Soğuk Algınlığı Nasıl Anlaşılır: Grip Ve Soğuk Algınlığı Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 357 defa okundu

Soğuk Algınlığı Nasıl Anlaşılır: Grip Ve Soğuk Algınlığı Belirtileri

grip ve soğuk algınlığının belirtileri

grip ve soğuk algınlığının belirtileri

Grip ve soğuk algınlığı farkı:

Tıkalı burun, boğaz kaşıntısı ve baş ağrısı… Mevsimsel grip veya nezlenin belirtileri olarak bunları görmeniz mümkündür. Belirtiler sizdekilerle örtüşüyorsa, doktorunuza başvurarak grip testi yaptırabilirsiniz. Hastalığın ilk başladığı zamanlarda tanıdan emin olmak daha zordur. Ancak grip ve soğuk algınlığı tam olarak aynı şeyler değildir. Şimdi öncelikle ikisinin farkından bahsetmeliyiz.

Soğuk algınlığı nasıl anlaşılır?

Soğuk algınlığının insanlarda görülmesinin birçok ortak sebebi bulunmaktadır. Bu mevsimlik solunum yolu enfeksiyonu her yıl mutlaka doktora uğramanızı sağlayan rahatsızlıkların başında geldiği söylenebilir. Aslında, Ulusal Enstitüsü alerji ve enfeksiyon hastalıkları göre yaklaşık olarak yılda 22 milyon öğrencenin yaklaşık olarak 15 okul günü soğuk algınlığı nedeniyle kaybolur.
Soğuk algınlığı genellikle 10 gün içerisinde iyileşmektedir. Belirtileri 10 15 gün arası bir süre içerisinde yok olmaktadır. Bu yüzden endişelenmeye gerek yoktur fakat yine de daha uzun süren rahatsızlıklarda ve belirtilerin geçmemesi durumunda acilen doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca kalp hastalıkları geçirenlerin de doktorlarına başvurması zorunludur.
Mayo Clinic araştırmalarına göre 100’den fazla farklı virüs, soğuk algınlığına neden olabilir. Ancak, rhinovirus genellikle hapşırık ve burun çekme belirtilerinin insanlarda oluşumuna neden olur ve son derece bulaşıcı (Mayo, 2011) bir virüstür. En çok soğuk algınlığına sonbahar ve kış aylarında, özellikle havanın kuru olduğu zamanlarda rastlanan hastalığa tabii ki yaz aylarında da rastlanabilir.

Hasta biri hapşırdığınızda veya o kişiyle tokalaşıp öpüştüğünüzde bu virüsün size bulaşma ihtimali çok yüksektir. Hasta bir kişi tarafından temas edilen veya üzerine vücut salgısı (tükürük) bırakılan şeylerin kullanılması durumunda da virüsleri size de bulaşacağı için hastalığa yakalanırsınız.
Belirtiler,

Soğuk algınlığının belirtileri:

– Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı
– Boğaz ağrısı
– Hapşırma
– Hafif ateşi (çocuklarda yaygın)
– Öksürük
– Baş ağrısı ya da vücut ağrıları
– Hafif yorgunluk

Soğuk algınlığı nasıl geçer?

Soğuk algınlığı ilk üç gün boyunca bulaşıcıdır. Bu yüzden evde kalabildiğiniz kadar kalıp dinlenmelisiniz. Bunun gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı çok da etkili olmayacaktır. Ancak, reçetesiz ilaçlar da (antihistaminikler, dekonjestanlar ve steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) burun tıkanıklığını, vücut ağrılarını ve diğer semptomları ortadan kaldırmaz. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri bol sıvı tüketmektir. Vücut virüslerle savaşında sudan yararlandığı için vücut çokça su kaybeder. Bu eksikliği mutlaka gidermeli ve bu yüzden de bol su ve sıvı tüketmelisiniz.

Bazı insanlar, çinko, C vitamini veya echinacea gibi doğal soğuk algınlığı ilaçları kullanmaktadır. Bazı şirketlerin yaptığı anketlere ve yapılan araştırmalara göre bu tür ilaçlar az da olsa soğuk algınlığının belirtilerinin yok olmasında yardım etkenleri içinde barındırmaktadır.
Soğuk algınlığının belirtileri genellikle birkaç gün içinde hafiflemelidir. Soğuk algınlığı yaklaşık bir hafta içinde geçmediyse en yakın zamanda mutlaka doktorunuza gözükmelisiniz demektir. Alerji olabilir ya da antibiyotik gerektiren bakteriyel enfeksiyon veya sinüs enfeksiyonu da olabilir. Boğucu öksürük, astım belirtisi de olabilir.
Doktorlar aşının henüz tespit edilmediğini söylemelerinin doğru olmasıyla birlikte, bu hafif ama sinir bozucu rahatsızlığı önlemenin birçok yolu vardır.
Soğuk algınlığı kolayca yayılır, bu yüzden en iyi önleme etkenlerinden uzak durmaktır. Hastalığı geçiren insanların yanından durmamalısınız. Hatta onun mutfakta kullandığı araç ve gereçleri (bardak, çatal, kaşık ve benzeri) asla kullanmamalısınız. Bunun yanı sıra hasta olmayan kişilerle de gerekmedikçe bunları kullanmamanızı öneririz. Kullanım durumunda ise ellerinizi ve ağzınızı iyice durulamalısınız.
Kaçınmak için hijyen çok önemli bir etkendir. Gün içerisinde sık sık ellerinizi sıcak su ve bol sabunla yıkamalı, hatta mümkünse alkol içeren jellerle elinizi temizlemelisiniz. Dış etkenlerden size bulaşabilecek hastalıkları engellemede en iyi yol bu şekilde korunmaktır. Hapşırırken ve öksürürken ellerinizle ağzınızı mutlaka kapatmalı ve hemen ardından ellerinizi sabunla bol bol yıkamalısınız. Bunların yanında bol bol spor yaparak yanında da mutlaka meyve ve sebze tüketmelisiniz.

