Tırnak Batmasına Ne Yapılmalı: Tırnak Batması İçin Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 824 defa okundu

Tırnak Batmasına Ne Yapılmalı: Tırnak Batması İçin Doğal Çözüm

tırnak batmasına doğal çözüm

tırnak batmasına doğal çözüm

Tırnak batması neden olur?

Tırnak batması özellikle ayaklarda oluşan ve tedavisi aslında oldukça ağrısızdır. Fakat tedavi edilmediği takdirde hızla başka komplikasyonlara yol açabilir. Ayak tırnağı cildin kenarında katlanan bir keskin kenar yaratı ve bu keskin kenar büyüyerek ciltte enfeksiyonlu bir yara oluşturur. Bu durum yürürken ağrı ve rahatsızlık verebilir.

Ayaklarda tırnak batmasını tedavi etmek için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulayabilirsiniz.

Tırnak batmasının nedenleri?

Eğer şeker hastalığı ya da dolaşımı etkileyen herhangi başka bir hastalığa sahipseniz tırnak batması sonucu oluşan enfeksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Zayıf kan dolaşımı, herhangi bir yara ya da ayak enfeksiyonu olan kişilerde iyileşme süresinin uzamasına neden olur. Uygun şekilde tedavi edilmezse, bu yaralanma hızla kötüleşebilir ve diğer komplikasyonlara neden olabilir; en kötü ihtimalle, bir uzvun kesilmesine neden olabilir.

Eğer bu denli tıbbi yardım almanız gereken bir durum yok ise bir ayak hastalıkları uzmanına danışabilirsiniz. Uzman, tırnak daraltarak minör cerrahi müdahaleler ile sorunu çözebilir. Bir lokal anestetik uygulandıktan sonra, tırnağın yan sınırının bir kısmını kaldırılarak alınır.

Tırnak batması bitkisel tedavi:

Tırnak batmasına tuzlu su:

Tırnak batmasından kaynaklanan ağrıyı gidermek için 1 ya da 2 çorba kaşığı ingiliz tuzunu sıcak olmayan ılık bir suya dökün. Bu su içerisinde ayaklarınızı 5 ila 10 dakika kadar bekletin. İşlemi günde 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Bu tuzu hazır halde eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. İçerisinde anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri barındıran İngiliz tuzu tırnakların deriyi delmesiyle oluşan enfeksiyonları iyileştirmek için uygulanan geçerli bitkisel bir yöntemdir.

Tırnak batması için krem ve merhem:

Tırnaklarınızda kırık varsa ve bu kırıklar enfeksiyona neden oluyorsa; enfeksiyonu önlemek için yaranın üzerine Neosporin gibi bir topikal antibiyotik ile pansuman yapabilirsiniz.

Tırnak batmasına doğal çözüm:

Tırnaklarınızı keserken dikkat edin ve yaralı bölgeyle oynamayın.

Ayak tırnaklarınızda batma yaşamak istemiyorsanız tırnaklarınızı çok dibinden kesmemelisiniz. Bu tırnağın büyürken yandaki derileri yaralamasına neden olacaktır. Ayrıca eğer tırnak batması sorunu yaşıyorsanız kendi kendinize uygun gördüğünüz ilacı kesinlikle kullanmamalısınız. Yarayla oynamamalı tırnakların yanındaki deriyi kesmemelisiniz. Aksi takdirde belki de kolay iyileşebilecek yaraların enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kavisli kesin.

Ayak tırnaklarını keserken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise nasıl kestiğinizdir. Eğer ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde keserseniz bu tırnakların yanlarının keskinleşmesine neden olacak ve tırnak kenarındaki etlerin kesilmesine neden olacaktır. Bunun yerine ayak tırnaklarınızı keserken kavisli bir form verirseniz tırnakların kenarları daha yumuşak bir yapıyla kalacağı için tırnak batması oluşumu tehlikesi de ortadan kalkacaktır.

Beyaz çorap giyin.

Renkli çoraplar içerisinde renklendirmek için kullanılan kimyasal renklendiriciler barındırır. Bu kimyasal maddeler ise tırnak batmasından kaynaklanan yaralar üzerinde alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden olacaktır. Eğer çorap tercihinizi beyaz çoraptan yana yaparsanız, ayak batmasına bağlı enfeksiyonların daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Giydiğiniz ayakkabılara dikkat edin.

Kadınlar özellikle çok yüksek topuklu ayakkabıları kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Çünkü topuklu ayakkabılar ayaktaki baskının parmak üzerinde toplanmasına neden olur. Aynı şekilde dar burunlu ayakkabılar da parmaklara baskı yaparak sıkışmasını sağlar. Tırnak batması durumlarından bu tür ayakkabılar giyildiğinde acı artacak ve enfeksiyon yayılacaktır. Bu tarz ayakkabılar yerine geniş burunlu ve rahat ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz.

Pedikür yaptırırken dikkat edin.

Eğer pedikür yaptırıyorsanız işlem sırasında metal alet kullanılmadığından emin olun. Ponza taşını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca pedikür sırasında kullanılan tüm aletlerin sterilize edilmesi gerektiğini unutmayın.

Tırnak batması evde tedavisi olan bir durum olsa da mutlaka doktora gidilmelidir. Bazı durumlarda tırnak batması iltihabı tetikleyebilir. İltihap oluşması tırnak kaybına neden olurken oldukça acı vericidir. Tırnak batması medikal tedavi ve doğal çözümler ile tedavi edilemiyorsa tırnak batması ameliyatı gerekebilir.

Tırnak batması nasıl önlenir?

Tırnak batmasını önlemek için tırnak kenarları keskin bırakılmamalı, giyilen ayakkabılara dikkat edilmeli ve tırnaklara baskı yapan çorap ve ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Yorum Yaz