Su Çiçeği Nasıl Anlaşılır: Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 515 defa okundu

Su Çiçeği Nasıl Anlaşılır: Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri

su çiçeği hastalığı belirtileri

su çiçeği hastalığı belirtileri

 Su çiçeği nasıl çıkarılır?

Su çiçeği daha çok çocukları etkileyen bir virüs nedeni ile oluşur. Vücutta kaşıntılı kırmızı kabarcıklar ile karakterize olan suçiçeği en yaygın olarak çocukluktan ergenliğe geçişte görülür.

Su çiçeği neden olur:

Varicella zoster virüsü su çiçeğine neden olan virüstür. Çoğu durumda, enfekte olmuş bir kişi ile temas yoluyla ortaya çıkar. Virüs bulaştıktan birkaç gün sonra ilk olarak kabarcıklar görünür ve tüm kabarcıklar kabuklu olana kadar hastalık bulaşıcılığını korur. Öksürme, hapşırma, tükürük yayma ve kabarcıklar ile temas halinde çok çabuk bulaşır.

Su çiçeği nasıl bulaşır?

– Virüslü bir birey ile temas etmek
– 12 yaşın altında olmak
– Okulda ya da kreşte virüs salgını olması
– Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Su çiçeği belirtileri:

Vücudun her yerinde görünen kırmızı, sıvı dolu kabarcıklar suçiçeği hastalığını gösterir. Fakat bazen virüs başka belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu belirtiler şunlardır:

– Ateş
– Boğaz ağrısı
– Mide ağrısı
– Baş ağrısı
– Öksürük

Özellikle soğuk algınlığı belirtileri ile karıştırılan suçiçeğinin ayırt edilmesini sağlayan tek belirti döküntülerdir. Bu durumda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Su çiçeği tedavisi nasıl yapılır?

Su çiçeği bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastalığa yakalanan kişiye karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Ebeveynler, çocukların okul ve günlük bakım işlerini virüsün yayılmasını önleyerek gerçekleştirmelidirler. Virüs varsa ve özellikle yaralar henüz kabuk bağlamadıysa mümkün olduğunda çocuk dışarı çıkarılmamalıdır. Antihistaminik ilaçlar veya topikal merhemler reçete edilerek kaşıntı en aza indirgenmeye çalışılır. Ciltteki kaşıntıyı gidermek için şunlar yapılabilir:

– Ilık bir banyo
– Kokusuz bir losyonun düzen olarak cilde uygulanması
– Yumuşak ve hafif giysiler

Yüksek riskli hastalar

Yüksek riskli hastalar genellikle genç, yaşlı veya tıbbi sorunlara sahip olan bağışıklık düzeyi düşük kişilerdir. Özellikle anti viral ilaçların su çiçeğinde bir etkisi olmaz. Su çiçeğinde olası komplikasyonlar arasında pnömoni ve deri enfeksiyonları vardır. Bu durumlar evde antibiyotik ile tedavi edilebilir. Ağır vakalarda ise hastaneye yatış gerekli olabilir. Su çiçeği vakalarının çoğu kendiliğinden iyileşir. Hastalar genellikle tanıdan bir iki hafta sonra normal faaliyetlerine geri dönerler. Komplikasyonlar ortaya çıktığında en çok etkilenenler bebekler, yaşlı hastalar, hamile kadınlar ve zayıf bağışıklık sistemi olan hastalardır. Bu gruplar, deri ya da akciğerler, artrit veya geçici sinovit enfeksiyonlarında muzdarip kişilerdir. Hamilelik sırasında maruz kalınan su çiçeği doğum kusurlarına, ez gelişime, düşük yapmaya, küçük kafa oluşmasına ve zeka geriliği ile zeka sorunlarına neden olabilir.

Su çiçeği bağışıklığı nasıl etkiler?

Su çiçeği normalde bağışıklık sisteminin verdiği mücadele ile kendiliğinde geçer. Varisella zoster virüsünü alan vücut hareketsiz kalır ve virüse karşı bağışıklık geliştirir. Nadir durumlarda da olsa ikinci kez su çiçeği geçirilebilir. Zona hastalığı da suçiçeğine neden olan virüs nedeni ile olmaktadır. Fakat zona hastalığında durum genel olarak stres nedeni ile oluşmaktadır. Bu nedenle su çiçeği geçse de çocuklukta su çiçeği geçirenlerde ileriki yaşlarda herhangi bir travma ve stres halinde zona hastalığı ortaya çıkabilir. Hastalık uzun bir süre uyuma evresine girmiş olabilir.

Su çiçeği nasıl önlenir?

Su çiçeği aşısı olan çocukların yüzde 90’ında hastalık görülmez. Bu aşı çocuklara 4 ila 6 yaş arasında vurulmalıdır. Yetişkinlerde ise doz miktarı doktora danışılmalıdır. Ayrıca suçiçeği olan kişiler ile temas edilmekten kaçınılmalı ve eller sık sık yıkanmalıdır. Daha çok çocuklarda görülen bir hastalık olan su çiçeği hakkında anne babalar çocukları bilgilendirmeli, hasta kişilerden uzak tutmalıdırlar.

Su çiçeğinde nasıl beslenmeli?

Su çiçeği hastalarının sağlıklı sebze ve meyveleri tüketmesi gerekir. Özellikle C vitamini ve B vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.

Su çiçeğine tuzlu su iyi gelirmi?

Su çiçeği lezyonlarının neden olduğu kaşıntıyı azaltmak için tuzlu su kullanılabilir. Ancak ciltte yara varsa kullanılması tavsiye edilmez.

Su çiçeğine pudra sürülür mü?

Su çiçeği kaşıntısını azaltmak için talk pudrası en etkili çözümlerden biridir. Gün içerisinde birkaç kez düzenli olarak kullanılabilir.

Yorum Yaz