Tip 2 Diyabet Nasıl Anlaşılır: Tip 2 Diyabetin Belirtileri

Diyabet kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 156 defa okundu

Tip 2 Diyabet Nasıl Anlaşılır: Tip 2 Diyabetin Belirtileri

tip 2 diyabetin belirtileri

tip 2 diyabetin belirtileri

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet, yönetilebilir bir durumdur. Egzersiz ve beslenme şekli değişikliği ile daha sağlıklı bir hayat sürülebilir.

Kan şekeri düzeyleri vücudun içinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tip 2 diyabette, vücutta yeterli miktarda insülin üretilmez ya da insülin vücut tarafından düzgün kullanılamaz. Bu durumlar susuzluk gibi belirtilere neden olurken sık sık idrara çıkma gibi durumlara da neden olabilir. Zaman içinde yükselen kan şekeri seviyeleri ise uzun vadeli komplikasyonlara yol açabilir. Örneğin, şeker hastalığı olan kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma oranı normal bir insana göre 2 ya da 4 kat daha yüksektir. Yüksek kan şekeri düzeyleri sinirler de zarar verebilir. Ayrıca böreklerin ve gözlerin de etkilenmesine neden olabilir.

Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir?

Tip 2 diyabet el parmakları şişme tutulma gibi belirtiler ile karakterizedir. İdrara sık çıkma, kalp sorunları ve bayılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Tip 2 diyabet teşhisi nasıl konur?

Doktor, tip 2 diyabet tanısı için birkaç test uygular:

– A1c testi

A1C testi ile doktor hastanın son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri düzeyini ölçebilir. Bu test ile kan şekeri ve kanda oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobin düzeyi de ölçülür. Yüksek kan şekeri düzeyleri için hemoglobin alımı şekerin daha da artmasına neden olabilir. Testler sonucunda yüzde 6.5 oranından daha yüksek değerler diyabetin varlığını gösterir.

– Kan şekeri testi

A1C testi yaygın olarak kullanılır, ama eğer hamile iseniz veya anemi gibi bir komplikasyonunuz varsa doktor farklı bir test kullanmayı tercih edebilir. Kan şekeri testi ile herhangi bir anda kan örneği alınır. Kan şekeri değerleri millimoles litre (mmol/L) ya da miligram (mg/dL) desilitre başına ifade edilir. 140 mg/dL ve 199 mg/dL arasındaki değerler prediabetesi gösterirken; normal nonfasting kan şekeri düzeyi 140 mg/dl’den daha az olmalıdır. 200 mg/dl’den daha yüksek düzeylerde diyabetten söz edilebilir.

– Açlık glikoz testi

Doktor açlık kan şekeri testini de tercih edebilir. Bu test için geceden itibaren bir şey yenilmez ve bu şekilde kan örneği alınır. Normal açlık kan şekeri düzeyi 5,6 mmol/L (100 mg/dL) düzeyindedir. Kan şekeri düzeyi 5.6 – 6.9 mmol/L (100-125 mg/dL) seviyelerinde ise prediabetesi gösterir. Eğer test 7 mmol/L (126 mg/dL) düzeyinde ya da daha da yüksekse hastada tip 2 diyabetin varlığından söz edilebilir.

– Oral glukoz tolerans testi

Oral glukoz tolerans testi, geceden itibaren bir şey yemeyerek ölçülür. Doktor hastaya belirli aralıklarla şekerli sıvı içererek ara ara kan şekeri düzeyini ölçer. Normal kan şekeri düzeyi 7.8 mmol/L (140 mg/dL) ilen 11.1 mmol / L’den daha yüksek seviyeler diyabetin varlığını gösterir.

İkinci bir görüş alın.

Tip 2 diyabet tanısı konusunda herhangi bir endişeniz ya da tanı konusunda şüpheleriniz varsa, ikinci bir görüş almanızda fayda olacaktır. Mesela o gün değerleriniz yüksek çıkmış olabilir. Testleri başka bir gün tekrar yaptırabilirsiniz. İsterseniz doktorunuzu değiştirerek test sonuçlarını başka bir doktora da gösterebilirsiniz. Eğer tanıdan şüphe duyuyorsanız ikinci bir doktora muayene olmak sizin en doğal hakkınız.

Sonraki adımlar

Diyabet tanısı konulduktan sonra tıbbi randevularınıza dikkat etmeli ve kan şekeri seviyelerinin izlenmesi için ara ara test yaptırmaya devam etmelisiniz. Kan testi ve diğer testlerin yapılması hastalığın uzun vadede izlenmesi ve izlediği evreleri anlamak için önemlidir. Ayrıca şeker hastalığı olan kişiler sık sık ayak hastalıkları uzmanına da görünmelidir. Diyabet hayatı etkileyen bir hastalık olsa da tedavi edildiğinde etkilerinin azaldığı bir hastalıktır. Hayatınızın daha sağlıklı ve kaliteli olması için kontrollerinizi yaptırmayı unutmamalısınız.

Tip 2 diyabet nasıl geçer?

Tip 2 diyabette beslenme son derece önemlidir. Taze sebze ve meyveler tüketilmeli, şeker düzeyleri dengede tutulmalıdır. Ayrıca tip 2 diyabete iyi gelen bitkiler de beslenme düzenine eklenebilir.

Tip 2 diyabet tedavisi için mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktor tedavisi şarttır. Diyabet için bitkisel çözümler kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz