Siyah Noktalar Nasıl Çıkarılır: Siyah Noktalara Doğal Maske

Genel Saglık Konuları kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 287 defa okundu

Siyah Noktalar Nasıl Çıkarılır: Siyah Noktalara Doğal Maske

siyah noktalara doğal maske

siyah noktalara doğal maske

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah nokta olarak bilinen cilt sorunları aslında gözeneklerde biriken bakteri, ölü deri ve yağlar nedeni ile oluşur. Bazı hormonal durumlarda cilt çok fazla yağ yani sebum üretir. Bakteriler ile tıkanan gözeneklerde biriken yağlar zamanla ölü derilerin de gözenekleri kapatması nedeni ile siyah bir nokta gibi görünür. Bazı bitkisel ve doğal yöntemler siyah noktaların giderilmesi için kullanılabilir. Siyah noktalar çoğaldığında ve daha büyük alanlara yayıldığında tıbbi müdahale gerekebilir. Bu tür durumlarda bir dermatoloğa danışmakta yarar olacaktır.

Siyah noktalara bitkisel çözüm:

– Portakal kabuğu

Rendelenmiş portakal kabuğu gözenekleri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca siyah noktaların giderilmesinde de etkilidir. 3 yemek kaşığı yoğurt ile 2 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu karıştırılır. Krem kıvamına getirildikten sonra siyah nokta oluşan bölgelere kalın bir tabaka halinde uygulanır. Karışım cilde uygulanırken dairesel hareketler ile masaj yapılabilir. Yaklaşık 5 dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Portakal kabuğu ve yoğurt karışımı cilde her gün uygulanabilir.

– Siyah noktalara limon suyu

Sirke ve limon suyu gözenekleri temizlemek için kullanılan en etkili bitkisel çözümler arasındadır. Eşit miktarlarda karıştırılan limon suyu ve sirke pamuk yardımı ile siyah noktaların üzerine günde 2 kez uygulanabilir. 15 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır ve cilde yağsız bir nemlendirici uygulanır.

– Siyah noktalar için mısır unlu maske

Mısır unu doğal bir cilt temizleyicisi olarak kullanılabilir. Tıkanmış gözeneklerin temizlenmesine ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Mısır unu cildi fırçalayarak uygulanabilir. 2 yemek kaşığı mısır unu, kalın bir hamur yapmak için 1 bardak su ile karıştırılır. Karışım dairesel hareketler ile cilde uygulanır. Temiz ve yumuşak bir fırça yardımı ile cilt fırçalanır. 5 dakika kadar fırçalandıktan sonra cildin sakinleşmesi için ılık su ile karışım uygulanan bölgeler durulanır. Ardından cilde nemlendirici krem uygulanabilir. Her gün işlem tekrarlanabilir.

– Siyah noktalar için tuz

Siyah noktaların giderilmesi için iyot ve epsom tuzu kullanılabilir. Çeyrek su bardağı kaynar su içerisinde 1 tatlı kaşığı iyot ya da epsom tuzu eklenir. İyice karıştırılarak pamuk yardımı ile siyah noktaların üzerine uygulanabilir. Karışım cilt üzerinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletilir. Ardından steril bir bez yardımı ile cilt temizlenir. Siyah noktalar üzerinde başarılı bir sonuç alınması için 3 ya da 4 gün işlemin tekrarlanması gerekir. Ancak işlem uzun süre uygulanmamalıdır. Çünkü cildin tahriş olmasına ve kızarıklık ile inflamasyon oluşmasına neden olabilir.

Siyah nokta evde nasıl temizlenir: Siyah nokta maskesi

Adım 1

Yarım fincan kil ve 1 tatlı kaşığı tentür benzoin orta boy bir kasede karıştırılır. Üzerine çeyrek fincan cadı fındığı bitkisi eklenir.

Adım 2

Karışım göz çevresi dışında geri kalan yüz bölgesine uygulanır. Uygulama sırasında nazik hareketler ile dairesel hareketler uygulanmalıdır.

Adım 3

Karışım cilt üzerinde 30 ila 40 dakika kadar yani tamamen kuruyana kadar bekletilir.

Adım 4

Karışım yüzün şeklini alıp sertleştikten sonra ılık suda ıslatılmış bir el havlusu ile cilt silinebilir. Yüzün yumuşaması için sıcak bir havlu yüz üzerinde 5 dakika kadar bekletilebilir.

Adım 5

Sıcak su ile birlikte cilt yavaş hareketler ile fırçalanabilir.

Adım 6

Bu maskeyi haftada bir kez kullanılmalıdır. Siyah noktalarının giderilmesi için kullanılırken siyah nokta oluşumunu da engellemektedir.

İhtiyacınız olacak şeyler

– Yarım fincan kil
– 1 tatlı kaşığı benzoin tentür
– Çeyrek fincan cadı fındığı

Yorum Yaz