Soğuk Algınlığı İçin Öneriler: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 28 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 66 defa okundu

Soğuk Algınlığı İçin Öneriler: Soğuk Algınlığına Bitkisel Çözüm

soğuk algınlığına bitkisel çözüm

soğuk algınlığına bitkisel çözüm

Soğuk algınlığı neden olur?

Nasopharyngitis, akut coryza ve rhinopharyngitis adları ile de bilinen soğuk algınlığı hastalığı günümüzde de birçok kişide sık sık görülebilen bir hastalıktır. Soğuk algınlığı viral bir hastalıktır. Bu hastalığın etkileri burun ve solunum yolları üzerinde gözlemlenmektedir. Ayrıca, sinüs, boğaz ve göz kanalları gibi alanlarda da etkileri görülebilir. Şaşırtıcı olan ise böylesine basit bir hastalık için yüzyıllardır hala kesin bir korunma yönteminin bulunamamasıdır. Sadece bu hastalığa yakalandıktan sonra belirtilerinden ve etken olan virüslerinden kurtulmaya yarayan tedaviler bulunmaktadır. Herhangi bir korunma yöntemi ile bu hastalıktan kurtulmak hala mümkün değildir.

Soğuk algınlığı nedenleri:
– Ağız, burun ya da gözlerdeki iltihaplanma durumları
– Hasta bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması ile oluşan partiküllere maruz kalma
– Hastalığa sahip insanlara temas edilmesi durumunda
– Kontamine mutfak eşyaları, havlu ve hastalığın virüslerini taşıyabilecek diğer nesnelerin ortaklaşa kullanılması

Soğuk algınlığı belirtileri:
– Burun akıntısı
– Öksürük
– Burun ve göğüs tıkanıklığı
– Sulu gözler
– Sürekli hapşırma
– Hafif ateş
– Hafif vücut ağrısı
– Yorgunluk hissi
– Boğaz ağrısı ve öksürük birikimi nedeniyle seste kalınlaşma
– Genizde ağrı, kaşıntı ve tahriş durumları
– Baş ağrısı
– İştah kaybı
– Öksürük nöbeti nedeni ile kulakların tıkanması
– Besinlerin tadını alamama durumu

Soğuk algınlığı nasıl geçer: Soğuk algınlığına doğal çözüm

1. Sıvı tüketimi: Soğuk algınlığının tedavi sürecinde bol bol su içilmesi gerekmektedir. Vücudun sıvı almaya ihtiyacı vardır. Sıvı alarak burundaki mukus birikimin çözülmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra tavuk çorbası ya da sebze çorbası içilmesi de hastalığın tedavisinde etkili olacaktır. Ek olarak her gün en az 8 10 bardak su içilmesi gerekmektedir. Ayrıca, papatya çayı, zencefil çayı, sığır kuyruğu otu çayı ya da diğer bitkisel çayları sıcak bir şekilde içmek boğazı yumuşatarak hastalığının tedavisinde etkili olacaktır.

2. Soğuk algınlığı buhar banyosu: Buhar inhalasyonu tıkalı burundan kurtulmak için uygulanabilen en etkili yollardan biridir. Nazal pasajlardaki burun akıntısına neden olan mukus birikimini temizler. Soğuk algınlığı ile ilgili çoğu belirtiyi tedavi eder. Sadece 2 su bardağı buharlı sıcak suya birkaç damla okaliptüs yağı ya da lavanta yağı eklenmesi gerekmektedir. Daha sonra yüz bir havlu ile sarılır ve yüz buharlı suya doğru eğilerek karışımın yüzeyine yakın bir noktada durdurulur. Bu şekilde 4 5 dakika beklenir. Bekleme sırasında derin nefesler alınır. Karışımın buharı burunla teneffüs edilir. Bu şekilde soğuk algınlığının belirtileri yok edilebilir.

3. Burun rahatlatma: Soğuk algınlığından daha hızlı kurtulmak için ve burnun rahatlaması için en iyi ve yan etkisi olmayan kürleri düzenli olarak uygulamak gerekmektedir. İnsanlar genel olarak soğuk algınlığının neden olduğu belirtileri rahatlatmak için kulak tıkanmasına çözüm bulmaya çalışırlar. Ancak bunun için burun temizliği daha ön planda ve yeterlidir.

4. Tuzlu su: Tuz eklenerek iyice karıştırılmış ılık su ile gargara yapılması soğuk algınlığının tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Tuz virüslerin etkisini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda boğazda oluşabilecek kaşıntı ve tahriş durumunu da iyileştirmeye yarar.

