Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir: Şizofreninin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 150 defa okundu

Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir: Şizofreninin Belirtileri

şizofreni tedavisi

şizofreninin belirtileri

Şizofreni nasıl bir hastalıktır?

Şizofreni hayatı ciddi şekilde etkileyen ruhsal bir hastalıktır. Hastalığın karakteristik özellikleri sanrılar, halüsinasyonlar ve sosyal ilişkilerde iletişim zorlukları yaşamaktır.

Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofreni belirtileri iki şekilde kategorize edilir:

– Pozitif belirtiler: Sanrılar, halüsinasyonlar, dağınık konuşma ve son derece düzensiz veya katatonik davranış gibi normal işlevlerin etkilendiği davranışlardır.
– Negatif belirtiler: Azalmış hareketler, sınırlı ifadeler, sınırlı verimli düşünceler ve konuşmalardır.

Şizofreni çeşitleri ve belirtileri?

Paranoyak şizofreni

Paranoyak şizofreni hayaller veya işitsel halüsinasyonları içerir. Sanrılar genellikle tek bir tema etrafında döner, örneğin; zulüm, kıskançlık, din vb. gibi. En yaygın görülen durumlar ise şunlardır:

– Anksiyete
– Öfke
– Uzak ya da tartışmacı davranış

Şiddet ya da intihar eğilimi görülebilir.

Dağınık şizofreni

Dağınık şizofreni, eski adıyla hebephrenic, konuşma ve davranış içinde dağınıklığı içerir. Bu bir kişinin konu dışı konuşması veya sorulara alakasız ve ilgisiz yanıtlar vermesi anlamına gelir. Kişinin yemek hazırlama, duş alma ve soyunma gibi günlük faaliyetleri gerçekleştirmesi bile zorlaşabilir. Dağınık şizofrenide hasta genellikle düz bir ifade ile konuşur ve sosyal ortamlarda uygunsuz davranışlar sergileyebilir.

Katatonik şizofreni

Katatonik şizofreni aşırı hareketsizlik ve yanıt vermeme durumudur. Bazı durumlarda başkalarının ya da hayvanların davranışlarının taklit edildiği de görülmüştür. Belirtiler psikomotor bozukluklar, hareketsizlik, konuşmamak veya emir ve talimatların reddedilmesi gibi kendini gösterebilir. Kişi, zaman zaman, bir uyuşukluk içinde görünebilir. Katatonik şizofren hastaları sık sık başkasının söylediği şeyler ve yaptığı eylemleri tekrar ederler.

Farklılaşmamış şizofreni

Farklılaşmış şizofreni en az rastlanan türdür. Kişi konuşmalara olumsuz tepkiler göstererek açıklanamayan inançlara sahip olabilir. Farklılaşmamış şizofreni, bir kişinin farklı türdeki şizofreni belirtileri göstermesi durumunda kullanılan bir sınıflandırmadır.

Çocuklar ve yetişkinlerde şizofreni

Çocuk başlangıçlı şizofreni genellikle 5 yaşından sonra görünür ve yaşla birlikte bir gelişime girer. Çocukluk döneminde şizofreniyi teşhis etmek otizm gibi hastalıkların belirtilerine benzer belirtiler ortaya çıkacağı için oldukça zorlaşabilir. Yetişkinlerde, şizofreni belirtileri ise genellikle 45 yaşından önce görünmeye başlar. Kadınlarda 20’li ve 30’lu yaşlarda görülen şizofreni belirtileri erkekler genel olarak 20’li yaşlarda başlar.

Şizofreninin nedenleri ve risk faktörleri

Şizofreninin başlıca risk faktörleri şunlardır:

– Genetik faktörler
– Rahim enfeksiyonu sırasında
– Erken çocukluk döneminde geçirilen ciddi enfeksiyon durumlarında
– Sosyal ve psikolojik faktörler

Şizofreni testi ve şizofreni teşhisi

Şizofreni tanısı için tıbbi testler uygulanmaz. Ancak bilgisayarlı tomografi (BT) gibi tarama testleri diğer beyin hastalıklarına dair şüpheleri yok etmek için kullanılabilir. Psikiyatristler veya psikologlar genelde son tanıyı şizofreni hastasının aile veya arkadaşları tarafından verilen bilgilere göre yaparlar.

Bu bilgiler şunları içerir:

– Belirtilerin ne zamandan itibaren başladığı
– Kişinin işlev değişikliklerinin düzeyi
– Gelişimsel arka plan
– Tıbbi geçmişi
– Ailede şizofreni durumu
– İlaçlara verilen yanıtlar

Şizofreni tedavisi nasıl yapılır?

Şizofreni tekrarlanan atakların önlenmesi için ömür boyu tedavi gerektirir. Belirtiler şiddetlendiği dönemlerde kişi hastanede gözetim altında tedavi edilir. İlaç tedavisi ile hastalığın belirtileri en aza indirgenmeye çalışılır. Şizofrenide en sık kullanılan reçeteli ilaçlar şunlardır:

– Aripiprazol (Abilify)-gençler için onaylı
– Klozapin (Clozaril)
– Olanzapin (Zyprexa)
– Paliperidone (Invega)
– Ketiapin (Topamax)
– Gençler için onaylanmış risperidon (Risperdal)
– Ziprasidone (Geodon)

Şizofreni tedavisinde en son gelişmeler oldukça umut vaat edicidir. Yapılan çalışmalarda tedavi için alternatif ilaç tedavileri geliştirilmeye başlanmaktadır.

Şizofreni ile yaşamak

İlaçlar hastalığın belirtilerini azaltsa da şizofreni ile yaşamak oldukça zordur. Birçok şizofren hastası rehabilitasyon veya terapi yardımı alarak hastalığın belirtilerini azaltmaktadır.

Şizofreni genetik midir?

Şizofreni dış etkenlerin tetiklemesi ile ortaya çıksa da genetik faktörlere bağlı olduğu da üzerinde çalışılan konular arasındadır. Ancak hastalığın oluşumu için genetik faktörler tek başına yeterli olmaz.

Şizofreni atağı ve şizofreni atakları ilaç kullanımına devam edilse de bazı zamanlarda şiddetlenebilir. Ayrıca şizofreni ve intihar arasında da çoğu vakada görüldüğü gibi bir bağlantı oluşabilir. Şizofreni hastalarının mutlaka kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın hafiflediği dönemlerde bile doktor muayenesine gidilmeli, kontroller dikkate alınmalıdır.

Yorum Yaz