Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Doğal Tedavi

Cilt Hastalıkları kategorisine 18 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 1.364 defa okundu

Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Doğal Tedavi

uçuk için doğal tedavi

uçuk için doğal tedavi

Uçuk neden olur nasıl tedavi edilir?

Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilen ağrılı yaralar vardır. Bu yaralara aynı zamanda ateş kabarcıkları ya da soğuk yaralar da denmektedir. Halk arasında ise uçuk olarak bilinmektedir. Uçuk viral nedenlerle oluşan bir yaradır ve uçuk virüsünün adı ‘herpes simpleks’ olarak bilinmektedir. Uçuk bulaşıcı bir durumdur ve genellikle aft (ağız ülseri olarak da bilinen ağız içindeki yara oluşumları) ile karıştırılır. Yatıştırıcı etkisi olan ve uçuğun tamamen iyileşmesine yardımcı olan birçok tedaviler mevcuttur. Bu sorunun kimyasal ilaçları vardır. Ancak bu ilaçların cilt üzerinde bazı yan etkileri olabilir. Bu yüzden hem cilt sağlığı açısından hem de daha etkili olması açısından bitkisel tedavilerin kullanılması daha uygun olacaktır.

Uçuk nerelerde çıkar?

– Dudaklar
– Yanak
– Çene
– Parmak
– Burun delikleri
– Genital bölgeler ve çevreleri

Uçuk neden sık çıkar:

– Uçuk yarasına sahip bir kişi ile öpüşmek, sarılmak ya da yakın temas halinde bulunmak.
– Enfekte kişinin kullandığı havlu, mendil ya da dudak merhemi gibi enfekte bölgesi ile temas eden eşyaların kullanılması, yani dolaylı yoldan temas halinde bulunmak
– Kesik ya da çatlak bölge oluşması, bu bölgenin uçuk virüsünü kapması açısından yüksek ihtimale sahip olması demektir
– Kozmetik cerrahisi
– Dudak yaralanmaları
– Diş tedavisi
– Stres
– Hormonal değişiklikler

Uçuk belirtileri:

– Sıvı ile dolu küçük ve kırmızı kabarcıklar
– Ağrı ve tahriş
– Kaşıntı
– Baş ağrısı
– Ateşlenme
– Şiş dudaklar
– Lenf düğümlerinin şişmesi

Uçuk nasıl geçer: Uçuğa bitkisel tedavi

1. Uçuk tedavisinde buz

Uçuk yaralarının en hızlı, etkili ve basit tedavisi bu tedavidir. Uçuk çıkan bölgenin üzerine bir buz küpünün sarıldığı temiz bir bez yerleştirilir. Bu bez belirli aralıklarla 2 saat boyunca tutulur.

2. Uçuğa iyi gelen bitki: Melisa çayı

Melisa çayının içine bir pamuk topağı daldırılır ve pamuk topağının çayı iyice emmes, sağlanır. Ardından uçuk çıkan bölgeye bu pamuk sürülerek uygulanır. Melisa çayı uçuk yaraları için kullanılabilecek en iyi tedavilerden biridir.

3. Uçuğa çay poşeti uygulaması

Hafifçe ılık bir çay poşeti uçuk yarası üzerine yerleştirilir ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu bölgenin üzerinde bekletilir. Günde birkaç kez bu işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

4. Uçuk için yumurta ve yoğurt

Yüz maskesi uygulamak da uçuk için etkili bir çözümdür. Yoğurt ve yumurta ile yapılan yüz maskesinin yoğun olarak uçuk yaralarının üzerine uygulanması gerekmektedir. Sadece 1 yumurta, bir fincan yoğurt ve biraz manuka ile beraber bir çay kaşığı bal karışımı yüz maskesinin hazırlanması için yeterli olacaktır. Yumurta ve yoğurt, uçuğun belirtilerinden biri olan ateşlenmenin büyük ölçüde dinmesini sağlar.

5. Uçuğa aloe vera

Taze aloe vera suyu uçuk yarası üzerine uygulanır. Birkaç dakika bu şekilde bırakılarak kuruması beklenir. Bu işlem hızlı yayılabilen deri enfeksiyonlarına ve uçuğu önemli ölçüde katkıda bulunur ve bu sorunların yok olmasını sağlar.

6. Hamamelis

Bir pamuk topağı hamamelis yağı içinde ıslatılır ve ateşlenmiş olan uçuk yarası üzerine yerleştirilir. Bir diğer adıyla cadı fındığı yağının uçuk yaralarının üzerine sürülmesi son derece etkili bir çözümdür.

