Uykusuzluk Nasıl Giderilir: Uykusuzluğa Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 97 defa okundu

Uykusuzluk Nasıl Giderilir: Uykusuzluğa Bitkisel Çözüm

uykusuzluğa bitkisel çözüm

uykusuzluğa bitkisel çözüm

Uykusuzluk nedenleri ve çözümleri:

Uykusuzluk yorgunluğa neden olan ve günlük hayatı etkileyen bir uyku bozukluğudur. Düşük performans, gerilim baş ağrısı, sinirlilik, depresyon ve başka sorunlara da yol açabilir. Uykusuzluk sorunu iki türde ortaya çıkar; akut ve kronik uykusuzluk. Akut uykusuzluk genellikle daha sık görülür ve günler ya da haftalar sürer. Kronik uykusuzluk ise aylar sürebilir.

Uykusuzluk neler yapar: Uykusuzluk nelere neden olur

Yaşam değişiklikleri, kafein veya diğer uyarıcılar, kronik ağrılar, nefes alma zorlukları ve artrit, kalp yetmezliği, asit reflü ve diğerleri gibi bazı tıbbi koşullar uyku, stres, anksiyete, psikotik bozukluklar, kötü uyku alışkanlıkları ve uykuda aksamalara neden olabilir. Uykusuzluk için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Uykusuzluk nasıl geçer: Uykusuzluğa doğal çözüm

1. Kimyon tohumu

Kimyon tohumu yemeklerde kullanılan bir baharattır. Ancak yatıştırıcı etkisi ile uykusuzluk tedavisinde de kullanılır.
– Bir çay kaşığı kimyon tozu, muz püresi içinde karıştırılır. Yatmadan önce tüketilir.
– Halsizlik ve yorgunluğu hafifletmek için kimyon çayı da içilebilir. Çay hazırlamak için bir çay kaşığı kimyon tohumu kısık ateşte 5 saniye kadar ısıtılır, üzerine 1 bardak su eklenir ve karışım kaynatılır. Kapağı kapatılarak yaklaşık beş dakika boyunca dinlenmesi için bekletilir. Yatmadan önce kimyon çayı tüketilebilir.

2. Hindistan cevizi

Uykusuzluğa iyi gelen besinler arasında ilk sırada hindistan cevizi vardır. Yatıştırıcı özellikleri ile uykusuzluk için oldukça etkilidir.
– Çeyrek çay kaşığı hindistan cevizi tozu bir bardak ılık süte eklenir. Yatmadan önce içilir.
– Alternatif olarak, çeyrek çay kaşığı taze hindistan cevizi tozu bir bardak sıcak su ya da herhangi bir meyve suyuna eklenebilir. Yatmadan önce tüketilir.
– Bir çorba kaşığı Hint bektaşi üzümü (amla) suyu içine bir tutam hindistan cevizi tozu eklenir. Bu karışım günde üç öğün tüketilir. Uykusuzluğun yanı sıra aynı zamanda depresyon ve hazımsızlık için de etkilidir.

3. Safran

Safran da uykusuzluk tedavisine yardımcı olan hafif yatıştırıcı özellikler içerir.
– Safran bir bardak ılık süte eklenir ve geceleri yatmadan önce tüketilir.

4. Uykusuzluğa papatya çayı

Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk sorunlarında oldukça etkilidir. Kesin neden olmamasına rağmen bilimsel çalışmalar papatyanın içinde bulunan apigenin dalı bileşiğin yatıştırıcı etkisi olduğunu savunmaktadır.
– Uykuyu ve rahatlamayı teşvik eden papatya çayı her gün 3 bardak tüketilebilir. İstenirse içerisine bal ve tarçın da eklenebilir.

5. Muzun uykuya etkisi

Muz yemek uykuyu düzenlemeye yardımcı olarak serotonin seviyelerini yükseltir. Ayrıca triptofan adlı bir amino asit içerir ve uykusuzluk ile mücadelede oldukça yararlıdır. İştah kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir.

6. Ilık süt neden uyku getirir?

Ilık süt; zihin ve bedenin dinlenmesi için harika bir bitkisel çözümdür. Ayrıca, muz ile birlikte de tüketilebilir.
– Çeyrek çay kaşığı toz tarçın bir bardak ılık süt ile karıştırılır.
– Yatmadan 1 saat önce içilir.

7. Çemen otu suyu

Çemen otu; anksiyete, uykusuzluk ve baş dönmesi gibi sorunları azaltır.
– İki çay kaşığı çemen otu yaprağı suyu ve bir çay kaşığı bal karıştırılır.
– Günlük olarak tüketilebilir.

8. Uykusuzluk kedi otu tedavisi

Kedi otu sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklerinin yanı sıra kasları da gevşeten bir bitkidir. Ayrıca uyumaya yardımcı olur.
– Yarım çay kaşığı rendelenmiş kedi otu kökü ve iki bardak sıcak su karıştırılır. İçerisine biraz hindistan cevizi de eklenir. 15 dakika boyunca kaynatılır ve ardından süzülerek soğuması beklenir. Bu karışım kalp sorunları ve yorgunluk hisseden kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
– En fazla birkaç hafta kullanılması önerilir.

Uykusuzluğa melisa çayı gibi bitkisel çaylar da iyi gelmektedir.

Yorum Yaz