Tiroid Kanseri Nasıl Anlaşılır: Tiroid Kanserinin Belirtileri

Endokrin Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.051 defa okundu

Tiroid Kanseri Nasıl Anlaşılır: Tiroid Kanserinin Belirtileri

tiroid kanserinin belirtileri

tiroid kanserinin belirtileri

Tiroid kanseri ne kadar tehlikeli?

Tiroid endokrin sisteminin bir parçasıdır. Bu küçük, kelebek şeklindeki bez boğazın her iki yanında da bulunur. Tiroid hormonu tiroksin yapar. Bu madde metabolizma, kan basıncı, kalp hızı, vücut ısısı ve ağırlığı düzenler. Tiroid kanseri endokrin kanserinin en sık görülen tipidir. 2012 yılında birden çok 56,000 yeni vaka tanısı olduğu tahmin edilmekle birlikte tiroid kanseri nedeni ile 1,700’den fazla ölüm öngörülmüştür.

Tiroid kanseri çeşitleri:

Tiroid kanserleri mikroskobik görünüşlerine göre sınıflandırılır. Tiroid kanseri türleri şunlardır:

– Papiller

Papiller tiroid kanseri tiroid kanserinin farklılaşmış bir şeklidir. Tiroid habis ise en yaygın türüdür. Vakaların yüzde 80’ini oluşturur. En sık olarak 40 yaş üstü kadınlarda görülür. Papiller tiroid kanseri diğer türlere oranla daha az tehlikelidir. Daha yavaş yayılır ve tedavi edilebilir.

– Medüller

Medüller tiroid kanseri tiroid kanserinin farklılaşmış başka bir şeklidir. Tüm tiroid kanserlerinin yüzde 5 ila 10’unu oluşturur. Bazı durumlarda medüller tiroid kanseri genetik olarak oluşabilir. Medüller tiroid kanseri tiroid bezi içinde bulunan non-tiroid hücreleri içinde ortaya çıkar. Tiroid kanserinin diğer formlarına göre farklı şekilde değerlendirilir.

– Foliküler

Folliküler tiroid kanseri vakaların yüzde 10’unu oluşturur. Bu tür tiroid kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılma ve nüksetme olasılığı yüksektir. Ayrıca bu tür folliküler bir kanser türüdür.

– Anaplastik

Bu tiroid kanserinin en agresif şeklidir. Nadir görülür ve tedavi etmesi oldukça zordur.

– Tiroid Lenfoma

Bu tiroid kanseri türü de nadir bir türüdür. Tiroid bezi içinde bulunan bağışıklık hücreleri içinde başlar.

Tiroid kanseri kimlerde daha sık görülür?

Tiroid kanseri için risk faktörleri şunlardır:

– Ailede tiroid kanseri öyküsü

– Yaş (tiroid kanseri büyük olasılıkla 40 yaşından sonra ortaya çıkabilir)

– Kadın olmak

– Radyasyona maruz kalmak

Tiroid kanseri belirtileri:

Troid kanseri çok erken evrelerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Fakat tiroid kanseri ilerledikçe aşağıdaki belirtiler görülebilir:

– Boğazda yumru

– Öksürük

– Ses kısıklığı

– Boğaz ve boyun ağrısı

– Yutma güçlüğü

– Şişmiş lenf düğümleri ve boyun

Bu belirtiler varsa en yakın zamanda bir doktora görünülmelidir.

Tiroid kanseri nasıl teşhis edilir?

Tiroid kanseri fiziksel muayene ve laboratuvar testleri ile teşhis edilebilir. Muayene ile boyunda tiroid bezi içinde küçük ya da büyük bir kitle ortaya çıkarabilir. Lenf düğümleri de genişlemiştir. Tiroid kanserini teşhis için kullanılan laboratuvar testleri şunlardır:

– Tiroid fonksiyon testleri (T4, T3RU, TSH)

– Thyroglobulin – Papiller veya Folliküler kanserler için

– Tiroid ultrasonu

– Tiroid taraması

– Tiroid biyopsisi

– Kanda kalsiyum ve fosfor seviyesi ölçümü

– Kanda kalsitonin düzeyi ölçümü

Tiroid kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Kanser tedavisi tiroid kanseri türüne göre değişiklik gösterir. Eğer kanser yayılmış ya da metastaz yapmış ise bu durum tedaviyi de etkiler. Çoğu hastada tiroid bezi cerrahi olarak çıkarılırken tamamı ya da bir bölümü alınabilir. Ayrıca bezin büyüklüğü tiroid hormonu takviyesi ile değiştirilebilir. Diğer tedavi yöntemleri ise şunlardır:

– Radyoaktif iyot

– Dış beam radyasyon terapisi

– Cerrahi yöntemler

– Kemoterapi

Tiroid kanseri uzun vadede nasıl sonuçlara neden olur?

Tiroid kanseri tedavi edildikten sonra genellikle uzun vadede başka bir komplikasyona neden olmaz. Ancak kanser ileriki zamanlarda % 30 oranında tekrar ortaya çıkabilir. Tiroid kanseri ilk tedaviden sonra on yıl içinde tekrarlayabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında hasta düzenli olarak takip edilmelidir. Tiroid kanseri ameliyat sonrası beslenme de oldukça önemlidir. Beslenme önerileri için doktora danışılabilir.

Tiroid kanseri tedavi edilmezse ne olur?

Tiroid kanseri tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. ve kanser mutlaka tedavi altına alınmalıdır.

Yorum Yaz