Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Çatlamış Topuk için Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Mart, 2015 tarihinde eklendi, 19.309 defa okundu

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Çatlamış Topuk için Bitkisel Çözüm

topuk çatlağına iyi gelen bitkiler

topuk çatlağına iyi gelen bitkiler

Nemsizlik ve kuruluk nedeni ile topuklarda çatlakların nedenleri arasında en önemlisidir. Bu sık görülen bir sorundur. Genellikle topuk derisi zamanla sertleşir ve bakımı yapılmadığında derin çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklarda zamanla kanama da oluşabilir. Çatlak topuklara bakım yaparken kozmetik ürünlerin yanında bitkisel çözümler ve doğal tedavi kürleri de kullanılabilir. Özellikle vazelin ve aspirin, viks, gül yağı, badem yağı, okaliptus yağı, argan yağı, çörekotu yağı gibi bitki yağları ile yapılan masajlar topuk çatlaklarına kesin çözüm olabilmektedir.

Topuklar neden çatlar?

Yürüme ve koşma gibi aktiviteler sırasında topuk bölgesinde bir baskı oluşur. Bu baskı sürekli hale geldiğinde ve cilt kuruduğunda topuk üzerine hafif çizgiler oluşmaya başlar. Bu çizgiler zamanla daha da derinleşir ve topuk çatlağından bahsedilebilir.

Topuk çatlaklarının nedenleri şunlardır:

– Aşırı kilolu ya da obez olmak
– Yalınayak yürümek
– Sürekli sandalet giymek
– Kuru iklim koşulları
– Yanlış ayakkabı seçimi
– Kalın sert ve esnek olmayan topuk derisi
– Uzun süre yürüme ya da ayakta durma
– Hamilelik
– Ayakkabı topuk çevresinde uygun destek eksikliği
– Sert zeminler üzerinde uzun süreli ayakta durmak
– Etkin olmayan ter bezleri
– Ayak bakımı eksikliği
– Mantar ve egzama gibi cilt koşulları
– Mineraller, vitaminler ve çinko eksikliği
– Diyabet ve tiroid hastalıkları
– Düz tabanlık
– Yüksek topuklu ayakkabılar giymek

Çatlamış topuk belirtileri nelerdir?

• Ayaklarda kaşıntılı
• Topuk bölgesinde ve çevresinde pul pul dökülme
• Topuk kenarlarında sertleşmiş deri
• Sarı ya da koyu kahverengi topuk derisi
• Kırık cilt
• Kırmızı yamalar ya da deri döküntüsü
• Şiddetli çatlaklar ile gelişen kanama
Topuk çatlaması nasıl önlenir?
• Topuk çatlamasının asıl nedeni bu alanın nemsiz kalmasıdır. Bu nedenle çatlamayı önlemenin temel çözümü topukların nemli tutulmasıdır. Bir ayak nemlendirici sık sık uygulanabilir.
• Topukların yumuşak kalması için bu alandaki ölü derilerin sık sık temizlenmesi gerekir. Bu nedenle ayaklara düzenli olarak peeling işlemleri uygulanabilir. Bu işlem hem ayakları nemli tutar hem de ölü derilerin ve kirin temizlenmesini sağlayerek çatlamaları önler.

Çatlak topuklar için bitkisel çözümler

Çekici ve güzel görünümlü ayaklar için ayak bakımı çok önemlidir. Aslında, ayaklar vücudun ağırlığını taşıdığı için en çok çalışan organdır. Çatlakları önlemek ya da oluşan çatlaklardan kurtulmak için bazı bitkisel çözümler denenebilir.

1. Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar:

Bitkisel yağlar çatlamış topuklar için kullanılabilir. Özellikle susam yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı kullanılabilir.
– İlk önce sabun ve su ile ayaklar temizlenir ve kurulanır.
– Ciltte çatlak oluşan bölgelere ponza taşı uygulanır. Bu kuru ve ölü deriler ile kirin ayaklardan arındırılmasını sağlar.
– Ardından alan tekrar yıkanır ve kurulanır.
– Daha sonra topuklara yağ uygulanır. Bir gece bekletilmesi önerilir. Yağ uygulamasının ardından pamuklu bir çorap giyilebilir. Etkili sonuçlar almak için en az 1 hafta işleme devam edilmelidir.

2. Topuk çatlağına muz kürü

Muz,topuk çatlağı tedavisi için de kullanılabilir. Olgunlaşmış muz püresi çatlak topuklardaki ölü derilerin arındırılmasına yardımcı olur.
– Muz püre haline getirildikten sonra topuklara uygulanır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika cilt üzerinde bırakılır. Ardından ılık su ile yıkanır. 10 dakika da soğuk suda bekletilmesi önerilir.

