Stres Neden Olur: Stresin Yan Etkileri

Kişisel Sağlık Sorunları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 148 defa okundu

Stres Neden Olur: Stresin Yan Etkileri

stresin yan etkileri

stresin yan etkileri

Stres nasıl oluşur?

Stres vücudun bazı dış etkilere karşı verdiği tepkidir. Kişiden kişiye göre değişebilen stres nedenleri beynin kimyasal yapısında bulunan hipotalamik hipofiz adrenal (HPA) sistemini tetikler ve adrenalin, steroid hormonu ve kortizol gibi maddelerin salgılanmasına neden olur. Ayrıca kalp atışlarında hızlanma, artan enerji patlaması, büyük tepkiler ve kan şekeri düşmesi gibi belirtiler de görülebilir. Stres vücudun verdiği doğal bir tepki olsa da vücut sağlığının etkilenmesine neden olabilir. Özellikle kronikleşen stres doğal bir durum değildir. Ciddi sağlık sorunlarına neden olan kronik stres yetişkinlerin yüzde 43’ünde görülmektedir ve olumsuz sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Stres genel olarak kalp hastalıklarını, kanseri, akciğer hastalığını, kazaları, sirozu, karaciğer hastalıklarını ve intihar gibi psikolojik vakaları tetikleyebilir. Stresin günlük olarak yaşanan bir durum mu yoksa kronik olarak gerçekleşen bir durum mu olduğunu anlamak önemlidir. Kronik stres fiziksel ve ruhsal sağlığı etkilerken vücudun bazı bölümlerinde bozukluklara neden olabilir.

– Stresin beyne etkisi

Stres düşünce sürecini ve düşünmeyi engelleyebilir. Mesela yemek için hangi restorana gitme konusunda ya da ne yemek yiyeceğiniz konusunda karar vermekte zorlanabilirsiniz. Bu durum sürekli hale gelmesi stres belirtilerinden biridir.

– Stresin duygusal belirtileri

Kronik stres ile mücadele eden insanlar genellikle kolay alınan, kolay hayal kırıklığına uğrayan ve kolay sinirlenen insanlardır. Stresli insanlarda sık sık ağlama gibi tepkiler görülebilir. Çeşitli duygu durum değişiklikleri görülürken ani gülme ya da ani ağlama gibi durumlar da görülmektedir.

– Stresin dişlere etkisi: Stresten diş ağrır mı?

Tuhaf gelse de stres ağız ve diş sağlığı üzerinde de etkili olabilmektedir. Stres sık sık dişlerin gıcırdatılmasına neden olabilir. Diş gıcırdatma durumu genellikle bilinçsizce ya da uyku sırasında gerçekleşir. Bu durum bu tedavi edilmezse temporomandibular eklem ve çene kemiği ile ilgili sorunlara neden olabilir. Stres aynı zamanda ağız sağlığına daha az dikkat edilmesine neden olabilir. Ayrıca stres altındaki kişilerde ağız hijyeni oldukça düşükken tükürük değişiklikleri ve bozulmuş bağışıklık sisteminin yarattığı diler ve çürükler görülebilir.

– Stresin kalbe zararları

Vücut üzerindeki etkisine baktığımızda stres, kalp sağlığı için tehlikelidir. Kalp atışını hızlandırır, kan damarları daraltır ve kalp ile kan damarlarının gelecekteki stresli olaylar karşısında daha kolay ve daha ciddi tepki verme olasılığını yükseltir. Aynı zamanda stres yüksek kan basıncına neden olurken kan pıhtılarının oluşmasına ve bazı durumlarda felce bile neden olabilmektedir.

– Stresin akciğer sağlığına etkisi

Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) belirtileri genellikle kronik stres zamanlarında kötüleşir.

– Stresin mideye etkisi

Stres mideyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Stres sonucunda midede yanma ve bulantı oluşabilir. Ayrıca kusma ve ishal gibi belirtiler de görülmektedir. Stres gastrointestinal bozukluklar ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), İrritabl bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit ve peptik ülser durumlarında belirtilerin artmasına neden olur.

– Stresin cilde zararları

Stres, sedef, egzama, akne ve rosacea gibi daha kötü gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Ayrıca uçuğa da neden olmaktadır.

– Stresin saç sağlığına etkisi

Stres sonucunda saçlarda görülen en yaygın rahatsızlık saç dökülmesidir. Ayrıca yoğun şekilde yaşanan stres durumlarında saçlarda beyazlamanın arttığı da görülmektedir.

– Stresin kas sağlığına etkisi

Stres sırt, boyun ve omuzlarda gerginliğe neden olarak kas ağrıları oluşturabilir.

– Stres bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Stresten etkilenen bağışıklık sistemi enfeksiyona daha duyarlı hale gelebilir. Bu durumda ise romatoid artrit ve diyabet gibi kronik hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Yorum Yaz