:36
   • TanerCevapla

    Ben bide ergenliğe girmedim 1 ay bu egzersizleri yapsam 1 ayda cm uzarim

    Şub 04, 2016 10:28
 • emreCevapla

  Emre.benim yasim 19 boyum ise 167 sizce uzarmiyim daha

  Oca 31, 2016 08:06
  • adminCevapla

   DOĞRU BESLENME VE BOY UZATMA EGZERSİZLERİ ile 3-4 cm daha uzayabilirsiniz.

   Oca 31, 2016 10:41
 • SelinCevapla

  Yasim 14 boyun 157 164 olabilir miyim?

  Şub 20, 2016 20:27
 • AylinCevapla

  Benim yaşim 19 boyum 155 daha uzarmiyim bu egzersizleri yapsam. Uzanan istiyorum sözlüm var benden uzun baya bi buda benim hoşuma gitmiyo uzanan istiyorum biraz daha 10 santim uzarmiyim..

  Şub 24, 2016 07:06
 • Mehmet AkifCevapla

  Boyum:1.68
  Kilom:75(Kalıplıyım)
  Doğum:28.04.1999

  Babamın Boyu:1.72
  Annemin Boyu:1.60
  24 Yaşındaki Abimin Boyu:1.71

  Aşağıdakileri yaparak 175-180 olabilirmiyim ?

  1-)her gün düzenli saatlerde yatarak 8-9 saat uyku
  2-)Güneş tepedeyken 45-60 Dk. yürüyüş(O gün hiç dışarı çıkmayacaksam)
  3-)Alarm kurup 2 saatte bir 1 bardak su içmek(yaklaşık 165 ml)
  4-)Saatte bir bara 30 saniye asılı kalma(Evdeysem)

  Akşam Yatmadan Hemen Önce Yapacaklarım:
  =======================================
  1-)2 bardak süt içmek
  2-)1 kase yoğurt yemek(150-200 mg)
  3-)Biraz ısındıktan sonra boy uzatma egzersizlerini yapma

  Sabah Kalktıktan Hemen Sonra Yapacaklarım:
  ==========================================
  1-)1 bardak süt içmek
  2-)Biraz ısındıktan sonra boy uzatma egzersizlerini yapma

  Egzersizler
  ===========
  1-)30 saniye bara elden asılı kalma
  2-)Kobra Hareketi(3 tekrar,Her tekrar 30 saniye)
  3-)Temel bacak germe hareketi(3 tekrar,Her tekrar 15 saniye)
  4-)Eller ensede esneme hareketi(3 tekrar,Her tekrar 8 saniye)
  5-)Süper esneme hareketi(5 tekrar,Her tekrar 30 saniye)
  6-)Bara tekrardan 30 saniye elden asılı kalma

  Admin senin de ekleyeceğin yada gereksiz bulduğun birşey varsa yazarsan sevinirim.

  Birde ben 8. sınıftayken bir anda boy attım 12 cm kadar acaba tekrar böyle boy atabilirmiyim ?

  Son bir soru daha sakallarım yaşıtlarıma göre geç çıktı bu benim ergenliği daha geç bitireceğime işaret olabilir mi?
  yoksa züğürt tesellisi mi 😀

  Mar 05, 2016 15:37
  • canerCevapla

   kardeş acaba bu boy zautma herketlerini 6sını birden bir açıklayavbilirisn iycene ben nasıl yapacağımı bilmiyorum

   Mar 21, 2016 09:12
  • ibrahimCevapla

   kardeşim uyumadan önce süt yoğurt vs. yersem demişsin bunu uyumadan 2 3 saat önce yapmalısın ki boya katkısı olsun yoksa olmaz

   Nis 22, 2016 17:02
 • GunesCevapla

  Meraba. Ben 15 yasindayim. Boyum-165 cm. Her gun dogru beslenmeye ve bolca egzersiz yapmaya calisiyorum. Uzun bir sure calissam 173-175 ola bilirmiyim sizce?

  Mar 10, 2016 15:50
  • canerCevapla

   merhaba iyi günler sorunuza bir bilgime ve düşünceme göre cevap vermek istedim genetiğinizde zorlamayla sporla v ebaşka tekinklerle uzama varsa boyunuz en az 18 uzama yaşınız durmamaışsa 200 hatta öok nadfir de olsa 25 yaşına kadar uzayabilir boynuz 175 olur hatta vbir kaç cm daha da uzn olbilir genetiğğiniz ve çalışmalarınız yeetri kadar varsa 180 bile olur ilerde söyledğimi yaşlarda boyunuzu yeter ki 15 yaşından en az 20 yaşına kadar boyunuzu uzatmaya çalışın 25 yaşına kadar bile uğraşabilir siniz galiba boy erfgenlikte n sonra uzamayo olbilşr bazı insanlarda benim bilidiğim ergenlik yani geç ergenlik 22 yaşında bitiyo dengeli beslenme özellikle yatmadan önce bir bardak özellkle doğal süt içme proteii yeterince alma sporla özellikle zıplamayla evde tavana doğru bile dinlenerek yapabilirsiniz bu konuda yeetrli ve çok biligyle ve araştrmayla ve çok kilo almammaya da dikakt ederseniz çünkü bu da boy uzamsıı olumsuz etkiliyo bunu bilimsel bir bilgime göre söylüyorum ve bşaka sağlıklı ve doğru tekniklerle ama asla haplarla değil istediğniz kadar dedğiniz kadar uzayabilirsiinz çok daha fazla da uzayabilirsiniz inşaal faydalı olmuşumdur iyi günler

