Tuz Neye İyi Gelir-Tuzun Faydaları Yararları Nelerdir

Doğal Ürünler kategorisine 3 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 7.364 defa okundu

Tuz Neye İyi Gelir-Tuzun Faydaları Yararları Nelerdir?

tuzun faydaları

tuzun faydaları

Tuz pek çok hastalığa iyi gelen bitkisel bir çözümdür. Boğaz ağrısı, diş ağrısı, arı sokması, sivrisinek ısırıkları, uyku apnesi, ağrılı diş etleri, zehir sarmaşık ve zehirli meşe yaraları gibi hastalıklar başta olmak üzere çoğu durumda tuz oldukça işe yarar. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus olarak aşırı tuz tüketiminin zararları ve yan etkileri de vardır. Sağlık açısından bu derece önemli bir besin olan tuzu kararında kullanmak gerekmektedir. Aşağıda verdiğimiz bitkisel ve doğal çözümlerde tuzun kullanımında asla aşırıya kaçmayın.

1) Boğaz Ağrısını geçirmek için tuz ve faydaları

Boğaz ağrısı için en basit çözüm sıcak suyla karıştırılmış tuz ile gargara yapmaktır. Sadece 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve gün içinde birkaç kez gargara yapın. Boğaz ağrısı 3 günden fazla sürerse ya da ateş yükselmeye başlarsa mutlaka bir doktora görünün.

2) Dilde yanık veya yaralanmalar için tuz kullanın.

Çok sıcak bir şeyler yediğinizde ağzınıza tuzlu su alıp bir süre tutarsanız yanıkların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz kullanabilirsiniz.

3) Yanak ve dil ısırma durumunda tuz kullanın.

Yanak ya da dil ısırılması durumlarında çok nadir de olsa kanama olabilir. Acıyı hafifletmek için ağzınızı 1 çay kaşığı tuz ve 1 su bardağı ılık su ile durulayın.

4) Diş eti ağrılarına kesin çözüm: Tuz kullanımı.

Eğer diş etlerinde ağrılı apse varsa ya da enfeksiyon oluştuysa 1 fincan suya 1 çay kaşığı tuz koyarak gargara yapabilir ya da tuzu biraz ağzınızda bekletebilirsiniz. Bu diş eti ağrılarını giderirken aynı zamanda diş etinde kanama varsa bunu durduracaktı. Eğer diş eti ağrısı devam eden bir ağrıysa en kısa sürede bir diş doktoruna görünmenizde yarar olacaktır.

5) Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı için dişçiye gitmeden önce geçici bir çözüm olarak tuzu kullanabilirsiniz. 1 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı sirke ve 1 çorba kaşığı tuz koyarak ağzınızda 5 dakika tutun. Bu diş ağrısını bir süreliğine geçirecektir. Ayrıca 1/4 çay kaşığı tuz ve 1/4 çay kaşığı kabartma tozunu 1 bardak su ile karıştırarak da bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ağrıyı geçirmek için günde 3 kere bu karışımdan herhangi biriyle gargara yapabilirsiniz. Eğer ağrı 3 günden fazla sürerse, bir diş doktora başvurun.

6) Uyku apnesine doğal çözüm tuz mudur?

Uyku apnesi, uykuda iken, nefeste oluşan tehlikeli kesintilerdir. Burunun açık kalması uyku apnesinin ciddi sağlık sorunlarına neden olmaması için oldukça önemlidir. Çeşitli burun aparatların yanı sıra tuzlu su ile sprey uygulayarak burun kanallarının açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Tuz içeren damlaları kullanabilirsiniz.

7) Arı sokması ve böcek ısırıklarına karşı tuz kullanabilirsiniz.

Arı sokması veya böcek ısırığı için tuzlu su karışımından bir hamur elde ederek ısırılan bölgeye uygulayabilirsiniz. Hamur haline getirdiğiniz tuzlu suyu ağrıyı azaltmak ve ısırmadan kaynaklanan kaşıntıyı kesmek için kullanabilirsiniz. Dilerseniz eşit miktarlarda kabartma tozu ve tuzu birleştirerek kaşınan bölgeleri hafifçe fırçalayabilirsiniz. Sivrisinek ısırıkları için ise tuz ve domuz yağını karıştırarak merhem haline getirdikten sonra kızarık bölgelere uygulayabilirsiniz.

8) Zehirli sarmaşık ve zehirli meşeye karşı tuz kullanımı.

Zehirli sarmaşık cildi tahriş eder ve yaralara neden olabilir. Sıcak suya biraz tuz katarak yaraların ya da kabarmış bölgelerin üzerine uygulayabilirsiniz.

9) Alerji için tuzlu burun spreyi kullanın.

Burun ve sinüslere tuzlu su müdahale etmek alerji belirtileri yok etmek için mükemmel bir yoldur. 1/2 çay kaşığı tuzu oda sıcaklığındaki 1 bardak su içerisinde iyice karıştırın. Boş bir burun damlası içerisine karışımı doldurun ve burnunuzun içine uygulayarak içinize çekin. Karışımı günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz