Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Bitkisel Çözümler kategorisine 11 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 704 defa okundu

Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları

uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları

Birçok kişi uykusuzluk sorunundan şikâyetçidir. Geceleri rahat ve deliksiz bir uyku uyuyamayan kişilerin yaşam kaliteleri düşmektedir. Günlük hayatta birçok iş dikkat gerektirmektedir. Uykusuzluk sorunu çeken kişilerde odaklanma ve dikkat eksikliği sorunları oluşum gösterir. Bu yüzden bu kişilerin günlük hayatlarında aksamalar yaşanır ve yaşam kaliteleri düşer. Ulusa Sağlık Örgütüne göre bir kişi her gece en az 7 en fazla 9 saat uyumalıdır. Ancak insanların çoğu yaklaşık olarak altı saat uyumaktadır. Bunu oranlarla incelediğimizde dünya nüfusunun yaklaşık olarak %40’ının uykusuzluk sorunu çektiği söylenebilir.

İyi bir gece uykusu uyumak sağlıklı bir vücut için çok önemlidir.

İyi bir uykunun sağlayabileceği faydalar şu şekilde sıralanabilir:
– Kişi uykusunu aldığında çok daha mutlu olur
– Beynin dinç kalması sağlanır.
– Bağışıklık sistemi güçlenir.
– Sırt ağrılarından kurtulmayı sağlar.
– Cildin dinlenmesi ve arınması sağlanır.
– Organların çalışması yavaşlar ve bu sayede dinlenirler.
– Yüksek tansiyon riskinin azaltılmasına yardımcı olur.
– Kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Uyumakta zorluk çekiliyorsa bunun birçok bitkisel çözümü mevcuttur. Bu çözümler genel olarak vücudun rahatlatılmasının sağlanması ve kasların gevşetilmesi yöntemlerini izlemektedir.
Daha iyi bir uyku çekmeye yardımcı olacak en iyi 9 besin şu şekilde sıralanabilir:

1. Kiraz uyku yapar mı?

Kiraz, vücudun iç saatinin korunmasına yardımcı olacak melatonin adında bir kimyasal madde içermektedir. Uykudan 1 saat önce yaklaşık bir avuç kadar kiraz yenmesi, kişinin rahat ve deliksiz bir şekilde sabaha kadar uyumasına yardımcı olacaktır. İçeriğindeki maddeler ile beyni rahatlatan kiraz bu şekilde uykunun bölünmesinin önüne geçer.
Taze kiraz yoksa vişne suyu ya da kurutulmuş veya dondurulmuş vişne de tüketilebilir. Pensilvanya ve Rochester araştırma enstitülerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre kronik uykusuzluk sorunu olan hastaların her gün bir bardak vişne suyu içmesi gerekmektedir.

2. Süt uykusuzluğa iyi gelirmi?

Yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır. Sütün içerisinde bulunan triptofan adındaki aminoasit, beyin kimyasallarından biri olan serotonin hormonunu tetiklemektedir. Triptofan ve serotonin geceler kolayca ve deliksiz bir uyku çekilmesine yardımcı olmaktadır.
Ayrıca süt, melatonin üretimini düzenleyen kalsiyum maddesini içerisinde bolca bulundurmaktadır. Kalsiyum, sinir liflerini gevşetme ve dolayısıyla stres azaltma özellikleri göstermektedir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin tüketimi uykusuzluk sorunu için etkili bir çözümdür. Sütün haricinde yoğurt ve peynir gibi diğer süt ürünleri de tüketilebilir.

3. Yasemin pirinç

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; diğer pirinç türleri ile karşılaştırıldığında yasemin pirincinin uykusuzluk sorunu üzerinde çok daha olumlu bir etkisi vardır. Bu besini tüketen kişilerin 1 2 saat sonra rahat bir uyku uyuduğu gözlemlenmiştir. Bu durumun uyku hali yaratması kan akışı üzerindeki etkileri ile alakalıdır. Besinin içerisindeki triptofan maddesi kandaki glikoz emilim hızlını yavaşlatarak kişinin vücudunun uyuşu bir hal almasını sağlar. Bu da kişiyi uykuya teşvik eder. Uzmanların da tavsiyesi ile uykusuzluk çeken kişiler bu sorunlarını çözmek için yasemin pirinci tüketebilirler.

