Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir: Soğuk Algınlığı İçin Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 29 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 54 defa okundu

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir: Soğuk Algınlığı İçin Doğal Çözüm

soğuk algınlığına doğal çözüm

soğuk algınlığı için doğal çözüm

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

Soğuk algınlığı özellikle kış aylarından çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık sebebi genellikle bakteriyel enfeksiyonlardır. Genelde ciddi bir hastalık olmasa da bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltmak için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Soğuk algınlığı nasıl geçer: Soğuk algınlığına doğal çözümler

– Soğuk algınlığına tavuk çorbası

Tavuk çorbası soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurken aynı zamanda burunda mukusu birikmesini de engeller. Var olan mukusun da dağılmasını sağlar. Yaptığı araştırmalara göre tavuk çorbası vücuttaki hücrelerin kendini yenilemesini sağlarken aynı zamanda balgam üretimini de azaltır. Anti-inflamatuar etki yaratır.

– Soğuk algınlığına bal

Bal günlük beslenme düzeni içerisine dahil edilebilir. Aynı zamanda çay ve bitkisel çaylara da bal eklenebilir. Bal solunum yollarının yumuşamasını sağlar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Ayrıca bal öksürük ataklarının azalmasını sağlar ve boğazın tahriş olmasını engeller.

– Soğuk algınlığı vicks tedavisi

Vicks soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda sık önerilen bir çözümdür. İçerisindeki mentol ile tıkalı burnun açılmasını sağlar ve sinir uçlarını yatıştırır. Var olan mukusun dağılmasına yardımcı olur Vicks topikal olarak burun içine uygulanabilir ya da suya eklenerek su buharı teneffüs edilebilir.

Vicks kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

– Soğuk algınlığına karşı sarımsak

Sarımsak antibiyotik etkisi ile soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Yemeklere bol bol eklenebilir. Sarımsak çayı da tüketilebilir.

– Soğuk algınlığına yeşil çay

Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini önlemek için yeşil çay da tüketilebilir. Antioksidan etkilerinin yanı sıra yeşil çay kapsül şeklinde de alınabilir.

– Soğuk algınlığı için ekinezya

Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir diğer bitki de ekinezyadır. Ekinezya soğuk algınlığı ve grip belirtilerini önlemeye yardımcı olur. İyileşme süresini kısaltır ve burun tıkanıklığı gibi grip belirtilerini yatıştırır.

– Çinko

Soğuk algınlığına karşı etkili bir diğer çözüm çinkodur. Enfeksiyon Hastalıkları Dergisinin yaptığı son çalışmada çinko asetat pastilleri alan insanların daha az soğuk algınlığına yakalandıkları söylenmektedir. Ancak bazı durumlarda koku kaybına neden olabilir. Bu nedenle çinko takviyelerinin dikkarli kullanılması önerilir.

– Soğuk algınlığına papatya çayı

Papatya çayı yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği ile soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Bir bardak kaynar suya biraz papatya çiçeği eklenir ve demlenmesi için 5 dakika beklenir. Ardından içerisine biraz bal eklenerek içilir.

– Beslenme düzenine dikkat edilmeli tüketilmesi

Beslenme düzeni içerisinde C vitamini içeren gıdalara yer verilmelidir. C vitamini vücudun kendini toplamasına yardımcı olurken aynı zamanda grip belirtilerini hafifletir.

– Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler: Mürver özü

Yapılan araştırmalara göre mürver özünün soğuk algınlığı belirtilerini hafiflettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı anlaşılmıştır. Mürver özü aynı zamanda gribi engellemeye yardımcı olur.
Soğuk algınlığı yani grip ciddi bir sağlık sorunu değildir. Burun tıkanıklığı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik ya da mide bulantısı gibi belirtileri olabilir. Çoğu zaman tehlikeli olmayan bu hastalık bazı durumlarda hayati öneme sahip olabilir. 1 haftadan uzun süren soğuk algınlığı durumlarında ya da belirtilerin giderek şiddetlendiği durumlarda mutlaka bir doktora görünülmelidir.

Soğuk algınlığı ile mücadele ederken sıvı alımı artırılmalıdır. Günde 8 ila 10 bardak su tüketilmesi önerilir. Suyun yanı sıra sebze ve meyve suları da içilebilir. Ancak kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmesi önerilmez. Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Nikotin hastalığın iyileşme süresini uzatır ve hastalık geçtikten sonra uzun bir süre boğazda tahriş oluşmasına, balgam oluşumunun dağılmamasına neden olur. Reçetesiz ağrı kesiciler ya da grip ilaçları da kullanılabilir. Ancak bu tarz ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Yorum Yaz