Soğuk Algınlığı Belirtileri: Soğuk Algınlığının Neden Olduğu Hastalıklar

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 169 defa okundu

Soğuk Algınlığı Belirtileri: Soğuk Algınlığının Neden Olduğu Hastalıklar

soğuk algınlığının neden olduğu hastalıklar

soğuk algınlığının neden olduğu hastalıklar

Soğuk algınlığı nelere yol açar?

Soğuk algınlığı üşütme sonucu oluşan viral bir hastalıktır. Genellikle yıl içinde birkaç kez görülebilir. Ancak soğuk algınlığı bazı durumlarda, bronşit, pnömoni, kulak iltihabı, sinüzit ya da astım gibi hastalıklara da neden olabilir. Soğuk algınlığına neden olan virüsler genellikle çocuklarda kulak enfeksiyonları da dahil olmak üzere, daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Tıbbi komplikasyonlar nelerdir?

Çocuklarda soğuk algınlığı ile birlikte boğmaca gibi hastalıklar gelişebilir. Ayrıca soğuk algınlığı hem çocuklarda hem de yetişkinler astım belirtileri için tetikleyici bir faktör olabilir.

– Soğuk algınlığı sonrası kulak tıkanıklığı

Kulak iltihabı, çocuklarda soğuk algınlığında sık görülen bir komplikasyondur. Sıvı birikmesi ile kulakta şişlik oluşabilir ve duyma sorunları yaşanabilir. Soğuk algınlığına neden olan virüs ya da bakteri genellikle kulakta hava doldurulmuş alanı yani orta kulağı etkiler. Kulak zarı arkasında da acı veren enfeksiyonlara neden olabilir. Bu durum bebeklerde görüldüğünde ilk başlarda anlaşılmayabilir. Bebekte ağlama ve uyku sırasında sık sık uyanma gibi durumlarda kulak enfeksiyonu şüphesinden söz edilebilir. Kulak enfeksiyonunda kulakta yoğun ağrı, yeşil ya da sarı nazal akıntı ve bazen de ateş yükselmesi görülebilir.

– Soğuk algınlığında sinüzit

Soğuk algınlığına bağlı olarak sinüslerde inflamasyon ve ağrı ile birlikte nazal akıntı görülen enfeksiyonlar görülebilir. Soğuk algınlığı sinüsleri bloke ederek virüslerin ve bakterilerin sinüslerde birikmesine neden olabilir. Bu da mukus çoğalmasına neden olur ve sinüzite döner. Sinüzit yüz ağrısı, şiddetli baş ağrısı ve ateş, öksürük, boğaz ağrısı, tat ve koku almada azalma, kulaklarda doluluk hissi gibi belirtilere neden olur. Bu belirtilerin geçmesi için nazal boşluklarda biriken mukus akıtılmalıdır. Bunun için buhar uygulaması yapılabilir. Kaynar su dolu tencereyi masaya koyu. Yüzünüz buhara gelecek şekilde eğilin ve başınızın arkasına tencereyi de içine alan bir havlu yerleştirin. Buharı içinize çekin; bu sinüslerin rahatlamasını sağlar. Sinüzitin etkilerini azaltmak için sıcak bir banyo da yapılabilir. Akut sinüzit 4 hafta kadar sürerken kronik sinüzit üç aya kadar sürebilir. Bazı sinüzit tedavilerinde antibiyotik kullanılabilir. Tedavi süreci için bir doktora danışılması gerekir.

– Soğuk algınlığı astımı tetikler mi?

Soğuk algınlığı astım belirtilerini de tetikleyebilir. Hırıltı ve zor nefes almak astımın en bilindik belirtileri arasındadır.

Soğuk algınlığında diğer tıbbi komplikasyonlar nelerdir?

Soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkan diğer komplikasyonlar arasında streptokoksik boğaz enfeksiyonları, farenjit, zatürre ve bronşit gibi solunum yolu hastalıkları vardır.

Soğuk algınlığının belirtileri:

Soğuk algınlığı durumlarında hastalık uyku düzenini etkileyebilir. Uyurken yatay pozisyonda durmak burun akıntısına ve burun tıkanıklığına hatta öksürüğe neden olabileceği için uyku sırasında sık sık uyanmaya neden olabilir. Zor nefes alınması yeterli uykunun alınmamasına neden olur. Özellikle geceleri nükseden belirtiler nedeniyle uyumakta zorluk yaşıyorsanız gündüz saatlerinde daha rahat uyuyabilirsiniz.

Soğuk algınlığında fiziksel zorluklar nelerdir?

Soğuk algınlığına yakalanan kişilerde fiziksel aktivitelerde zayıflama görülebilir. Halsizlik ve burun tıkanıklığı nedeni ile egzersiz yapmak zorlaşabilir. Çünkü burun tıkanması nefes almayı zorlaştırır. Soğuk algınlığı sırasında egzersiz yapmak isterseniz daha hafif egzersizleri mesela yürüyüş egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı için ne yapmalı: Soğuk algınlığı nasıl geçer?

Soğuk algınlığı çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Fakat diğer hastalıkları tetikleyebilir. Hastalığın belirtilerini ilaç tedavisi ile ve dinlenerek yok edebilirsiniz. Soğuk algınlığı için bitkisel çözümler de kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı en çok 1 hafta sürer. 1 haftadan fazla süren soğuk algınlığı durumlarında ya da çok şiddetli belirtiler ortaya çıkan durumlarda mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Soğuk algınlığına neden olan başka bir hastalık olabilir.

Yorum Yaz