Soğuk Algınlığı Nasıl Anlaşılır: Soğuk Algınlığının Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 52 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Anlaşılır: Soğuk Algınlığının Belirtileri

soğuk algınlığının belirtileri

soğuk algınlığının belirtileri

Soğuk algınlığı nasıl bulaşır?

Soğuk algınlığı halsizlik yaratan bir hastalık olurken günlük hayatı etkileyebilir. Vücuda giren virüs yaklaşık bir ila üç gün sonra belirtiler vermeye başlar. Soğuk algınlığı belirtileri ortalama 2 ila 14 gün arasında sürebilir. Soğuk algınlığının tipik birkaç özelliği vardır. Başlıca soğuk algınlığı belirtileri şunlardır:

Soğuk algınlığı belirtileri:

– Soğuk algınlığında burun akıntısı nasıl geçer?

Soğuk algınlığında burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı en yaygın belirtiler arasında yer alır. Bu semptomlar membranlarda fazla sıvı ve mukus birikmesi ile burnun şişmesine neden olur. Burun tıkanıklığında yoğun mukus vücuttan atılamaz ve sinüslere dolarak baş ağrısına neden olabilir. Üç gün içinde nazal akıntı daha kalın ve sarı ya da yeşil renkli bir yapıya dönüşür. Eğer akıntı 10 ila 14 günden fazla sürerse bile antibiyotik almak gerekmeyebilir. Çünkü bu sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu gibi durumlarda daha çok burun damlası verilir.

– Soğuk algınlığında hapşırmak

Hapşırma, burun ve boğazda mukus zarında tahriş olduğunda tetiklenir. Burun hücrelerine soğuk algınlığına neden olan virüs bulaştığında, vücudun kendi doğal inflamatuar aracıları, histamin gibi enzimleri harekete geçer. Vücut tarafından salgılanan histamin ve diğer inflamatuar aracılar dilatasyon ve kan damarları ile balgam bezi salgısının tahriş olmasına neden olarak hapşırmaya neden olur.

– Soğuk algınlığında öksürük

Soğuk algınlığında öksürük kuru öksürük olarak ya da balgamlı öksürük olarak ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı ile başlayan öksürük yaklaşık 3 hafta kadar sürebilir. Eğer öksürük daha uzun sürerse bir doktora danışmak gerekmektedir.

– Soğuk algınlığında boğaz ağrısı

Soğuk algınlığı boğaz bölgesini de etkiler. Boğazda kuruluk, kaşıntı ve tırmalanma hissi olabilir. Bazen yutarken ağrı ya da acı oluşabilir. Sinüslerden boğaza inen mukus boğazda iltihaplı dokulara geldiğinde ağrı oluşturur. Burun damları kullanıldığında boğaz ağrısının da hafiflediği görülür.

– Soğuk algınlığında kas ağrısı

Soğuk algınlığı virüsü tüm vücudu etkileyebilir. Vücudun farklı yerlerinde kas ağrısına neden olan virüs özellikle sırt ağrırı yaratabilir.
Diğer soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

– Gözlerin sulanması
– Hafif yorgunluk
– Düşük dereceli ateş (yetişkinler için 39 santigrat ateş)
– İştahsızlık
– Uyku hali

Soğuk algınlığı ne zaman ciddi bir durum alır?

Soğuk algınlığı bebeklerde ya da yaşlılarda hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Bronşiolit ve solunum sinsityal virüsüne (RSV tarafından) neden olduğu gibi ciddi göğüs enfeksiyonlarına da neden olabilir. Özellikle yaşlılarda ve bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir hastalık olan soğuk algınlığı ölümcül olabilmektedir.
Soğuk algınlığında ne zaman doktora gitmeli?
Soğuk algınlığında yüksek ateş ya da yorgunluk olası belirtiler arasındadır. Genelde bu belirtiler grip ile ilişkili belirtilerdir. Eğer ateşiniz 39 dereceyse, kas ağrıları yaşıyorsanız, terleme ve titreme varsa ya da bademcikleriniz şiştiyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Vücudunuz virüsle savaşırken doktorun verdiği ilaçlar hastalığı daha kısa sürede atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Çoçuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Çocuğunuzda yüksek ateş varsa, üç günden fazla süren ateş ya da kusma veya nefes almadan herhangi bir zorluk yaşıyorsa en kısa zamanda acil olarak doktora götürmelisiniz. Ayrıca inatçı öksürük ve geçmeyen baş ağrısı için de bir hekime göstermeniz gerekmektedir. Çocuklarda belirtiler bazen anlaşılamayabilir. Eğer çocuğunuz normalden fazla ağlıyorsa, kulak ağrısı varsa ya da normalden çok daha uykulu gözüküyorsa bunun nedeni soğuk algınlığı olabilir. Bu nedenle fark ettiğiniz olağan dışı hallerde ve belirtilerde kendiniz bildiğiniz ilaçları kullanmak yerine doktora götürmelisiniz. Doktor çocuğunuza göre ilaçlar kullanarak kısa sürede hastalığın geçmesine yönelik tedavileri uygulayacaktır. Doktora da danışarak bal, limon suyu ya da zencefil ve pekmez gibi doğal çözümler uygulanabilir.

Yorum Yaz