5. Narenciye: Turunçgillere ait üyelerden portakal, limon, greyfurt ve benzeri meyveler soğuk algınlığı için en etkili tedavi yöntemi olarak nitelendirilebilir. İçerlerinde bulunan bol miktardaki C vitamini virüslerin egale edilerek soğuk algınlığının yok olmasını sağlamaktadır. Bu meyveler taze şekilde yiyerek tüketilebileceği gibi aynı zamanda bu meyvelerin suları da içilebilir.

6. Soğuk algınlığında sıcak duş: Buhar banyosu burun ve boğaz da dahil olmak üzere tüm vücut için yararlıdır. Bu işlem vücudun nemlenmesine yardım eder ve soğuk algınlığı belirtilerinin yok edilmesini sağlar.

7. Soğuk algınlığı için nane: Mentolün güçlü bir aroması vardır ve kapalı genizlerin açılmasına bu şekilde yardım eder. Sıcak suyun içerisine birkaç damla mentol konur ve ardından bu karışım kaynatılarak buharı teneffüs edilir. Bu işlem soğuk algınlığı belirtilerinin yok edilerek solunum sisteminin tamamen temizlenmesini sağlar. Daha uzun süreli bir etki için gece uyumadan önce yastığa 2 3 damla mentol damlatılması yeterli olacaktır.

8. Doğru pozisyonda dinlenme: Soğuk algınlığı nedeni ile burun tıkalıyken sırt üstü yatmak çok daha fazla tıkanmasına neden olur. Hatta bu durum mukusların burun kökünde sıkışarak kuruması sonucu çok daha ciddi bir sorun halini alır. Bu yüzden soğuk algınlığı olan kişilerin mümkün oldukça yüz üstü yatması gerekmektedir.

9. Soğuk algınlığı burun spreyi: Su ve tuz karışımı şeklinde oluşturulan çözelti, burun damlası olarak kullanılır. Bu işlem sayesinde burun ve boğaz tıkanıklığına sebep olan balgam atılabilir. Hasta bunun ardından bir hayli rahatlar.
Karışım çok sık kullanılmamalıdır. Burun hassas bir organdır ve bu işlemin çok kez tekrarlanması kişiye zarar verir. Bu yüzden damlatılacaksa en fazla günde iki kez birer damla damlatılması gerekmektedir.

10. Soğuk algınlığına bal: Bal doğadaki birçok bitkinin özü ve bileşenlerini içermektedir. Çünkü bu yol ile üretilir. Bu yüzden de soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilmektedir. Bir çorba kaşığı bal 2 3 dakika boyunca ısıtılır. Hızlı ve etkili sonuçlar için görmek için içerisine bir tutam karabiber konur. Karabiber boğazda da rahatlatmayı sağlayacaktır.

11. Vitamin hapları: Soğuk algınlığının oluşumuna yol gösteren bağışıklık sisteminin zayıflığı giderilmelidir. Bunun için de vitaminlerin kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu madde vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele edilmesine de yardımcı olur.

Soğuk algınlığı nasıl önlenir:

– Virüs tükürük yoluyla ve deri yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekiyor.
– Eller kurulandıktan sonra kullanılan kağıt havlunun bir kere kullanılıp sonra atılması gerekmektedir.
– Soğuk algınlığı geçiriliyorsa herhangi bir insana doğru asla konuşulmaması gerekmektedir.
– Hapşırma ve öksürme sırasında ağız temiz ve tek kullanımlık bir havlu ile silinmelidir.
– Her zaman açık olan burunlarda zamanla tıkanıklık gelişebilir. Bu durumda ise yukarıdaki herhangi bir tavsiye kullanılarak iyileştirilebilir.
– Solunum sisteminin daha fazla tıkanmaması gerektiği için ve aynı zamanda bir hastalığa yakalanmamak için mutlaka sigaranın bırakılması gerekmektedir
– Ev tozundan ve ev sorunların etkilenen bir kişinin soğuk algılığına yakalanmaması için bu durumlar yeterlidir.
– Doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve doğru zamanlama ile uyuma ve uyanma gibi sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek gerekmektedir
– Havlu ve mutfak eşyaları, enfekte kişi ile paylaşılmamalıdır.
– Bağışıklık sisteminin zayıflığından yararlanan soğuk algınlığının giderilmesi için bağışıklık sistemindeki bu zayıflığın engellenmesi gerekmektedir. Bu zayıflığı engelleyen durum ise sağlıklı beslenme olarak adlandırılabilir.

Yorum Yaz