Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 13 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 542 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözümler

soğuk algınlığına doğal çözüm

soğuk algınlığına doğal çözümler

Soğuk algınlığını engelleyecek bir tedavi henüz bulunamamıştır. Önlenemez olduğu doğrudur, ancak soğuk algınlığına şifa olacak doğal ilaçların rutin olarak tüketilmesi ile sorunun önüne geçilebilir.

Soğuk algınlığı neden olur?
Soğuk algınlığı virüslerin farklı türlerinin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Nezle ile başlayan hastalığın birçok belirtisi vardır.
Soğuk algınlığı belirtileri:
– Baş ağrısı
– Burun akıntısı
– Öksürük
– Yüksek ateş
– Gözlerde kaşıntı
– Boğaz ağrısı
– Vücut ağrıları
Soğuk algınlığı ilerleyerek bronşit, zatürre ve diğer boğaz hastalıklarına neden olabileceği için hastalık belirtileri anlaşıldığında hemen tedaviye başlanmalıdır. Bu nedenle soğuk algınlığının tedavisi oldukça önemlidir.
Doğal tedavilerle yan etki riski olmadan belirtileri hafifletebilir ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir: Soğuk algınlığı için doğal yöntemler

1. Soğuk algınlığına karşı sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile soğuk algınlığı belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Sarımsak bağışıklık sistemini iyileştirdiği için hastalığa karşı bağışıklık kazanılmasını sağlar ve solunum yollarının rahatlatılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak vücudu rahatlatır.
– Bir adet ezilmiş sarımsağı dişi, iki çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber veya kırmızıbiber tozu ile karıştırılır.
– Bu karışımı her gün düzenli olarak içilir.
– Alternatif olarak, dört beş diş kıyılmış sarımsak ve 3 4 karanfil yaprağı bir bardak suya eklenip kaynatılır. Bir çay kaşığı bal eklenerek günde 2 3 kez içilir.
– Ayrıca yemeklerde çiğ sarımsak ve sarımsak yağı kullanılması faydalı olacaktır. Soğuk algınlığı için sarımsak oldukça etkili bir doğal ilaçtır.

2. Soğuk algınlığına bal

Bal, soğuk algınlığı ile şişmiş tahriş olmuş bir boğaz için oldukça etkili bir ilaç olacaktır. Soğuk algınlığını tedavi eder ve boğazı rahatlatır. Yüksek miktarda enzim içeren bal, soğuk algınlığına neden olan virüsleri öldüren bir besin ve doğal ilaçtır.
Tedaviden en iyi ve hızlı sonucu almak için iki çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı limon suyunu karıştırarak için. İki saatte bir tüketerek soğuk algınlığından ve boğaz ağrılarından kurtulabilirsiniz.

3. Soğuk algınlığı için baharatlar

Baharat çayı soğuk algınlığından kurtulmak için son derece yararlı bir doğal tedavidir.
– Kişniş, kimyon, rezene tohumu ve çemen tohumu gibi baharatlar karıştırılarak bir bardak su içinde kaynatılır.
– 3 4 dakika kadar kaynamaya bırakılır ve iki yemek kaşığı süt eklenir.
– Süzdükten sonra soğumadan tüketilir.
– Soğuk algınlığı belirtilerinden kurtulana kadar her gün bu bitkisel çay içilir.

4. Soğuk algınlığına zencefil çayı

Zencefil, antiviral özelliği ile balgam söktürücü görevi görür ve anti-enflamatuar özellikleri ile soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olur.
– Ham zencefil tüketilebileceği gibi aynı zamanda çayı yapılarak da günde birkaç kez içilebilir. Zencefil çayının etkisini arttırmak için ise bal ve limon suyu eklenebilir.
– Ayrıca, zencefil, karanfil ve tuz karışımı ile bir hamur yapılarak günde iki kez yarım çay kaşığı kadar tüketilebilir.
– Burun akıntısı için kuru zencefil tozu eşit miktarda tereyağı ve doğal bir tatlandırıcıyla birleştirilerek her sabah aç karna tüketilmelidir.

5. Soğuk algınlığına tavuk çorbası

Tavuk suyu çorbası, birçok temel vitaminleri içeren bir besindir ve soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Yüksek antioksidan özellikleri ile tavuk suyu, tedavi sürecini hızlandırarak vücudu güçlendirir. Vücudunuzdaki yorgunluğu alarak gücünü yerine getirir ve enerji verir. Tedavi sürecinde en iyi sonucu elde etmek için ise tavuk suyu çorbasına sebze ekleyebilirsiniz.