4. Muz

Muz doğal kas gevşeticidir. İçerisinde bulunan magnezyum ve potasyum, uykuyu teşvik ederek vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Bu meyve aynı zamanda B6 vitamini ile vücudun uyku haline girmesini sağlayan melatonin hormonun üretimini hızlandırmaktadır. Muzdaki yüksek karbonhidrat içeriği de rahat bir uyku uyunmasına yardımcı olacaktır.
– Bir adet olgunlaşmış muz, bir bardak süt mixerden geçirilerek karıştırılır.
– Karışımın iyice lezzetli olması için içerisine bir çay kaşığı bal eklenir.
– Gece yatmadan en az 1 saat önce içilir.

5. Tuna

Tuna uyku halini geliştiren triptofan maddesini bolca içermektedir. New York Bilim yıllıklarına yayınlanan bir makaleye göre haftada en az 1 kere orkinos tüketmek vücudun ihtiyacı olan serotonin, melatonin ve B6 vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.
Serotonin vücudun rahatlamasını teşvik eden bir nörotransmitter madde olarak kabul edilebilir. Melatonin ise vücudun uyku haline geçmesini sağlayan hormonun adıdır. Bu nedenle diyet ton balığı gibi B6 bakımından zengin gıdalar, uykusuzluk ile ilişkili olan B6 vitamini eksikliğinin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. B6 vitamini bağışıklık sistemi için de son derece önemli bir maddedir.

6. Badem

Badem, içeriğinde bulunan magnezyum sebebiyle rahat bir uyku ve kas gevşemesi için iyi bir kaynaktır. Journal of Orthomolecular tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; vücudun magnezyum düzeyleri çok düşük olduğunda, uyku haline geçmenin çok daha zor olduğu gözlemlenmektedir.
Ayrıca badem, uyurken kan şeker seviyesinin sabit kalmasına yardımcı olacak yeterli miktardaki proteini içerisinde barındırmaktadır. Vücuttaki adrenalin seviyesini düzenler ve bu şekilde kandaki şeker miktarını da sabit tutmayı başarır. Bir avuç kuru kavrulmuş badem veya bir çorba kaşığı badem ezmesi tüketmek normalden çok daha hızlı uykuya dalmayı sağlayacaktır. Bademin herhangi bir şekilde yatmadan en az bir saat önce tüketilmesi gerekmektedir.

7. Mısır gevreği

Uykuyu teşvik etmek için iyi ya da karmaşık karbonhidrat olarak adlandırılan karbonhidrat türünü içerisinde barındıran mısır gevreklerini tüketmenin de uykusuzluk sorunun çözümünde faydası vardır. Karmaşık karbonhidrat açısından zengin gıdalar kandaki triptofan oranını arttırmaktadır. Ayrıca, B6 vitamini ile güçlendirilmiş tahıllar melatonin üretiminin de gerekli olan seviyeye taşınmasını sağlamaktadır. İyi bir gece uykusu için küçük bir kase dolusu mısır gevreği tüketmek etkili bir yöntem olacaktır.

8. Haşlanmış yumurta

Geceleri uykunun bölünmemesi isteniyorsa, yatmadan önce mutlaka protein eksikliğinin giderilmiş olması gerekmektedir. Uykunun bölünmemesini sağlayacak protein miktarını tamamlayacak yüksek protein oranlı besinler bu sorun için çözüm teşkil etmektedir. En yüksek protein oranına sahip besin ise yumurtadır. Ancak geceleri yatmadan önce yumurta tüketilmesi reflüye oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden gece yatmadan önceki beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Gece yatmadan yenilecek en ideal beslenme planı şu şekilde sıralanabilir:
– İki dilim kahverengi ekmek
– Peynir
– Haşlanmış yumurta
– Bir bardak ılık süt

Bu beslenme şeklinin uygulanması takdirinde geceleri rahat bir uyku çekmek ve aynı zamanda reflüden uzak durmak mümkündür.

9. Marul

Marul, içerisinde bulundurduğu lactucarium adındaki yatıştırıcı özellikteki madde ile haşhaş benzeri bir etki göstermektedir Güçlü bir yatıştırıcı etkisi olan marul, aynı zamanda içerisinde bol miktarda kalsiyum içermektedir.
Ayrıca marul, bu özellikleri ile baş ağrısı, anksiyete ve kas ağrısı için çözüm teşkil etmektedir. Marul çayı tüketimi ya da direk marul tüketimi gayet etkili olacaktır.
– Bir ya da iki marul yaprağı, iki bardak su içinde beş dakika boyunca kaynatılır.
– Çay soğumaya bırakılır.
– Karışım lezzetlendirilmek istenirse içine bir çay kaşığı bal karıştırılmalıdır.
– Bu çayın yatmadan en az yarım saat önce içilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz