Stres ile Sigara Kalp Hastalıklarının Nedenleri Arasında Mı?

Madde Bağımlılığı Sorunları kategorisine 25 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 96 defa okundu

Stres ile Sigara Kalp Hastalıklarının Nedenleri Arasında Mı?

sigara stres kalp krizi

sigara stres kalp krizi

Bazı insanlar sinirliyken, stresliyken ve endişeliyken hemen sigara yakar. Her olayın ardından sigara yakan insanlar bu durumun kendilerini rahatlattığını iddia eder. Bu kişilerin stres altındayken yaktıkları sigara çok zararlıdır. Sigara tabii ki her zaman zararlıdır. Ancak stres altındayken vücutta bazı hormonal değişiklikler olabilir. Kalp başta olmak üzere bazı organların çalışma planlar bozularak düzensiz hale dönüşebilir. Bu sırada içilen sigara, insana normalden çok daha fazla zarar vermektedir. Birçok sigara kullanan kişide, baskı altında olduğu zaman içtiği sigara sayısında artış gözlemlenir. Zaten sigara kullanan insanların çok büyük bir kısmı sigaraya ya ergenliğindeki depresyon döneminde başlamıştır ya da büyük bir kayıp gibi önemli bir olayın ardından başlamıştır. Bazı kişiler ise iş değiştirme, işsizlik ve diğer normal durumlarda anksiyete vey depresyon sırasında sigaraya başlayabilir. Yeni koşullar, artan beklentiler ve mali yükümlülükler anksiyete oluşumuna neden olabilir. Sigara içen kişiler beli bir süre sigara içemediğinde sinirli ve huysuz bir hal alır.

Sigara ve stres arasındaki bağlantı:

Sigara içerisinde nikotin ve zifir içeren ve yandığında karbon monoksit gazı çıkaran zararlı bir maddedir. Bu maddelerden nikotinin, az da olsa bağımlılık etkisi vardır. Uzun süre sigara içmekte olan kişinin vücudu nikotine alışmış durumdadır. Bu yüzden belirli bir süre sigara içmediğinde, yani vücudundaki nikotin oranı belli bir seviyeye düştüğünde vücut nikotin eksikliğini hisseder ve kişinin canı nikotin, daha doğrusu beyni nikotin alımına odaklanır ve her sigara içişinde alınan nikotin yüzünden beyinde nikotin ve sigara özdeşleşir. Bu durumda her nikotin ihtiyacında beyin sigara isteğini ön plana çıkarır. Sigara bağımlılığı bu şekilde gelişmektedir.
Araştırmalara göre sigaranın sakinleştirmediği, tam tersine stresi ve stresin belirtilerini daha çok arttırdığı görülmüştür.

İşte sigaranın insan vücudu üzerindeki etkisi şu şekildedir:

– Kan basıncında artış
– Kalp atma hızında artış
– Kasların gerilmesi
– Dar kan damarları
– Kalp tarafından, beyin ve vücuttaki organlara sağlıklı çalışmaları için gereken oksijenden daha az oksijen pompalanması.

Sigaradaki nikotin kan dolaşımına girer ve beyindeki en önemli kimyasallardan biri olan dopamin dahil olmak üzere çeşitli nörotransmitter bültenlerin beyne yayılmasında bozukluk yaratır. Dopamin ise kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan vücut kimyasalıdır. Bunun üretimi ve taşınmasındaki bir bozukluk, stres oluşumunu tetikler. Ayrıca sigara daha fazla strese neden olduğu gibi solunum sistemi hastalıklarına ve diğer ciddi hastalıkların oluşmasına neden olur. Bu fiziksel rahatsızlıklar da duygusal sıkışma yani stres oluşumuna neden olabilir.
Bazı çalışmalara göre nikotin taşınması zor bir madde olduğu için kılcal damarlar da dahil kan damarlarını eskitir ve cildin kırışmasına neden olur. Ayrıca akciğerler işini iyi yapmasını engeller ve plak birikimine neden olur. Bu durum ise oksijen açlığına neden olur. Nikotin, akciğer ve meme tümörlerinin büyümesine veya büyüyor ise de büyüme hızının artmasına neden olabilir. Ne kadar fazla sigara içilirse zararı o kadar fazla olmuş olur.