6. Soğuk algınlığına soğan kürü

Ev yapımı kırmızı soğan şurubu, soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olur. Şurup hazırlarken kırmızı soğana bal ya da esmer şeker ekleyebilirsiniz.
– 2 3 adet kırmızı soğan ezilerek bir kaba konur ve ardından bal eklenir. Kase dolana kadar bu işlem tekrarlanır.
– Dolduktan sonra kasenin kapağını kapatılarak 12 15 saat kadar bekletilir. Şurup pekmez kıvamında olmalıdır. Bu kıvama gelmesi beklenmelidir.
– Bir kaşık kırmızı soğan şurubu gün içinde birkaç kez içilerek soğuk algınlığı belirtilerinden kurtulmak mümkündür.

7. Soğuk algınlığına karabiber

Karabiber birçok soğuk algınlığı belirtisini iyileştirecek etkili bir doğal ilaçtır. Karabiber boğaz ağrılarından ve kuru öksürükten kurtararak solunum yollarınızı rahatlatacaktır.
– Nezle olanlar için en iyi ve en kolay tedavi yemeklere bol bol karabiber eklenmesidir. Ayrıca bir tatlı kaşığı karabiberi bir bardak ılık su ile karıştırarak gargara yapmak da tedavi için etkili olacaktır.
– Karabiberi yiyerek ya da içerek, nasıl istenirse o şekilde gün içinde sık sık tüketmek gerekmektedir.

8. Sığırkuyruğu çayı

Sıcak bir fincan sığırkuyruğu çayı oldukça etkili bir ilaçtır ve vücuda gerekli sıvıyı takviye eder. Balgam söktürücü özellikleri ile sığırkuğruğu çayı, soğuk algınlığına doğal bir tedavi olurken aynı zamanda göğüs tıkanıklığına iyi gelerek rahatlatır.
– Sığırkuyruğu kaynar suyun içine atılarak 5 10 dakika kadar bekletilir ve suyun içinden süzülerek bir kaba konur. Elde edilen çaya biraz bal eklenerek günde iki ya da üç kez içilir.
– Ayrıca soğuk algınlığı belirtileri tedavisi için gün içinde sık sık yeşil çay da içilmesi etkili olacaktır.

9. Soğuk algınlığına süt

Süt, zerdeçal ve zencefil tozu birlikte tüketildiği zaman bu karışım baş ağrısı, kuru öksürük ve vücut ağrıları gibi belirtileri hafifletmek için bir hayli etkili olmaktadır.
– Sütü kaynattıktan sonra yarım çay kaşığı zerdeçal ile yarım çorba kaşığı zencefil tozu (taze zencefil de kullanılabilir) eklenir.
– Daha sonra sütün ısısı ağzını yakmayacak kadar yani oda sıcaklığında olduğunda içilir. Sütü günde iki kez ve özellikle uyumadan önce içmek ideal olan şekildir.

10. Soğuk algınlığı bal tarçın

Tarçın, soğuk algınlığına iyi gelecek ve kuru öksürüğü yenerek boğazı rahatlatacaktır.
– Bir çorba kaşığı toz tarçın karışımı bir bardak kaynar su içine atılarak iki karanfil yaprağı eklenir ve 15 20 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Bu şekilde elde edilen tarçın çayı soğumadan içilir. Tedaviden en iyi sonucu elde etmek için biraz bal da eklenebilir. Bu bitkisel çay günde iki kez içilebilir.
– Eğer istenirse, birkaç damla tarçın kabuğu yağı eklenmiş 1 yemek kaşığı bal da tüketilebilir. Bu yöntem de soğuk algınlığı için bir hayli etkili bir yöntemdir.
Bu doğal tedavi yöntemleri soğuk algınlığı için oldukça etkilidir. Kimyasal ilaçların vücudun dengelerini bozucu yan etkilerine göre bitkisel tedaviler oldukça sağlıklıdır, ancak tabii ki bitkisel tedavilerin de yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler vücuttaki bir hastalık yüzünden olabildiği gibi aynı zamanda alerjik reaksiyonlar da gözlemlenebilir. Bu yüzden bitkisel tedaviler de mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır.

Yorum Yaz