Uykusuzluk Nasıl Geçer: Uykusuzluğa Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 197 defa okundu

Uykusuzluk Nasıl Geçer: Uykusuzluğa Doğal Çözüm

uykusuzluğa doğal çözüm

uykusuzluğa doğal çözüm

Uykusuzluk neden olur?

Uykusuzluk tüm hayatı etkileyen bir sorundur. Düzensiz uyku ve özellikle geceleri uykusuz kalmak kişinin günlük hayatını da etkiler. Gün boyu uykulu ve enerjisiz kalınmasına neden olur. Bir yetişkinin her gece ortalama 8 saat kadar uyuması gerekir. Bazı tıbbi çözümlerin yanı sıra uykusuzluk için kullanılan bitkisel çözümler de vardır. Ancak herhangi bir bitkisel çözüm kullanılmadan önce doktora danışmak gerekmektedir. Özellikle sürekli reçeteli ilaç kullanan kişiler bitkileri mutlaka doktor onayı ile kullanmalıdır.

Uykusuzluğa ne iyi gelir: Uykusuzluk için bitkisel tedavi

– Kava kava bitkisi

Kava kava bitkisi, geleneksel olarak anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözümdür. 2005 yılında Psikofarmakoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada uyku rahatsızlıklarının kava özü ile hafifletilmesi hakkında bir makale yayınlanmıştır. Kava kava bitkisi uyku kalitesini geliştirirken uykusuzluk durumlarında da oldukça etkilidir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre günde 3 kez 100 ila 250 miligram standartlaştırılmış kava alınabilir. En iyi sonuçları almak için bitki yatmadan 1 saat önce alınmalıdır. Ancak kısa süreli kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarda ve karaciğer sorunları ile aşırı miktarda alkol tüketimi olduğunda ciddi yan etkilere neden olabilir.

– Uykusuzluğa papatya çayı

Sinirleri yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile papatya da uykusuzluk için kullanılmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan papatya yatmadan yaklaşık 30 dakika önce çay şeklinde tüketildiğinde rahatlama sağlamaktadır. Papatya çayı yapmak için 1 bardak kaynar suya bir tutam papatya bitkisi atarak 10 ila 15 dakika kadar demlenmesi beklenebilir. Eğer tatsız gelirse papatya çayına 1 tatlı kaşığı bal karıştırılabilir. Papatya çayı bitki şeklinde demlenebileceği gibi hazır poşet çay olarak marketlerden de alınabilir. Papatya genellikle herhangi bir yan etki yaratmaz. Ancak yine de alerjik reaksiyonu önlemek için dikkatli olmakta fayda olacaktır.

– Uykusuzluk için kedi otu

Uykusuzluk için yaygın bir bitkisel çözüm olan kedi otu uykuya geçiş sürecini hızlandırır. Gece boyunca rahat ve deliksiz bir uyku sağlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre kedi otu yatmadan önce 200-400 mg kadar alınabilir. Ancak sabit olarak kullanılan bir ilaç varsa doktora danışılarak kullanılmalıdır.

– Hindistan cevizi

Hindistan cevizi doğal bir yatıştırıcıdır. Yatıştırıcı özelliği ile Hindistan cevizi uykusuzluk tedavisinde de kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yatmadan 4 ila 5 saat önce tüketilebilir. Ayrıca tabletler şeklinde de alınabilir.

– Uykusuzluk için lavanta yağı

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi göre lavanta uykusuzluğu hafifleten bir bitkidir. Lavanta, merkezi sinir sistemini yavaşlatan doğal bir sakinleştirici özellik gösterir. Bir fincan kaynar su içerisine bir iki tutam lavanta eklenerek demlenmesi beklenir. Ayrıca lavanta esansiyel yağı, gevşeme sağlarken dinlendirici bir uykuyu teşvik eder. Birkaç damla lavanta yağı ılık banyo suyuna eklenebilir. Lavantayı bitkisel bir çözüm olarak kullanmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Lavanta özellikle epilepsi hastaları tarafından kullanılmaması gereken bir bitkidir.

– Uykusuzluk için gevşeme egzersizleri

Uyku sorunlarını hafifletmek için bitkisel çözümlerin yanı sıra gevşeme teknikleri de kullanılabilir. Ulusal Uyku Vakfı; gevşeme teknikleri, yoga, meditasyon veya güdümlü görselleştirme tekniklerinin uykuya geçiş güçlüklerini azalttığını söylemektedir. Özellikle gün içinde yapılan yoga ve meditasyon hareketleri kişiyi stresten uzaklaştırırken depresyon ve anksiyete gibi psikolojik durumların oluşmasını da engeller. Gevşeme tekniklerinin yanı sıra gün içinde yapılan egzersiz ve spor da uyku düzeninde oldukça etkilidir.

Uykusuzluğa iyi gelen çaylar da sık sık tüketilmelidir. Uykusuzluk kişinin günlük hayatını etkileyen ciddi bir durumdur. Pek çok psikolojik sorunu da beraberinde getirebilir. Eğer uzun süreli uykusuzluk süreçleri yaşanıyorsa ve bu günlük hayatı etkilemeye başladıysa mutlaka bir doktora görünülmelidir.

Yorum Yaz