7. Uçuk için tuz uygulaması

Parmak nemlendirilir ve tuzun içerisine batırılarak parmağın tamamen tuzlanması sağlanır. Sonrasında bu parmak uçuk yarasının üzerine yerleştirilir. Tuzun uygulanması uçuk yarasının belirtilerinin yok edilmesine yardımcı olur.

8. Uçuk tedavisinde karbonat

Biraz kalın bir hamur halini alması için karbonat ile yeterli miktarda su birbiri ile karıştırılır. Elde edilen hamur uçuk yaralarının üzerine yapıştırılarak uygulanır. Hamurun uygulanması uçuk yaralarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır.

9. Uçuğa meyan kökü

Biraz meyan kökü tozu alınır ve bu toz uçuk yarasının üzerine yayılarak sürülür. Uçuk yaraları için uygulanabilecek en etkili tedavilerden birisidir.

10. Uçuk için nane yağı

Nane yağı, uçuk yaraları için kullanılabilecek en iyi maddelerden biridir. Biraz nane yaprağının uçuk yarası üzerine uygulanması tedavi için etkili sonuçlar doğuracaktır.

11. Uçuk için süt

Soğuk sütün içerisine bir adet pamuk topağı daldırılır ve sonra bu pamuk uçuk yaralarının üzerine silinerek uygulanır. Uçuk yaraları bu tedaviye oldukça olumlu sonuçlar göstermektedir. Bu işlemin düzenli olarak uygulanması kısa sürede uçuk yaralarından kurtulmanın mümkün olduğunun bir göstergesidir

12. Uçuğa soğan

Çiğ soğan dilimlenir ve yavaşça uçuk yaralarının üzerinde gezdirilir. Soğan anti-inflamatuar bileşenler içermesi nedeni ile uçuk yaralarının tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır.

13. Uçuğa greyfurt tohumu

2 3 damla aloe vera tohumu özü uçuk yaraları üzerine sürülerek uygulanır. Greyfurt çekirdeği antioksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde uçuk yaralarına neden olan virüslerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

14. Lizin takviyeler

Lizin virüsünün (iyi huylu virüs) uçuğa neden olan herpes simpleks virüsü üzerine yavaşlatıcı etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden uçuk sahibi kişilerin günde 1000 mg lizin virüsü tüketmiş olması yeterlidir.

15. Uçuk üzerine diş macunu uygulaması

Diş macunu ise uçuk yaralarının tedavisinde kullanılabilecek bir diğer tedavi yöntemidir. Uçuk yaralarının üzerine diş macununun sürülerek uygulanması yeterlidir. Bu macun bir süre o bölgede kalır ve iyice kuruması beklenir. Kuruyan macuk katı bir şekilde düşer ya da o bölgeden rahatça temizlenir. İyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç kez bu işlemin tekrarlanması gerekmektedir. Diş macunu uçuk yaralarını tedavi etmeye yardımcı olan “sodyum lauryl sülfat” adlı bileşeni içermektedir.

16. Uçuk için erik suyu

Erik suyu uçuk yaralarının tedavisi için kullanılabilecek en iyi doğa tedavi yöntemlerinden birisi olarak bilinmektedir. Ağız önce birkaç yudumluk taze erik suyu ile yıkanmalıdır. Erik suyu da uçuk yarası yüzünden kaynaklanan ağrıların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu erik suyu bir pamuk topağı yardımı ile uçuk yaralarının üzerine sürülerek uygulanır.

17. Ravent ve Sage Kremi

Ravent ve sage kremi uçuk yaraları için etkili bir çözümdür. Etken bölgeye sürülerek uygulanır.

Uçuk nasıl önlenir?
– Uçuk virüslerinin etken duruma geçerek uçuk yaralarını oluşturması bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu zayıflık giderilmelidir. Bunun için kullanılabilecek en etkili ve hızlı yol ise çinko pastilleridir. Çinko minerali bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir etkiye sahiptir.
– Stresten uzak durulması gerekmektedir. Stres etkenli olarak da uçuk oluşumu gözlemlenebilir.
– Uçuk yaralarına neden olan herpes simpleks virüsü bulaşıcı bir virüstür. Bu yüzden uçuğun temas edilmesinden kaçınılmalıdır. Temas edilmek zorunda kalınırsa başka bir yere değmeden önce eller mutlaka sabunlanarak iyice temizlenmelidir.
– Enfekte kişiler ile sarılma ve öpüşme eylemler uçuk yaralarının bulaşmasına neden olabilir.

Yorum Yaz