Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Evde Çözüm

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 903 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Evde Çözüm

soğuk algınlığına evde çözüm

soğuk algınlığına evde çözüm

Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı yüzlerce farklı virüs nedeniyle oluşabilen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Virüs partikülleri burun ve boğaz mukoza tabakasına nüfuz edebilir ve burada hücrelere yapışarak ürerler. Soğuk algınlığı için ilaç tedavisi uygulansa da anında etki gösteren kesin bir tedavisi yoktur. Kullanılan ilaçlar sadece vücudun mikroplar ile savaşmasına yardımcı olur. Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerle soğuk algınlığının iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Soğuk algınlığı nasıl anlaşılır: Soğuk algınlığı belirtileri:

Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, ateş, gözlerde kaşıntı, boğaz ağrısı, kas ağrıları… Tüm bu belirtiler soğuk algınlığı belirtileridir.

Soğuk algınlığı nasıl bulaşır?

Nezle virüsü bir gün önce ve belirtilerin başlamasından 2 ila 4 gün önce bulaşıcıdır. Soğuk algınlığında virüslerinin bulaşmasının tipik birkaç yolu vardır. Virüsler temas edilerek ya da hava yolu ile bulaşabilir.

Soğuk algınlığına doğal çözüm:

Dinlenin.

Eğer nezle olduysanız işinizden 1 ya da 2 gün izin alarak evde dinlenin. Dinlendiğinizde vücut virüslerle savaşacak enerjiyi toplar ve soğuk algınlığının kısa sürede geçmesini sağlar.

Soğuk algınlığına tavuk çorbası.

Çorbası soğuk algınlığına yardımcı olur ve burunda mukus oluşumunu engelleyerek hastalık sürecini kısaltır. Özellikle tavuk çorbası mukus üretimini azaltan sistein içerir.

Bitkisel öksürük şurubu.

Soğuk algınlığı öksürük gibi belirtiler de gösterir. Bitkisel karışımlar öksürük şurubu olarak kullanılabilir.

1/4 fincan bal ve 1/4 bardak elma sirkesini karıştırarak kendi öksürük şurubunuzu yapabilirsiniz. Bir kavanoz veya şişeye bu karışımı dökün ve ağzını sıkıca kapatın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Her dört saatte bir 1 çorba kaşığı kadar tüketin.

Tuzlu su karşımı hazırlayın.

Soğuk algınlığı sırasında enfeksiyona bağlı olarak burun iltihabı ya da burunda şişme görülebilir. 1 bardak suya 1/4 çay kaşığı tuz ekleyerek kendinize tuzlu su spreyi yapabilirsiniz. Karışımı steril ir sprey şişesine koyarak burun damlası olarak kullanın. Her kullanımda burnunuzun her iki deliğine üç ya da dört kez sıkabilirsiniz. Bu işlemi günde 5 ya da 6 kez tekrarlayın.

Ayrıca suya biraz daha fazla tuz ekleyerek boğaz ağrısı için tuzlu su gargarası da deneyebilirsiniz. Tuz buruk bir tat bıraksa da boğaz iltihaplanmasını geçirmeye yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığına bal.

Bal ile birlikte tüketeceğiniz bitki çayları burun tıkanıklığını gidermek için en sık kullanılan bitkisel çözümdür.

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayı.

Genellikle antiviral özelliklere sahip aromatik yağlar içeren baharat ve otlar ile yapılan çayları içmenizi öneririz. Zencefil, civanperçemi, nane, kekik, melisa ve hardal çayı ile birlikte sarımsak ve soğan suyu kullanabilirsiniz.

Soğuk algınlığı buhar banyosu.

Buhar uygulaması burunda biriken mukusu azaltmaya yardımcı olacaktır. Başınızın üzerine bir havlu koyun ve kaynattığınız bir tencereye suya burnunuz denk gelecek şekilde eğilin. Bu şekilde bekleyerek buharı içinize çekin.

C vitamini içeren besinler tüketin.

C vitamini soğuk algınlığını iyileştirme sürecini azaltır. Bu nedenle C vitamini yönünden zengin besinler yiyebilirsiniz. C vitamini bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan yapısıyla soğuk algınlığının iyileşme sürecini kısaltırken aynı zamanda vücudu bu hastalığın oluşmasına neden olan virüslerden de korumaya yardımcı olur.

C vitamini açısından zengin besinler:

 • Çilek
 • Papaya
 • Yeşil ve kırmızı acı biber
 • Taze baharatlar
 • Kivi
 • Brokoli
 • Dolmalık biber
 • Portakal
 • Greyfrut
 • Karnabahar
 • Kavun

Soğuk algınlığı evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile daha kolay geçebilen bir hastalıktır. Fakat soğuk algınlığı belirtileri başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Nezle olarak bilenen bu hastalık normalde 1 hafta ya da en fazla 10 gün sürer. Eğer hastalığınız 10 günü aştıysa ve giderek ağırlaştıysa bir doktora görünmenizde yarar olacaktır.

Yorum Yaz