Solunum Sistemi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir: Bitkisel Tedavi

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 24 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 591 defa okundu

Solunum Sistemi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir: Bitkisel Çözüm

solunum yolu hastalıklarına bitkisel tedavi

solunum yolu hastalıklarına bitkisel tedavi

Solunum sistemi hastalıkları nelerdir?

Solunum yolu hastalıkları için ilaç tedavisine ek olarak bazı bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu bitkisel çözümler nefes almadaki sıkıntıları çözerken mukus birikimini dağıtır ve akciğer fonksiyon artırılması yardımcı olabilir. Nefes alma problemleri genellikle astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH gibi tıbbi durumlar nedeni ile meydana gelir. Bu hastalıklar hava yollarını daraltır, mukus oluşumunu tetikler ve akciğerde bulunan hava kapasitesini azaltır. Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

Solunum sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir: Solunum sistemi hastalıkları bitkisel tedavi

– Astıma ne iyi gelir: Meşe palamudu

Meşe palamudu solunum sorunlarına özellikle astım belirtileri tedavisine yardımcı olan bir çözümdür. Modern çalışmalar meşe palamudunun akciğerlerdeki hava kapasitesini artırdığını ortaya koymaktadır. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre özellikle astım tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Meşe palamudu kökleri ayıklandıktan sonra tüketilebilir. Ancak kasımpatı, papatya ve meşe palamuduna alerjisi olanlar bu uygulamayı kesinlikle yapmamalıdır.

– Astıma bitkisel çözüm: Akgünlük bitkisi

Akgünlük bitkisi boswellia olarak da bilinir. Bu bitki anti inflamatuar etkileri nedeniyle solunum sorunlarını tedavi etmek için yardımcı olabilir. Michigan Üniversitesi’nde bu konuda bir araştırma yapılmıştır. Altı hafta süren araştırmada akut bronş astımı olan kişilere günde 3 kez 300 mg akgünlük bitkisi reçinesi ve özü verilmiştir. Bu kişilerde astım ataklarının sıklığında azalma görülürken nefes darlığı sorunlarında da azalma yaşanmıştır.

– Astıma iyi gelen bitkiler: Sarmaşık yaprağı

Kurutulmuş sarmaşık yaprağı da astım belirtilerini tedavi için kullanılabilir. Tıbbi araştırmalar sarmaşık yaprağının nasıl bir etki yarattığını tam olarak ortaya koyamasa da; sarmaşık yaprağı KOAH gibi ciddi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Astım hastaları için de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yine yapılan bir araştırmada kontrollü bir klinikte bronşiyal astım olan çocuklara günde iki kez oksijen ile birlikte 25 damla sarmaşık yaprağı özü verilmiştir. Bu çalışma sonucunda hava kanallarında rahatlama ve nefes darlığı sorunlarında azalma görülmüştür.

– Kronik astıma iyi gelen bitkiler: Mabet ağacı

Mabet ağacı özü astım belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bitki özü platelet denilen bitki özlerine sahiptir ve astım belirtileri karşısında kışkırtıcı bir rol oynar. Michigan Üniversitesi’e göre astım tedavisinde 3-4 mL mabet ağacı özü tentür kullanılabilir. Ya da takviye olarak günde 120-240 mg mabet ağacı özü tablet şeklinde kullanılabilir.

– Koah için bitkisel çözümler: Kardinal çiçeği

Kardinal çiçeği astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılırken aynı zamanda nefes darlığını da en aza indirger. Mukus ve burun tıkanıklığını yumuşatan kardinal çiçeği ciğerlerin temizlenmesi için doğal bir balgam söktürücü etkisi yaratır. Kardinal çiçeği geleneksel tıpta anti spazmodik ve bronş açıcı etkisiyle özellikle astım tedavisinde kullanılmaktadır.

– Bronşite bitkisel çözüm: Sığırkuyruğu bitkisi

Sığırkuyruğu solunum sorunları tedavisinde yardımcı olan anti inflamatuar etkilere sahiptir. Kardinal çiçeği gibi sığırkuyruğu da akciğerlerde mukusu temizlemek için etkili bir bitkisel çözümdür.

– Bronşite iyi gelen bitkiler: Koni çiçeği ve ekinezya

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, KOAH veya kronik bronşit için ekinezyanın yanı sıra koni çiçeğinin de kullanılabileceğini söylemektedir. Bu iki bitki özü akciğer fonksiyonlarını iyileştirirken solunumu iyileştirmeye yardımcı olur. Özellikle kronik bronşit hastalarında kullanılan bu bitkiler antibiyotik etkisi yaratmaktadır.

– Nefes açan bitkiler ve yağlar

Bazı temel yağlar nefes açmak için yardımcı olabilir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi; okaliptüs ve narenciye gibi temel yağlar ile birlikte çam özü esansının uçucu yağ tedavisi olarak KOAH veya kronik bronşit olan kişilerde uygulanabileceğini söylemektedir. Bu yağların etkisi kullanılan antibiyotikler ile birlikte artmaktadır.
Tüm bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışılmalı ve doktor onayı ile kullanılmalıdır.

Yorum Yaz