Uçuk İçin Ne Yapılır: Uçuklara Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 80 defa okundu

Uçuk İçin Ne Yapılır: Uçuklara Doğal Çözüm

uçuklara doğal çözüm

uçuklara doğal çözüm

Uçuk neden çıkar?

Uçuk, herpes simpleks 1 ve 2 virüsleri nedeniyle oluşur. Genellikle dudak bölgesinde görülürken bazı durumlarda genital bölgede de oluşabilir. Uçuk virüsü bulaşıcıdır ve temas yoluyla kolaylıkla yayılır. Herpes simpleks virüsü tip 1 genellikle enfekte olmuş kişinin tükürüğü ile bulaşır. Aynı çatal ve kaşıkla yemek yemek bulaşma riskini artırır. Herpes simpleks virüsü tip 2 ise cinsel yolla bulaşan ve genital yaralara hatta genital ülsere neden olan bir virüstür. Uçuk enfekte olan bölgede yaralar, ateş ve kabarcıklar ile karakterizedir. Bazı durumlarda lenf bezleri şişebilir. Bir kez bulaştığında ilerleyen zamanlarda tetikleyiciler nedeniyle uçuk tekrarlar. Özellikle stres, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, bazı gıdalar ve hormonal değişiklikler virüsü aktif hale getirebilir. Uçuk için bazı medikal ilaçların yanı sıra doğal ve bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Uçuk nasıl geçer: Uçuğa doğal çözüm

1. Uçuk tedavisi buz uygulaması

Buz, ağrı ve gerginliğin hafiflemesi için kullanılabilir.
– Birkaç buz küpü temiz bir beze veya havluya sarılır.
– Etkilenen alan üzerinde yaklaşık 10 dakika bekletilir.
– Gelişme görene kadar bir kaç gün, günde birkaç kez uygulanır.

2. Uçuk için elma sirkesi

Elma sirkesi; dezenfektan, sıkıştırıcı ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle uçuk salgınlarının şiddetini azaltmak yardımcı olur.
– Elma sirkesi etkilenen alanların üzerine bir pamuk yardımı ile uygulanır. En iyi sonucu elde etmek için karıncalanma hissedilene kadar uygulanır. Biraz acı verebilir. – Gün içinde 3 ya da 4 kez uygulanmalıdır.
– Bir ya da iki çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suya eklenir ve günde iki kez içilir.

3. Uçuk oksijenli su uygulaması

Bir dezenfektan olarak, hidrojen peroksit uçuk için en popüler çözümlerden biridir.
– Küçük bir pamuğa % 3 oranında hidrojen peroksit çözümü dökülür. Etkilenen alan üzerine uygulanır ve birkaç dakikalığına bekletilir. Ardından alan suyla yıkanır. İşlem birkaç saatte bir; birkaç gün boyunca tekrarlanır.
– Ağız yaraları için 1/3 oranında hidrojen peroksit ve 2/3 oranında su karıştırılır. Bu karışım ile günde 3 kez gargara yapılır. Kesinlikle yutulmamalıdır.

4. Uçuk tedavisinde sarımsak

Sarımsak güçlü doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca anti mikrobiyal ve anti enflamatuar özellikleri de vardır. İçerisinde bulunan allicin enzimi kimyasal bir anti viral etkiye sahiptir. Sarımsak yağı ise anti viral bir bileşik olan ajoene içerir.
– Etkilenen alan üzerine ezilmiş sarımsak yerleştirilir ve 10-15 dakika bu şekilde bekletilir. Bu işlem her gün birkaç kez olmak üzere en az 2 gün yapılmalıdır. Sarımsak yanma hissi yaratabilir.
– Alternatif olarak, sarımsak yağı günde iki ya da üç kez etkilenen alana uygulanabilir. Sarımsak yağı yapmak için ayıklanan sarımsaklar zeytinyağında pişirilmelidir.
– Her gün bir ya da iki diş ezilmiş sarımsak da tüketilebilir.

5. Uçuğa melisa otu

Oğul otu olarak da bilinen melisa, herpes salgınlarının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, anti viral ve anti bakteriyel etkileri vardır. Doğal ağrı kesici olan eugenol adlı bir bileşik içerir.
– Melisa çayı günde birkaç içilebilir.
– Melisa yağı veya melisa çay poşetleri etkilenen bölgeye günde 3 ya da 4 kez uygulanabilir. Uçuk görülen alanlar melisa çayı ile de yıkanabilir.
– Alternatif olarak, etkilenen alan üzerine küçük miktarda bir oğul otu özü yerleştirilir ve kurumaya bırakılır. Bu işlem birkaç gün tekrarlanabilir.

6. Uçuğa meyan kökü

Meyan kökü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve herpes virüsü ile mücadele eder. Anti viral ve anti inflamatuar faydası da vardır.
– Yarım çorba kaşığı su ve bir çorba kaşığı meyan kökü tozu karıştırılır. Etkilenen alan üzerinde uygulanarak birkaç saat bekletilir. Günde 3 kez uygulanabilir.

Yorum Yaz