Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer: Tırnak Yeme Alışkanlığına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 362 defa okundu

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer: Tırnak Yeme Alışkanlığına Bitkisel Çözüm

tırnak yeme alışkanlığına bitkisel çözüm

tırnak yeme alışkanlığına bitkisel çözüm

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de çok yaygındır. Bu huy kompulsif bir alışkanlık olarak tanımlanır. Tıbben ismi onychophagia’dir. Birçok insan tırnak yeme alışkanlığının olduğunun bile farkında değildir. Çok önemli bir sorun olarak görülmese de tırnak yeme alışkanlığı ciddi bir sorun haline gelebilir. Stres, sıkıntı, hayal kırıklığı, anksiyete ve yalnızlık gibi bazı durumlar tırnak yeme alışkanlığının temel nedenleri arasındadır. Aynı zamanda psikolojik koşullar, obsesif-kompulsif bozukluklar (OKB), duygu durum bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB), anksiyete bozukluğu ya da yatak ıslatma durumlar bu alışkanlığın belirtisi olabilir. Tırnak yeme alışkanlığı hem fiziksel hem de duygusal sonuç verir. Aşırı tırnak yeme alışkanlığı, tırnaklarda ciddi hasara neden olabilir. Tırnak etleri kızarabilir ya da şişebilir. Bazı durumlarda tırnak çevresindeki deri, kanayabilir. Tırnaklara verilen zararın dışında dişler de zarar görebilir. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için bitkisel ve doğal çözümler de denenebilir.

Tırnak yeme alışkanlığına son: Tırnak yeme alışkanlığına bitkisel çözüm

1. Neem yaprağı yağı

Neem yaprağı yağı acı bir tat verir. Bu nedenle tırnak yeme alışkanlığı tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, iyi bir antiseptik olarak neem yaprağı yağı tırnakları enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

– Bir pamuk topağı yardımı ile neem yaprağı yağı tırnaklar üzerine uygulanır.
– Ardından yağın tırnaklarda kuruması beklenir.
– Bilinçsizce tırnak yeme refleksi oluştuğunda tırnaklar ağızda acı bir tat bırakacaktır. Bu şekilde bu alışkanlıktan kurtulmaya yardımcı olunabilir.

2. Sarımsak

Sarımsak tırnak yeme alışkanlığı ile savaşmak için yardımcı olan bir başka doğal çözümdür. Birçok insan sarımsağı güçlü tat ve aroması nedeni ile sevmez. Sarımsak doğal bir antiseptiktir aynı zamanda tırnakları güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Çiğ sarımsak ve sarımsak yağı kullanılabilir.
– Sarımsak dişi ortadan ikiye kesilir. İç kısmı ile tırnaklar ovulur. Sarımsak suyu tırnaklar üzerinde birkaç dakika bekletilir. Ardından eller yıkanır. Sarımsak tadı tırnaklara siner ve tırnak yeme durumunda ağızda acı bir tat bırakır.

3. Acı kabak

Tırnak yeme alışkanlığını durdurmak için başka bir etkili doğal çözüm de acı kabaktır. Adından da anlaşılacağı üzere, kabak acı tadı ile kullanılabilir.
– Bir adet acı kabak ezilerek hamur haline getirilir.
– Elde edilen hamur suyu sıkılmak için bir elekten geçirilir.
– Ardından su tırnak ve parmaklar üzerine uygulanır ve kuruması beklenir.
– Acı bir tat bıraktığı için tırnak yeme alışkanlığının giderilmesini sağlar.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

4. Takma tırnaklar

Takma tırnak takıldığında tırnak yeme alışkanlığı son bulabilir. Yapay tırnak ısırılamaz bir yapıdadır. Gerçek tırnak altta kalır ve üst kısımdaki takma tırnak ısırılarak kopmaz.

5. Eldiven giyilebilir

Eldiven tırnak yeme alışkanlığını durdurmaya yardımcı olabilir. Kışın yünlü eldivenler tercih edilirken yazın daha havadar eldivenler kullanılabilir. Ayrıca motivasyonu da kıracağı için psikolojik olarak da alışkanlıktan kurtulmayı sağlar.

6. Yapışkanlı bandaj

Tırnak yeme alışkanlığını önlemenin en basit yolu tırnak uçlarına yapışkanlı bandaj takılmasıdır. Bu şekilde tırnaklar kapatılır ve tırnaklara ulaşılamaz.
– Sargıların üzerine gündüz pamuk konabilir. Geceleri bu pamuk çıkarılır. Her duştan sonra bandajlar yenilenir.

7. Tırnak yemek nasıl bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığı sıkıntı ve stresten kaynaklanıyorsa yeni alışkanlıklar edinilebilir. Böylece zihin meşgul edilir ve tırnak yeme alışkanlığı akla gelmez. Çeşitli hobiler yapılabilir. Örgü örmek, çizim veya kil modeller yapmak, yemek yapmak ya da müzikle uğraşmak tırnak yeme alışkanlığından kurtulmaya yardımcı olabilir.
Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için tüm çözümler denenmesine rağmen olumlu sonuç alınamadıysa bir doktora görünülebilir.

Tırnakları yemenin zararları:

Tırnak yeme alışkanlığı hem tırnak sağlığını hem de diş ve sindirim sağlığı için zararlıdır. Yenen tırnakların yutulması midede asit ve hazımsızlık sorunlarına neden olur. Diş minesinin zarar görmesine sebebiyet verir ve tırnak kenarlarında yaralara neden olarak enfeksiyona neden olabilir.

Yorum Yaz