Tip 2 Diyabete İyi Gelen Besinler: Tip 2 Diyabet İçin Beslenme Önerileri

Beslenme kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 1.126 defa okundu

Tip 2 Diyabete İyi Gelen Besinler: Tip 2 Diyabet İçin Beslenme Önerileri

tip 2 diyabet için beslenme önerileri

tip 2 diyabet için beslenme önerileri

Tip 2 diyabette beslenme

Tip 2 diyabet için sağlıklı bir beslenmede normal kan şekeri ve sağlıklı kiloyu dengeleyecek, diyabetik komplikasyonların önlenmesini destekleyecek gıdalar üzerine odaklanmalıdır. Şeker hastaları her türlü yemeği yiyebilseler de bazı besinlerin tüketimini kontrol altında tutmalıdırlar.

Tip 2 diyabet nasıl beslenmeli?

– Şekerler

Gıdalar içerisinde bulunan şekerler kan şekerinin artmasına neden olur. Tip 2 diyabet şeker seviyesinin korunması gerekir. Yüksek kan şekeri seviyeleri ile tip 2 diyabetik; retinopati (retina hasarı), nöropati (sinir hasarı), ayak ülseri, cilt hastalıkları ve böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Az miktarlar şeker tüketilmesi normal iken belirli besinlerde sınırlar konulması gerekmektedir. Yüksek şekerli gıdalar genellikle gerekli vitamin, mineral ve besinlerden yoksun iken kalori oranları yüksek besinlerdir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinli besinler kalori alımının daha sağlıklı sağlanabildiği gıdalar arasındadır. Genellikle doğal şeker içeren meyve gibi gıdalar daha düşük glisemik indeksine sahiptir. Şeker ihtiyacı bu meyvelerden karşılanabilir. Diyabet hastalarının düşük glisemik düzeylerine sahip gıdalar tüketmesi kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda meyvelerden alınan şeker yeterli gelmeyebilir. Ek şeker takviyesi almak gerekebilir. Bu durumda çilek gibi meyveleri şekere bandırarak yemek yeterli şeker ihtiyacını karşılamada yardımcı olabilir.

– Tip 2 diyabet kilo kaybı

Beslenme düzeninde fazla yağlı ve kalori bakımından yüksek besinlerin alınması fazla kilolara hatta obeziteye neden olabilir. Bu nedenle diyet planları uygulanabilir. Obezite ve fazla kilolar sadece diyabet hastalığını daha kötüye götürmekle kalmaz aynı zamanda gelişmekte olan kalp hastalığı, kanser, yüksek tansiyon, astım ve artrit için en büyük risk faktörleri arasındadır. Beslenme düzeninde yağ oranı düşük süt ürünleri, yağsız et, meyve, sebze ve kepekli tahıllar bulunmalıdır. Yağlı besinlerden ve özellikle tereyağlı yemeklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca yemek porsiyonları da küçültülebilir. Gün içinde aç kalmadan az ama sık sık yemek yenmelidir. Özellikle atıştırmalık abur cuburlar kesilmeli tatlılar haftada 1 porsiyona düşürülmelidir. Özellikle fazla yağlı yiyecekler ve doymuş yağların tüketilmesi, trans yağların beslenme düzeninde yer alması kolesterolü yükseltirken felç riskini de artırmaktadır. Amerikan Diyabet Eğitimcileri Derneği tarafından 2010’da yayınlanan bir makaleye göre bitkisel kökenli, düşük yağlı bir beslenme kontrolü kan şekerinde tip 2 diyabet oluşumunu engellemektedir.

– Tip 2 diyabet neler yemeli?

Vücut için karbonhidrat da oldukça önemli bir maddedir. Dengeli bir beslenmenin parçası olarak karbonhidratlar özellikle şeker hastaları tarafından dikkatlice seçilmelidir. Glisemik indeks dikkate alınarak, kepekli tahıllar, işlenmiş veya rafine ürünler daha düşük glisemik indeksin alınmasını sağlayabilir. Örneğin, kepekli makarna beyaz undan yapılan makarnaya göre daha düşük glisemik indeksine sahip olduğu için kan şekeri düzeylerinin dengelenmesini sağlayabilir. Diyabet 2 tipi hastalarının nişastaları sebzeler konusunda da dikkatli davranmaları gerek. Özellikle bezelye, mısır, patates, bal kabağı, kabak ve patates tüketimine sınır getirilmelidir. Çünkü bu besinler içerdikleri nişasta nedeni ile kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.

