Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözüm

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 71 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözüm

soğuk algınlığına bitkisel çözüm

soğuk algınlığına bitkisel çözüm

Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı çoğu zaman ilaç tedavisi gerektirir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre soğuk algınlığını oluşturan 200’den fazla farklı virüs bulunmaktadır. Bu virüsler karakteristik özelliklerine göre burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve hapşırma gibi belirtiler gösterebilir. Çoğu insan yılda en az 1 kez soğuk algınlığı virüsüne yakalanır. Soğuk algınlığı virüslerine karşı antibiyotikler bazen etkisiz kalabilir. Ayrıca, anti viral ilaçlar günümüzde hala yeterli tedaviyi gerçekleştirememektedir. Fakat soğuk algınlığına yakalanan çoğu kişi en fazla 10 gün içerisinde ya da daha kısa sürede iyileşir.

Soğuk algınlığı belirtileri şunlardır:

– Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı
– Öksürme ya da hapşırma
– Hafif vücut ağrıları
– Hafif baş ağrısı
– Kırgınlık
– Halsizlik

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, hemen bir doktora başvurun:

– 39 derecen fazla ateş
– 10 günden uzun süren belirtiler
– Tedavilere yanıt vermeyen şiddetli belirtiler

Soğuk algınlığı için doğal yöntemler:

– Soğuk algınlığı için tavuk çorbası:

Tavuk çorbası soğuk algınlığı belirtilerini hafifleten bir gıdadır. Sıcak bir tavuk çorbası biriken mukusu temizlemeye yardımcı olur. Sebzeli tavuk çorbası ise viral hücrelerin öldürmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda üst solunum yolu semptomlarını hafifleten tavuk çorbası burun tıkanıklığı ve burun akıntısının da azalmasını sağlar.

– Soğuk algınlığı için pastil, çinko takviyeleri ve spreyler

Çinko yıllardır soğuk algınlığı belirtilerini ve hastalığın süresini azaltmak için kullanılmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi ve göz sağlığını desteklemek için de çinko kullanır. Çinko hücre sağlığı, yara iyileşmesi ve protein sentezi için önemli bir maddedir. İstiridye, et, fasulye ve yulaf ezmesi gibi gıdalarda çinko doğal olarak bulunmaktadır. Bu besinlere ek olarak zenginleştirilmiş tahıl ürünleri de çinko açısından zengin gıdalar arasındadır. Hastalığı hafifletmek için çinko pastilleri, ağız spreyi ve kapsül takviyeler de kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri günde 2 doz kadar önerilir.

– Ekinezya çayı

Ekinezya soğuk algınlığını önlemek ve solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etmek için etkili bir bitkisel çözümdür. Ekinezya aynı zamanda cilt sorunları, idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, migren tedavisi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların için de kullanılır. Ekinezya bitkisini çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz.

– Soğuk algınlığına karşı sarımsak

Sarımsak yemeklere tat katmanın dışında soğuk algınlığını hafifletmek için de kullanılabilir. Sarımsak yiyerek ya da sarımsak takviyesi alarak aynı zamanda yüksek tansiyon, fungal deri enfeksiyonları, kene ısırığı gibi durumları da tedavi edebilirsiniz. Ayrıca, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi diğer birçok hastalığın tedavisinde de sarımsak kullanılabilir.

– Ginseng bitkisi

Kuzey Amerika’da ginseng (Panax quinquefolius) tıbbi tedaviler için kullanılır. Amerikan ginseng, geleneksel olarak çok çeşitli rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Nezle ve grip tedavisinin yanı sıra, ginseng stres, sindirim sorunları, bağışıklık sistemini güçlendirilmesi, HIV/AIDS ve kanser, şeker hastalığı ve hatta yaşlanma belirtileri önlemek, hafıza güçlendirilmesi gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

– Meditasyon

Meditasyon ruhsal denge ve duygusal açıdan sağlıklı olmaya yönelik uygulanan eski bir yöntemdir. Genellikle fiziksel sağlığı korurken stresi azaltmaya da yardımcı olur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, meditasyonun ruh sağlığının korunmasını sağlarken bazı hastalıkların iyileşme sürecinde olumlu etkiler yarattığını gösteriyor.