Sağlıklı alışkanlıklar

Stresle mücadele için doğal yöntemler kullanılmalıdır. Sigaraya başvurulmamalı ve tam tersine sigara içimi normalde daha aşağıya çekilmelidir. Muhtemelen bunu yapmanız durumunda kendinizi zihinsel açıdan çok daha iyi hissedeceksiniz. Sigaranın stres tetikleyicisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu arada stres sigara ve alkolün sindirim sistemine zararları olduğunu da unutmamak gerekir. Sigara tamamı ile vücudun kendini bir maddeye alıştırması yüzünden bağımlılık hali yaratır. Bundan kurtulmak büyük ölçüde iradeli olabilmeye bağlıdır. İradeli olmakla birlikte işimizi kolaylaştırabilecek bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Sigarayı bırakma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

– Meditasyon

Sakin bir yer bulup oturun ve gözlerinizi kapatın. Ardından nefes kontrolü yapmaya başlayın. Yani yavaşça derin nefesler alıp verin. Mide üzerinde bir eli tutarak yavaşça nefes yükselişi ve nefes alçalışını hissedin için hissedin. Kendinizi rahat hissetmeye başlayana kadar bu işlemi birkaç kez yapın.

– Görsel öğe

Görselleştirme, gerginlik ve anksiyete anında dindirebilir. Sessiz bir odada bir sandalyeye oturun veya bir yatağa uzanın ve gözlerinizi kapatarak birkaç dakika boyunca öylece durun. Kendinizi hoş ve sakin bir ortamda hayal edin. En çok sevdiğiniz yerde olduğunuzu düşünün, sahilde yattığınızı ya da denizde yüzüğünüzü düşünün. Veya bir ormanda serin ama güneşli bir havada yürüyüş yaptığınız hayal edin. Bu hayallerle kendinizi sakinleştirebilir, iradenizi kuvvetlendirebilirsiniz.

– Yürüyüş

Yürüyüş de kan dolaşımını hızlandıracağı için rahatlatıcı etkiler sağlayabilir. Yürüyüş, bazen düşüncelerinizi düzenlemek veya bazı sorunları gidermenizde yardımcı olmak için idealdir. Bu sorunlar sırasında yürüyüş yapmak sakinleşmenize ve doğru karar vermenize yardımcı olur. Diğer zamanlarda ise her an sorunlara takılmanızı veya üzülmenizi engeller. Daha güçlü ve iradeli olmanızı sağlar.

– Tai Chi ve yoga

Uzun süredir stresliyseniz yoga ve Tai Chi sizin için çok iyi bir çözüm olabilir. Yoga vücuttaki baskılı zihinsel stresi serbest bırakarak vücudun anksiyeteden kurtulmasını sağlar. Yoga sırasında yapılan hareketler kişileri gevşeteceği gibi günlük hayatın veya içinde bulunulan kötü sürecin olumsuz etkilerinin arasından çekip çıkarır. Yoga yaparken ayrıca gevşeme egzersizleri yapmayı da deneyin. Tai chi hareketleri ise vücudun denge içinde olmasına yardımcı olur.

– Egzersiz

Normal günlük egzersiz olarak rutin tempolu yürüyüş, bisiklet sürme veya yüzme gayet etkili egzersizlerdir. Amerikan Kalp Derneği yönergelerine göre haftanın 5 günü olmak üzere her gün en az 30 dakika boyunca egzersiz yapılması gerekmektedir. Bu egzersiz planı kişilerin fiziksel aktivitelerini artırır, endorfin salgılanmasını sağlar ve nörotransmitter olayın düzgünce gerçekleşmesine yardımcı olarak kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur. Tabii ki bu durum sadece yürüyüş bisiklet ve yüzme için geçerli değildir ancak en olumlu etkileri bu 3 egzersiz türü vermektedir. Egzersizler sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunulacağı gibi aynı zamanda vücudun genç kalması da sağlanacaktır.
Sigara içmek yerine başvurulabilecek daha faydalı yöntemlerden bazıları ise şunlardır:

– Stresten kaçmak

Stresten kaçmak için sigaraya sarılmak yerine kendinize farklı yöntemler bulmaya çalışın. Çoğunlukla stres ve sinirlilik halin yakılan sigaradan kaçması biraz zordur. Fakat iradenizi sağlam tutarak bu durumlarda sigara içmek yerine başka bir şeye odaklanmanız veya sessiz bir yere geçip yalnız kalarak kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Sigara içmek yerine çay içmek, kahve içmek, duş almak ve benzeri birçok yönteme başvurabilirsiniz.

– Biriyle güven konuşması yapmak

Sigarayı bırakmak genellikle çok güçlü bir irade gerektirir. Ama beyniniz size ilginç oyunlar da oynayabilir. Çok kararlı bile olsanız anlamadan fikriniz değişebilir ve elinizde anlamadan yanan bir sigara görebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için en iyi yol bir başkasının yardımını almaktır. Bu kişi size yoldaşlık eden bir dostunuz ya da hayatınızı birleştireceğiniz bir aşkınız olabilir. Bu kişinin sürekli sizi uyarıp, size sigaranın zararlarından bahsetmesi sayesinde her sigaraya meyil göstermeniz durumunda tekrar vazgeçebilir ve sigara içmeyebilirsiniz.

Yorum Yaz