Grip nasıl olur?

Grip veya nezle olarak bilinen, başka bir solunum hastalığı olan bu rahatsızlığı soğuk algınlığından ayırmak neredeyse imkânsızdır. Soğuk algınlığı gibi bu rahatsızlık da virüslerden tarafından oluşur. Bu, özellikle küçük çocuklarda çok sık görülmektedir. Yetişkin, hamile kadınlar, astımlılar veya kalp hastalığı olan insanlar için yakalanması tehlikeli ve hoş olmayan bir rahatsızlıktır.
Mevsimsel grip genellikle yılın herhangi bir zamanında sizi yakalayabilir. Grip mevsimi genellikle kış aylarında rastlanır. Grip sezonu boyunca soğuk olduğu sürece aynı soğuk algınlığında olduğu gibi kuru hava ve başka benzeri koşullar nedeniyle gribe yakalanma şansınız çok daha yüksektir. Grip de son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Soğuk algınlığı gibi temasla bulaşabilen virüsler içermektedir.
Mevsimsel grip influenza A ve influenza B virüsleri tarafından oluşur. Etkin grip virüsü yıldan yıla evrim geçirerek değişir ve her seferinde farklı bir DNA yapısına bürünür. Bu yüzden her sene yeni bir grip aşısı üretimi yapılmaktadır.
Genellikle grip belirtileri soğuk algınlığından daha şiddetli olabilir.

Grip belirtileri:

– Kuru öksürük
– Ateş veya titreme (herkes grip ateşi yükseltebilir)
– Boğaz ağrısı
– Kas ya da vücut ağrıları, baş ağrısı
– Burun akıntısı (solunum güçlüğü)
– Vücut yorgunluğu

Bazı insanlarda kusma ve ishal de gözlemlenebilir, ama bu çocuklarda daha sık görülür.

Grip nasıl geçer?

Çoğu durumda, soğuk algınlığında olduğu gibi bol sıvı tüketimi en iyi grip tedavisi için izlenen yoldur. Semptomlarını kontrol etmek ve daha iyi hissetmek için reçetesiz dekonjestanlar ve ağrı kesiciler Parasetamol ve ibuprofen gibi ilaçları deneyebilirsiniz. Ancak, çocuklara asla aspirin vermeyin. Reye Sendromu olarak adlandırılan sendrom nadir ancak ciddi bir ölüm riskini taşıyabilir. Bu sendrom 18 yaşının altındaki çocuklarda aspirin kullanımıyla ortaya çıkabilir. Bu yüzden aspirin asla 19 yaşının altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Asıl çözüm çokça kaybedilen suyun geri alımını sağlamak amacıyla bol sıvı tüketmelisiniz.
Doktorunuz grip tedavisi için antiviral ilaçları kullandırabilir, oseltamivir (Tamiflu) veya zanamivir (Relenza) gibi. Bu ilaçlar, grip süresini kısaltmak ve zatürree gibi komplikasyonları önlemek için etkilidir. Ancak etkilerini görebilmek için hastalığın ilk birkaç günü içerisinde almanız gerekmektedir.
Gribin risk oluşturacağı gruplar aşağıda yazmaktadır. Bu grupların grip belirtilerinde doktoruna başvurması gerekmektedir.
– 50 yaşın üzerindeki kişiler
– Hamile kadınlar
– İki yaşın altındaki çocuklar
– Bu HIV/AIDS, steroid tedavisi görenler veya kemoterapi nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olan kişiler.
– Kronik akciğer ve kalp hastalıkları sahipleri
– Diyabet, anemi veya böbrek hastalığı gibi metabolik bozukluklar taşıyanlar
– Uzun süreden beri bakım tesislerinde yaşayan insanlar

Grip ve soğuk algınlığı halk arasında aynı hastalık gibi görülse de iki farklı hastalıktır. Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar belirtilerden anlaşılabilir. Her iki hastalığın da tedavisi benzerdir. İlaç tedavilerinin yanı sıra grip ve soğuk algınlığı için bitkisel çözümler de kullanılabilir. Ancak doktora mutlaka görünülmelidir.

 

Yorum Yaz