3. Parafin mumu

Çatlak topuklar için kullanılan bir diğer çözüm de parafin mumudur.
– Parafin mumu; hindistan cevizi yağı ya da hardal yağı ile karıştırılır. Ardından balmumu eriyene kadar ısıtılır. Karışım biraz ılındıktan sonra çatlak topuklar üzerine uygulanır. Bu karışımı uygulandıktan sonra bir gece ciltte bekletilir. Ertesi sabah yıkanabilir. Düzenli olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar elde edilebilir.

4. Limon suyu

Çatlamış topuklara limon suyu da uygulanabilir. Limon suyu asidik özellikleri ile cildin yumuşamasını sağlar.
– Bir kova içinde ayaklar, ılık suda 10 ya da 15 dakika bekletilir. Bu suyun içerisine limon suyu eklenmelidir. Ardından topuk bir Ponza Taşı ile temizlenir ve ayaklar kurulanır.

5. Bal ve sirke ile pirinç unu

Ayaklardaki ve topuklardaki ölü derilerden kurtulmak için pirinç unu, elma sirkesi ve bal gibi malzemeler en doğal çözümü sunmaktadır.
• 2 yemek kaşığı pirinç unu ile bal ve sirke karıştırılır. Kalın bir hamur haline getirilir.
• Ayaklar sıcak suda on dakika boyunca bekletilir. Ardından bu hamur ayaklara uygulanır. Kuruyana kadar beklendikten sonra ayaklar yıkanabilir. Bu işlem ölü derilerin arındırılmasına yardımcı olmaktadır.

6. Bal

Bal, anti bakteriyel gibi nemlendirici özellikler içerir. Bu nedenle çatlamış topuklar için de kullanılabilir.
– Ayaklar iyice temizlenip kurulandıktan sonra topuk bölgesine doğrudan bal uygulanabilir. Ya da bir kova su içerisine 2 ya da 3 yemek kaşığı bal da eklenebilir. Bu su içerisinde ayaklar 15 dakika kadar bekletilir. Bu işlem cildin yumuşamasını sağlayacaktır.

7. Tuzlu su

– Ilık su dolu bir kova içine biraz tuz eklenir. Bu su içerisinde ayaklar yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Tuzlu su aynı zamanda kan dolaşımını da artıracaktır.

8. Hint leylak ya da Neem yaprağı

Ezilmiş neem yaprakları da zerdeçal tozu ile karıştırılarak çatlamış topuklara uygulanabilir.
– Bu karışımın topuklar üzerinde 30 ya da 45 dakika boyunca bekletilmesi gerekir. Ardından alan temizlenir ve su kullanılmaz. Sadece kurulanır. Bu bitki aynı zamanda mantar oluşumunu engeller ve var olan mantar enfeksiyonunu azaltır.

9. Topuk çatlaklarına ne iyi gelir: Vazelin

Çatlak topuklara biraz vazelin de uygulanabilir. Vazelin cildin yumuşamasını sağlar ve yüksek miktarda nem içerir.

10. Gülsuyu ve gliserin

Topuk çatlaklarına uygulana bir diğer yöntem de gliserin ve gül suyudur.
– Malzemeler eşit miktarda karıştırılır. Doğrudan topuklara uygulanır. Bu karılım uzun saatler cildi yumuşak tutacaktır. Çatlakların kontrol altına alınmasını sağlar.

11. Su

Vücudun da nemli tutulması gerekir. Bu nedenle gün içerisine alınan sıvı miktarı artırılmalıdır. Günde 8 ila 10 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Meyve ve sebze suları da tüketilebilir.

12. Kalsiyum alımı

Topuklarda oluşan çatlak görünümü azaltmak için kalsiyum alımını artırılmalıdır. Bu nedenle yoğurt, süt, peynir ya da balık gibi gıdalar tüketilmelidir.

13. E vitamini ve demir içeren gıdalar

Çatlamış topuk belirtilerini azaltmak için en iyi seçeneklerden biri de günlük beslenme düzeni içerisinde E vitamini yönünden zengin besinler tüketilmesidir. Bitkisel yağlar ve yeşil sebzeler gibi gıdalar dışında fındık ve tam tahıl ürünleri de tüketilebilir. Demir yönünden zengin gıdalar ise et, tavuk ve balık ürünleridir.

14. Omega 3 yağ asitleri

Keten tohumu yağı, soğuk su balıkları ve semizotu ot gibi gıdalar omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinlerdir. Bu tür gıdaların topuklarda oluşan çatlakların etkisini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Topuk çatlakları ciddi bir sağlık sorunu olmasa da rahatsız edicidir. Bu bitkisel tedavilerin yanı sıra bir dermatoloğa gitmek de faydalı olacaktır.

Yorum Yaz