Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Doğal Çözüm

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 235 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Doğal Çözüm

soğuk algınlığına doğal çözüm

soğuk algınlığına doğal çözüm

Soğuk algınlığı belirtileri:

Soğuk algınlığında genellikle yorgunluk, düşük dereceli ateş, öksürük, balgam oluşumu ve akut bronşit gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bronşit, akciğerlerde bronşiyal tüplerin tahriş olması ve iltihap kapmasıyla oluşur. Vücut soğuk algınlığı virüsüne karşı savunma yaparak mukus salgısını artırır. Öksürük oluşur ve virüsler bu yolla dışarı atılmaya çalışılır. Soğuk algınlığı ve yoğun öksürük durumlarında ilaç tedavisinin yanı sıra doğal çözümler de kullanılabilir.

– Burun akıntısına tuzlu su

Akut bronşit, genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte oluşur. Akut bronşit ile birlikte burun akıntısı ve boğaz ağrısı da görülebilir. Hastalık sırasında göğüs bölgesinde mukus birikir ve öksürük oluşur. Harvard Tıp Fakültesi burun akıntısı ve mukus birikiminin dağıtılması için ev yapımı bir çözüm önermektedir. Yarım çay kaşığı tuz bir bardak ılık su ile karıştırılır. Tuz tamamen eridikten sonra temiz bir bez suya batırılır. Bez burnun üzerinde tutun ve sıkılarak birkaç damla burun içine uygulanır. Günde birkaç kez işlem tekrar edilebilir.

– Öksürüğe bitkisel çözüm

Öksürük şurupları uyku gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle öksürük şurubu yerine karabiber kullanılabilir. Bal, elma sirkesi ve sıcak su karışımına bir tutam acı karabiber ve toz zencefil eklenilir. Bu karışım öksürük şurubu gibi birkaç çay kaşığı tüketilebilir. Bal anti mikrobiyal özellikleri gösterirken kırmızıbiber analjezik etki gösterir. Zencefil ise doğal bir anti inflamatuardır. Bal, kırmızıbiber, elma sirkesi ve zencefil karışımı öksürük için oldukça etkili bir çözümdür.

– Burun tıkanıklığına buhar banyosu

Sıcak buhar teneffüs edilmesi, burun kanallarının açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kuruyan burun ve boğaz mukozasını nemlendirir. Tahriş olmuş dokuları yatıştırır. Sıcak buhar uygulamasının yanı sıra uyumadan önce başucuna su dolu bir kap yerleştirilebilir. Bu çözüm havanın kurumasını önler ve nemli tutar. Burun kanallarının açılması için sıcak çorba, bitki çayları ve diğer sıcak içecekler tüketilebilir. Ancak kafein ve siyah çaydan kaçınılmalıdır.

– Nefes darlığına sarımsak, nefes darlığına zencefil

Sarımsak ve zencefil pek çok hastalıkta bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Her iki bitki de doğal anti bakteriyel ve anti-biyotik etki yaratmaktadır. Soğuk algınlığı ya da akut bronşit durumlarında bronşlar enfeksiyon kapar ve havayolları şişer. Bronşlarda oluşan enfeksiyon sinüslere yayılabilir. Akut bronşit nefes darlığı, hırıltı, ateş, göğüs sıkışması ya da yorgunluğa neden olabilir. Hastalık ve belirtiler genellikle birkaç gün, en fazla 10 gün sürer. Bu süreyi kısaltmak için ilaçlar ile birlikte sarımsak ve zencefil kullanılabilir. Sarımsak ve zencefil çiğ olarak tüketilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Anti inflamatuar etki göstererek boğaz ve bronşlarda bulunan bakterilerin ölmesini sağlar. Aynı zamanda boğazı yumuşatır ve şişlikleri azaltır. Eğer kullanılan başka ilaçlar varsa özellikle zencefil kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

– Sarımsak kimlere dokunur?

Sarımsak çeşitli ilaçlar ile etkileşime neden olabilir. Bu nedenle doktora danışılarak kullanılması gerekir. Sarımsak tüketimi vücut kokusu ya da ağız kokusu gibi yan etkiler yaratabilir. Ayrıca bazı insanlarda mide bulantısı, kusma, ishal ve terleme gibi yan etkiler de görülmektedir. Sindirimi etkileyen sarımsak astım krizlerini de tetikleyebilir. Kimi vakalarda kontakt dermatit veya egzama gibi cilt sorunlarına da neden olmuştur.

– Zencefil kimlere zararlı?

Safra kesesi hastalığı, safra taşı, şeker hastalığı, kalp hastalığı, kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu durumlarında zencefil kullanılması önerilmez. Ayrıca zencefil alerjisine karşı da dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yaz