– Egzersizin dezavantajları

Egzersiz bir hastalık sırasında yapıldığında yan etkilere neden olabilir. Hafif egzersizler soğuk algınlığı virüsünü tolere etmeyi sağlarken bazı yorucu egzersizler vücudun daha da güçsüzleşmesine neden olabilir. Soğuk algınlığı ciddi bir enfeksiyon ise egzersiz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aşağıdaki belirtiler varsa egzersiz yapılmamalıdır:

Ateş
Aşırı yorgunluk
Yaygın kas ağrıları
Göğüs tıkanıklığı ya da öksürük
Mide bulantısı
Baş dönmesi

– Soğuk algınlığına yeşil çay

Yeşil çay tansiyon problemleri ve kilo kaybı hızlandırmak için kullanılan bitkisel bir çözümdür. Aynı zamanda yeşil çay özleri antioksidan polifenoller ve kafein gibi insan sağlığını etkileyebilecek güçlü bileşikler içerdiği için soğuk algınlığı durumlarında da kullanılmaktadır. Yeşil çay özü ayrıca genital siğiller için merhem kullanılır ve diş tedavisi, kalp ve kan dolaşımı, kanser, cilt ve sindirim sorunları gibi sağlık sorunlarında da bitkisel bir çözüm sunmaktadır.

– Soğuk algınlığı için ballı limon

Limon ve bal soğuk algınlığı için en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Limonda bulunan C vitamini ve antimikrobiyal özellikler hastalığın iyileşme sürecinde yardımcı olur. Limon suyu ile birlikte limon kabuğu da kullanılabilir. Bal ise başka bir antimikrobiyal özellikli besindir. Limon ve bal genellikle sıcak su ile birlikte tüketilebilir. Ayrıca limonlu boğaz pastilleri de boğazı etkileyen enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

– Probiyotikler

Probiyotikler sağlık için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Probiyotikler genellikle ishal hastalığı, gastrointestinal kanserler ve irritabl barsak sendromu belirtilerini önlemek için kullanılır. Ayrıca cilt sorunları tedavisi ve artrit tedavisinde de yardımcı olur. En probiyotik takviyeleri lactobacillus ve bifidobakteri içeren süt ya da yoğurttur.

– Güneş ve D vitamini

D vitamini doğal olarak bazı deniz ürünlerinde bulunabilir, ama bazı meyve suları ve tahıl ürünleri de D vitamini içermektedir. Kemik sağlığı için oldukça önemli olan D vitamini ayrıca kalp, dolaşım, deri, akciğer, ağız, kas ve bağışıklık sağlığı ile de çok önemlidir.

– Kafur, okaliptüs ve mentol

Kafur, okaliptüs ve mentol pek çok ilaç ve merhemde kullanılmaktadır. Kafur sık kullanılan kremler ile topikal ağrı kesicilerde bulunur ve kas ağrısını gidermek için yardımcı olur. Okaliptüs yaprağı veya yağı yemeklere lezzet katmanın yanı sıra tıbbi uygulamalar için de kullanılmaktadır. Okaliptüs genel olarak solunum problemleri, ağrı ve iltihaplanma, yanıklar ve ülser ve hatta kanser tedavisinde kullanılır. Mentol ise daha çok pastillerde bulunmaktadır ve boğaz ağrısı ile öksürüğü kesmek için kullanılır.

– Peynir altı suyu proteini

Peynir altı suyu proteini doğal süt ürünlerinde bulunur. Bu protein çoğu kişi tarafından kolayca sindirilir ve yaygın kas büyümesini teşvik ederken şeker hastalığını önlemek için kullanılır. Son zamanlarda anti-enflamatuar ve alerji önleme özellikleri için bilinir hale gelen peynir altı suyu proteini bağışıklık sistemini güçlendirir ve antiviral özellikleri ile soğuk algınlığını önler.

– Mürver bitkisi

Mürver bitkisinin pek çok çeşidi vardır ama kara mürver en sık kullanılan çeşididir. Bu bitki en yaygın olarak ağrı, şişlik, cilt sorunları, enfeksiyonlar, ateş, kabızlık ve öksürük tedavisinde kullanılır. Şuruplar içinde pişmiş şeklinde de bulunan bu bitki çay olarak ya da kapsül takviyeler şeklinde tüketilebilir.

– Zeytin yaprağı özü

Zeytin yaprağı özü zeytin ağacının yapraklarından alınır. Zeytin yaprağı özü solunum yolu hastalıkları, astım, artrit, yüksek tansiyon, egzama ve diğer bazı sağlık sorunlarında bitkisel bir çözümdür. Zeytin yaprağı özü soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yorum Yaz