– Tip 2 diyabet ve alkol

Amerikan diyabet derneği kan şekerini kontrol altında tutmak için kadın diyabet hastalarının günde en çok 1, erkek diyabet hastalarının günde en çok 2 kadeh alkol tüketmesini önerir. Alkolün fazla tüketilmesi kandaki şeker seviyelerinin yükselmesine neden olarak diyabet belirtilerinin artmasına neden olmaktadır. Temmuz, 2004’te yayınlanan bir makalede alkol alımının günlük belirli seviyelerde olmasının kalp sağlığını korumada yardımcı olduğu açıklanmıştır. Ancak belirlenen miktarlardan daha fazla alkol tüketilmesi de diyabet hastalığını tetikleyebilmektedir.

Diyabet genel olarak besin alımlarının düzenlenmesi ile belirtilerinin hafifletilebildiği bir hastalıktır. Kan şekeri düzeylerini dengede tutmak için beslenme düzenine kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Tip 2 diyabet diyet listesi için doktora danışılabilir. Ancak şeker seviyelerinin takibi mutlaka yapılmalıdır.  Tip 2 diyabet el parmakları şişme tutulma gibi belirtilere neden olabilir. Bu tür belirtiler şiddetli ise mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Kadir OnayCevapla

  Şeker rahatsızlığı bir yanlış ve dengesiz beslenme hastalığıdır,modern tıp ta,
  tedavisi yoktur.Şeker,için Dünya daki en mükemmel doğal ürün Arı sütüdür.Arı sütü,hem doğal insülin salgılayarak hem de
  vücuttaki fazla şekeri yakıp enerjiye çevirerek,kan şekerinin normal seviyeye gelmesini temin etmektedir.Tip 1 ve tip 2
  diabette,Dünyadaki en üstün ilaçtır.Arısütü kullanarak insülin ve hapların tümünden kurtulan onlarca kişiye şahit oldum.
  Diyabet hastalarına verilen arı sütü kürü ile bu hastalarda çok ciddi iyileşme gözlemlenmiştir. Arı sütünün doğal bir
  insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü ve insülin ihtiyacını azalttığı tespit edilmiştir.
  Diyabetlere: Arı sütünün, B3, niasin ve biyotin içermesi, kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardımcı olur.

  Yine Şeker için,tedavi edici etkisi bilimsel olarak ıspatlanmış diğer bir Arı ürünü
  Polen dir. Polende bulunan vitaminler A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP’dir.
  Sayısız ŞEKER HASTASI polen kürü yapıyor. Örneğin, Lyon’dan Bayan B. son devrede ileri bir şeker hastası (diabetik) idi
  İdrarının litresinde 48 gram şeker ölçüldü. Çeşitli ilaçlar kullanmasına rağmen iyileşme ümidini yitiriyordu. Günde 3 gram
  polen yiyerek 15 günlük kür yaptı. İlk kürün sonunda idrardan dışarı atılan şeker %87 düştü. Yenilenen kürler sonunda şeker,
  litrede 1 grama indi ve kol, bacak ve bel ÖDEM’leri (ŞİŞLİKLER) ile, Anjindö Puatrini (KALP YETMEZLİĞİ) daha iyi olduğu görüldü.”
  Fransa Tarım Akademisi – Dr. Alain Caillas ( Polen araştırmaları ile ödül kazanmış )
  En büyük sorun doğru ürüne ulaşma ve kullanım yönteminin bilinmemesidir.
  Erzurum Ziraat mezunu 33 yıllık Apiterapistim.Ürün temini ve kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499
  nolu telefonlarım ve whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla.Kadir Onay

  Tem 08, 2018 12:05