   Mar 21, 2016 08:12
 • YusufCevapla

  Merhaba ben yusuf ben 15 yaşıdayım boyum 170 , Babam 182 ,Annem 163 her yaz basket oynuyorum geçen sene 162 iydim şimdi 170 yani 8 cm uzadım süt yumurta yoğurt herşeyi yiyorum ben acaba kaç cm atarım teşekkürler..

  Haz 27, 2016 10:15
 • MerveCevapla

  Merhaba benim yaşım 12 1aydan az süre sonra 13 olacağım boyum 165 ama 177 olması istiyorum sizce olurmu cevap verirseniz sevinirim❤

  Haz 27, 2016 16:12
 • tayfunCevapla

  Boyum 1.66 15 yasımdayım ergenlige de girdim daha ne kadar uzarım ?

  Tem 22, 2016 07:59
 • tuhayCevapla

  Boyum 164 acayip kiza kaldim 20 yasindayim uzamam sansim var mi napacam ben en az 1.70-1.75 olmak istiyom

  Tem 24, 2016 23:41
 • MerveCevapla

  Merhaba.Ben 5 ay sonra 13 yaşıma giricem.Boyum 156-157 gibi bir şey.Babam yaklaşık 185 annem 156 cm.Gerekenleri yaparsam 18 yaşıma kadar 178 olur muyum.Lütfen cevap yazın.

  Tem 26, 2016 09:39
 • HaticeCevapla

  Admin kahve de engel olabilir demişsin de sütlü türk kahvesi de dahil mi

  Ağu 10, 2016 15:40
 • DinamitCevapla

  Yasim 15 boyum 166 cm kobra hareketi yapiyorum boyum kac cm daha uzar ( erkeğim)

  Ağu 20, 2016 14:05
 • azraCevapla

  18 Yaşındayım boyum 1.57 2 yıldır uğraşıyorum 1cm bile uzamadım nişanlımın boyu ise 2.02 benden çok fazla uzun lütfen bi çare evlenmeden boyumu uzutmam lazım benim nolur yardım..!!

  Ağu 25, 2016 00:35
 • AhmetCevapla

  Merhaba
  Yasım 16
  Boy 1,80
  Kilo,95
  Acıkcası 5 cm daha atmak istiyorum sakalım cıkmadi uzayabilirmiyim
  Abim 1,83

  Kas 24, 2016 19:10
 • MetehanCevapla

  Yaş 14
  Kilo 49
  Baba Boyu:187cm
  Anne Boyu:167cm

  Ben şuanda 165 cm boyunda yım yatmadan önce ve sabah kalktığımda süt içmeyi alışkanlık haline getirdim hatta çok fazla süt içiyorum. Her sabah 2 tane yumurta yiyorum (suda haşlanmış) 19-20 gün sonra yüzmeye başlayacam saat 22:00 da yatağa giriyorum saat 7:15 de uyanıyorum egzersiz hareketleri yapıyorum zıplıyorum asılıyorum
  Sizce boyum kaç santim olur

  Ara 15, 2016 07:04
 • canCevapla

  hocam annem 1.55 babam 1.67 ben 1.80 im 17 ye daha girmedim 5-6 cm daha uzama şansım varmı sporcuyum

  Mar 23, 2017 11:48
 • senem kayaCevapla

  çok güzel ben de yapıcam işe yarar inşallah sınıfta en kısalardan 2.sıradayım ve biran önce uzamak istiyorum

  Nis 03, 2017 17:48
 • mehmet erenCevapla

  admin ben 13 yaşındayım ve boyum 175 sence ileride 18 yaşlarıda filan boyum aç olur herkese soruyorum lütfen cevap verin

  Ağu 03, 2017 03:20
 • EgeCevapla

  Merhaba bn 15 yaşındayım boyum 153 nergenliğe girmedim ne kadar daha uzarim lütfen cevap yazarmisniz

  Eki 02, 2017 11:00
 • TayfunCevapla

  Boyum 1.67 16 yaşımdayım daha uzayabilirmiyim veya nasıl uzarım?

  Eki 14, 2017 18:45