Uçuk İçin Bitkisel Çözümler: Uçuk Nedenleri ve Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 17 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 297 defa okundu

Uçuk İçin Bitkisel Çözümler: Uçuk Nedenleri ve Belirtileri

Uçuk nedir?

uçuğa iyi gelen bitkiler

uçuğa iyi gelen bitkiler

Uçuk, dudak güzelliğini zedeleyen ve dudak estetiğini bozan yaralara verilen isimdir. Küçük lezyonlar ya da kabarcıklar halinde ağız çevresindeki gözlemlenen bu enfeksiyon türü içerisinde iltihap taşımaktadır. Herpes simpleks (HSV) isimli virüs nedeni ile oluşan uçuk, viral olduğu için tedavisi ona göre uygulanmaktadır. Soğuk yaralar olarak da adlandırılan bu durumda ateşli kabarcıkların çıkması yaygın olarak görülebilmektedir. Uçuk genellikle 2 3 hafta içinde iyileşen bir iltihaplanma durumudur. Genellikle uçuklar pamukçuk yaraları ile benzer özelliklere sahip olduğu için birbirleri ile karıştırılabilir. Ama iki hastalık da birbirinden çok farklıdır. Pamukçuk bakteri etkenli olup ağzın iç bölgelerinde çıkmaktadır. Bunun yanı sıra uçuk ise bakteri etkenli değil virüs etkenlidir. Ayrınca uçuklar dudağın kenarlarında oluşmaktadır. Bu yazıda uçuk için ne yapılır,dudak uçuğuna ne iyi gelir gibi soruların doğal ve bitkisel tedaviler ile ev yapımı çözümleri bulabileceğiniz gibi uçuk sebepleri hakkında da geniş bilgi sahibi olabileceksiniz.

Uçuk neden çıkar?

Uçuk virüs etkenli bir rahatsızlıktır. Bilindiği üzere virüs etkenli sorunlar genel olarak vücudun bağışıklık sisteminde zayıflıktan faydalanarak oluşum gösterir. Bu yüzden uçuk virüsü de ağız kenarların birikir ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bir anı seçerek oluşum göstermeye başlar.
– Stres ve anksiyete
– Menstruasyon süreç
– Güneş yanığı
– Ateşlenme
– Güneş ışığına maruz
– Dehidrasyon
– Yerel cilt travmaları
– Dudak dövmeleri
– Dermabrazyon
– Çok derin üzüntü
– Diş cerrahisi tarafından uygulanan sinirsel operasyonlar

Uçuğun görülebilecek belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Diş etleri ve yanak mukozası iltihabı için başvuran akut herpetik gingivostomatit tedaviler
– Baş ağrısı
– Ağız çevresinde ağrı inflamasyonu
– Şişmiş boyun bezleri ya da diğer vücut parçaları
– Boğaz ağrısı
– Mide bulantısı
– Virüslü alan üzerinde kaşıntı durumu
– Ağrılı ülser
– Baş dönmesi
– Uyuşma
– Hassasiyet ve karıncalanma
– Kabarık kırmızı kabarcıklar
– Yanma hissi
– Yüksek vücut sıcaklığı
– Dudakta şişlik
– Dil ve ağız başındaki şişmeler

Uçuk için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Uçuğun tedavisi için kullanılabilecek bazı kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların cilt için birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden hem kişinin cilt sağlığı için faydalı olan hem de uçuğun çok daha hızlı iyileşmesini sağlayan bitkisel tedavilerin kullanılması çok önemlidir.

1. Buz torbası

Buz torbası uçuğun neden olduğu acıyı dindirmek için uygulanabilecek en hızlı ve en basit yöntemlerden biridir. 3 ya da 4 adet buz küpü alınır ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirilir. Buz uçuk nedenli şişliği anlık olarak rahatlamasını sağlayacaktır. Olabildiğince uzun bir süre boyunca buz basılı tutulur. Sonra biraz vazelin sürülerek bakteriyel saldırının engellenmesi sağlanır. Aynı zamanda bu şekilde virüsün işlevi de bir süreliğine durdurulur. En iyi sonucu elde etmek için bu yöntem her gün bir kez uygulanmalıdır.

2. Meyan kökü

En iyi doğal uçuk tedavilerden birisi bu tedavidir. Meyan kökünün anti-virüs ve anti-enflamatuar özellikleri olduğu bilinmektedir. Yapılması gereken tek şey bir çay kaşığı meyan kökü tozunun ince bir hamur halini alana kadar, yani yaklaşık olarak yarım çay kaşığı kadar su ile karıştırılmasıdır. İyice karıştırılır ve hamur halini aldıktan sonra yaraların üzerine ok ince bir tabaka şeklinde hafifçe sürülere uygulanır. Karışımın tüm enfekte alanını kapsaması gerekmektedir. Su yerine vazelin de kullanılabilir.
Ayrıca meyan kökü tozundan çay hazırlanarak da içilebilir.

3. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı anti-fungal, antiseptik ve antibiyotik özellikleri sahip bir yağdır. Uçuk için uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında en etkili olanlarından birisi olarak bilinmektedir. Bir pamuk topağı, hazır olarak alınan seyreltilmiş çay ağacı yağının içerisine batırılarak ıslatılır. Batırılmış pamuk yaralar üzerinde doğrudan sürülerek uygulanır. Bu bölgenin tamamı ile kuruması beklenir. Daha iyi sonuçlar için günde iki kez bu tedavinin tekrar edilmesi gerekmektedir.

Not: Hassas bir cilde sahip kişi çay ağacı yağını asla doğrudan cilt üzerine uygulamamalıdır. Bu kişilerin çay ağacı yağını cilde eşit miktarda su ile karıştırılarak uygulanması gerekmektedir.

4. Süt

Süt, uçuğun ve uçuk nedeni ile oluşan ağrıların yok edilmesi için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden birisidir. Bu besin uçuğun iyileşme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Bir çorba kaşığı süt alınır ve bir pamuk topağına bu süt emdirilir. Bu pamuk yaralar üzerine doğrudan sürülerek uygulanır ve uzun süre boyunca bu şekilde bekletilir. Son olarak, bölgedeki süt kalıntılarını kaldırmak için bu bölge temiz ve yumuşak lifli bir havlu ile silinir. Gerekirse, biraz vazelin uygulamak da faydalı olacaktır.

5. Portakal yağı

Portakal yağı uçukları iyileştirmek için etkilidir. Bir pamuk ya da temiz bir bez yardımı ile 1 yemek kaşığı portakal yağı su toplamış kabarcıkların üzerine doğrudan uygulanır. Anında sonuç almak için günde üç kez bu tedavi tekrarlanmalıdır.

6. Hidrojen peroksit

Bir pamuk topağı alınır ve 1 çorba kaşığı hidrojen peroksit çözeltisi içerisine batırılarak ıslatılır. Batırılmış pamuk topu doğrudan yaralar üzerine sürülerek uygulanır. Beş dakika bu şekilde bekletilir ve sonra bölge temiz su ile durulanır. Uçuklardan kurtulmak için uygulanabilecek en etkili çözümlerden birisidir.

7. Nane yağı

Nane yağı uçuk için uygulanabilecek başka bir mükemmel çözümdür. Herpes simplex virüsüne karşı bir dezenfektan görevi görür. Öncelikle su ile enfekte alan temizlenir. Su ile temizlenmesinin ardından nane yağına batırılmış bir pamuk bölgeye sürülerek uygulanır. Bu tedavi günde 2 kez tekrarlanmalıdır.

8. Ekinezya

Ekinezya bileşenlerindeki bağışıklık güçlendirici özellikleri ile bilinen bir bitkidir. Bu bitki uçuk tedavisinde en yaygın kullanılan bitkilerden birisidir. Uçukları tedavi etmek için; Ekinezyanın tentür hali birkaç damla su ile karıştırılır. Ekinezya tentür şişesi kullanılmadan önce ilaçla birlikte kutusunun içinde verilen kullanım talimatlarının tamamen uygulanması gerekmektedir.

9. Mısır nişastası

Mısır nişastası soğuk yaralar için son derece etkili bir çözümdür. İçerisindeki antiviral ve antiseptik bileşenler sayesinde uçuğa neden olan virüsün etkinliğinin azalması ya da tamamen yok olması sağlanmaktadır. Bir çay kaşığı mısır nişastası ince bir hamur haline gelene kadar su eklenerek karıştırılır. Elde edilen hamur günde 2 ya da 3 kez etkilenen alan üzerine sürülerek kuruması beklenir. Kurumanın ardından bu bölge durulanır ve havlu ile iyice kurulanır.

10. Isırgan Otu 

Isırgan otu gerek çay olarak gerekse yemeklerde sebze biçiminde tüketilir ise sadece uçuk için değil, aynı zamanda sivilce, egzama ve sedef hastalığı gibi bir çok rahatsızlığın doğal yoldan tedavisinde etkili olabilmektedir. Bir avuç içi kadar ısırgan otunu sıcak suya ilave edip sabah ve akşam tok karnına günde 2 kez içmeniz dudak uçuğuna kesin çözüm olabilir.

 

Uçuk çıkmasını engellemek için alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

– Uçuğa sahip kişilerin gün içerisinde sık sık su içmesi faydalı olacaktır.
– Enfekte kişiyle dudak teması yaşanmamalıdır
– Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için ılık su ve sabun ile sık sık ellerin yıkanması gerekmektedir.
– Diş fırçası düzenli olarak değiştirilmelidir.
– Stresin azaltılması ve bunun yanı sıra uyku sorununun çözülmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz