Ayak Kokusu Nasıl Geçer: Bitkisel ve Doğal Çözüm Yolları

Cilt Bakımı kategorisine 27 Haziran, 2015 tarihinde eklendi, 398 defa okundu

Ayak Kokusu Nasıl Geçer: Bitkisel ve Doğal Çözüm Yolları

ter kokusuna ne iyi gelir

ter kokusuna ne iyi gelir

Genellikle ergenlik dönemindeki kıl oluşumu sırasında başlayan, koltuk altı ve genital bölgelerdeki terleme ve dolayısıyla oluşan kokudan çoğu kişi muzdariptir. Saf ter kokmaz, koku oluşumunun nedeni terleyen bölgede çok hızlı şekilde oluşan bakteri üretimidir. Bu bakteriler üreyerek ter sıvısı üzerinde gelişirler. Doğal koku sökücüler kullanılarak, doğal elyaf içerek kıyafetler giyerek ve bazı gıdalardan kaçınarak ter kokusundan kurtulabilirsiniz. Koku oluşumunun bir önceki evresi olan terleme evresinin önüne geçmek ve terleme evresinden sonraki bakteri üretiminin önüne geçmek ter kokusunu engellemenin yöntemleridir. Ter kokusunun en kötü biçimde görüldüğü yer ise ayaklardır. Ayak kokusu ter kokusunun özel bir halidir ve bakterilerden kaynaklanır. Bu yazımızda hem ter kokusuna çözüm yolları hem de ayak kokusuna iyi gelen yöntemler sizlerle paylaşılacaktır.

Temizlik

Duş alırken ve banyo yaparken, çay ağacı yağı gibi doğal antioksidan görevi gören ve bunun yanı sıra ter bezlerinin işlevselliğini azaltarak terlemenin önüne geçen esansları içeren şampuan ve sabunları kullanmanız, terleme sorununuzun kökten çözümü olabilir. Koku üretimleri özellikle hava almayan bölgelerde olur. Yoğun kıllanmanın olduğu bölgelerde kıl köklerinin bulunduğu deri havasız kalarak terler ve bakteri üretimine uygun hale gelir. Buraların iyice yıkanarak durulanması gerekmektedir. Duş ve banyolardan sonra havluyla iyice kurulanmanız fayda vardır. Islak kalan bölge bakteriler açısından uygunluk taşıdığı için, ıslak kalan bölgeler bakteri üretimini kolaylaştırır.

Doğal koku savaşçıları

Karbonat esaslı tozlar ve kremler antioksidan özellikleri kuvvetli olduğu için ter kokularıyla savaşabilir. Doğal deodorantların içerdiği potasyum, amonyum, biberiye esansı, altınmühür bitkisi, kekik gibi maddeler ve esanslar koku üretimini engellemektedir. Bu engellemeyi terlemenin önüne geçerek değil, bakteri üretiminin önüne geçerek sağlarlar. Ancak bu tarz kimyasal ürünlerin genital bölgeler ile temasından kaçınılmalıdır. Teması halinde çeşitli tahriş ve alerjik reaksiyon durumları gözlemlenebilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Doğru kıyafet seçimi

Pamuk, ipek veya yün gibi cilde nefes aldırmayan kıyafetlerin seçiminde ter kokusu ihtimali bir hayli artar. Bakteri üretimine neden olan faktör terleyen yerin havasız kalmasıdır. Bu durumda sentetik olan kıyafetler hava alacağı ve terleyen bölgedeki teri emeceği için ter kokusunun oluşmasını engellerler. Eğer ter kokusundan muzdarip olmak istemiyorsanız, vücudunuzun hava almasına izin vermeniz gerekmektedir.

Koltuk altı kokusu doğal ve birçok kişinin ortak bir sorunu olsa da, bu kişiler ter kokusundan kurtulamadıkları için endişe etmektedirler. Ancak birkaç yöntem ve basit yaşam tarzı değişiklikleri ile kokulardan hızlıca kurtulabilirsiniz veya beslenme şeklinizi değiştirerek ter kokusunun yeniden oluşmasını önleyebilirsiniz. Bazı kişilerde terleme sorunu hormon dengesizliğine bağlı olarak gelişebilir. Her şey denendiği halde ter kokusu oluşumunda hiçbir olumlu etki görülemiyor ise bu kişilerin sorunları hormonlarıyla alakalı olabilir. Bu durumda tıbbi çözümlere başvurmak gerekmektedir. Bu yüzden ter kokusu geçmeyen kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır.

Ter kokusundan kurtulmanın çözümleri

Koltuk altı kokusunun hızlı bir şekilde önüne geçmek için bazı yöntemler mevcuttur. Mümkün bir ortamdaysanız, terlediğinizde koltukaltı bölgesini bir anti-bakteriyel sabun ile hafifçe yıkayarak ter kokusunun önüne geçebilirsiniz. Mümkünse aldığınız kıyafetlerin sentetik olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sentetik kumaşlar teri çok daha iyi emer. Bu şekilde terin cilt üzerinde kalarak koku üretmesini engelleyebilirsiniz. Bazı deodorantlar içerdikleri kimyasallar ile ter bezlerinin işlevselliğini azaltarak ter üretimini minimum seviyeye indirebilir. Bunun dışında parfümler de ter kokusunu bastırarak güzel kokmanızı sağlayabilir ancak bunlar günlük ve kısa süreli, yani zayıf çözümlerdir.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Ter kokusunun oluşumunun ardından giderilmesini sağlayacak birçok çözüm mevcuttur. Bu çözümler etkili de olsa bir de ter kokusu oluşmadan önce, oluşmaması için yapılması gereken bir takım çözümler mevcuttur. Yağlı ve zararlı besinler yerine sağlıklı besinler tüketmek ve ayrıca ter bezlerinin çalışmaması için vücudun asidikliği seyreltecek en temel gıda olan suyun bolca tüketilmesi terlemenin önüne geçebilir. Kafeinli olan tüm içecekler terlemeye neden olarak vücut kokusunun oluşmasına katkıda bulunabilir. Araştırmalara göre en çok kaçınılması gereken iki şey sağlıksız beslenme ve kafeinli içecekler tüketmektir. Her gün alüminyum klorür içeren besinler ve takviye gıdalar tüketerek vücudun asidikliğini seyreltebilir ve bu şekilde terlemenin önüne geçebilirsiniz. Tabi bu çözüm önerileri havaların çok sıcak olmadığı zamanlarda geçerlidir. Yaz aylarında havalar 35 santigrat derecenin üstüne çıktığında terlemek en doğal şeydir. Bu durumlarda terlemek doğal olduğu için terlemeyi önlemek yerine bakteri oluşumunu önlemeye odaklanmak gerekmektedir.

Ter kokusundan muzdarip olan kişilerin uygulaması gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

Ter ve Ayak kokusuna karşı temizlik şarttır. 

Öncelikle temizlik çok önemlidir. Temiz olduktan sonra diğer çözüm yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Kıyafetleriniz ve kendiniz temiz olmalısınız. Bu konuda en çok sıkıntı çekilen nokta ayak kokusudur. Ayak kokusu da bir tür ter kokusudur ve genelde görülen sorun bu yöndedir. Ayaktaki ter kokusunu önlemenin en önemli adımı ayakkabılardır. Ayakkabılar mutlaka sık sık temizlenmelidir. Yıkanarak temizlenen ayakkabılar kurumadan asla giyilmemelidir. Islak ya da terli olmasına rağmen uzun süre boyunca giyilen ayakkabı ter kokusuna neden olacağı gibi mantar oluşumu da gözlenebilir.

Gazete kağıdı ile ter kokusuna son

Nem ve koku oluşumunun engellenmesine yardımcı olmak için ayakkabıların içine kullanılmadığı zamanlarda gazete buruşturarak koymak gerekir. Bu işlem sayesinde araba her zaman ilk günkü kuruluğunu ve kokusuz halini koruyarak ayaklarınızın da kokmamasını sağlar.

Ayak kokusuna kabartma tozu

Ayakkabının içinde kabartma tozu serpin ve ayakkabıyı bir gece dinlenmeye bırakın. Kabartma tozu kokuları emerek soğurma özelliğine sahiptir. Sabah kabartma tozunu ayakkabıyı ters çevirerek çöpe boşlatabilirsiniz. Ayakkabılarınızın hiçbir zaman kokmamasını istiyorsanız bu işlemi her gece tekrarlamalısınız.

Ayak kokusu için derin dondurucu çözümü

Nemli ve kokulu olan ayakkabılarınızı dondurucuya koyarak 2 saat kadar bekleyin. Ardından ayakkabıları buzluktan çıkarın ve çözülmesini bekleyin. Çözülürken güneş alan bir ortamda bırakın ki hem çözülsün hem de kurusun. Ayakkabının kurumasını bekledikten sonra istediğiniz zaman giyebilirsiniz.

Ayak kokusuna kedi kumu

Kedi kumları özel kumlar olup içerdikleri güçlendirilmiş ve yoğun kabartma tozu bileşenleri ile en zor kokuları bile tutmak üzere üretilmiştir. Aynı zamanda bu kumların yüksek derece emici özellikleri bulunmaktadır. Bu kumun özelliklerinden faydalanarak ayakların terleyerek kokmasına çözüm bulabiliriz. Deliksiz olan bir çorabın içini kedi kumuyla doldurup bu çorabı akşam ayakkabıların içine koyduktan sonra sabaha kadar o şekilde bekletin. Sabah kalktığınızda hem nemin hem de kokunun tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

6. Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm: Portakal Kabuğu

Ayakkabının içine portakal kabuğu doldurarak gece boyunca o şekilde beklemesini sağlayın. Sabah kabukları çöpe atın. Narenciye meyvelerinin kabukları doğal parfüm görevi görmektedir.

İpuçları

Ayakkabılarınızı asla çorapsız giymeyin. Çorap kullanmadan ayakkabı giydiğinizde ayaklarınız terlemeye daha müsait olur ve terler gün boyunca kurumadan ayağınızda kalır. Bu da koku üretiminin yanı sıra ayakta mantar oluşumuna bile neden olabilir. Bu yüzden çorap giyerek terleme durumunda terin çorap tarafından emilmesini sağlamalısınız.

Ter kokusundan korunmak için günlük olarak ihtiyacınız olabilecek şeyler:

– Temiz bir bez
– Bulaşık deterjanı
– Kabartma tozu
– Temiz çorap
– Kedi kumu
– Portakal kabuğu

Yorum Yaz