Sivilcelere Ne İyi Gelir: Sivilceler İçin Doğal Yöntemler

Cilt Bakımı kategorisine 16 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 413 defa okundu

Sivilcelere Ne İyi Gelir: Sivilceler İçin Doğal Yöntemler

sivilceler için doğal yöntemler

sivilceler için doğal yöntemler

Sivilce neden çıkar?

Sivilceler genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ancak zaman zaman yetişkin insanlarda da görülmektedir. Ciddi bir cilt sorunu değildir ancak estetik açıdan oldukça rahatsız edicidir.

Sivilce nerelerde çıkar?

Sivilce cilt üzerinde küçük iltihaplanmalardır. Yağ bezlerine gözenekler içerisinden bakteri dolar. Bu bakteriler alanın enfekte olmasına neden olur ve irinli şişlikler oluşur. Sivilceler farklı boyutlarda olabilir. Daha çok yüz, boyun, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde ortaya çıkarlar.

Yağ bezleri ve sivilce

Sivilce vücutta gelişmeye eğilimli olan ana yağ bezleri ya da saç kökleri tabanında bulunan yağ bezleri nedeniyle oluşur. Bu kıl köklerinde yüksek miktarda sebum üretilmesi ile sivilce yani akne oluşur. Yağlı ciltlerde çok daha sık rastlanan bir durumdur.

Sivilce nasıl oluşur?

Derinin dış katmanlarındaki hücreler sürekli kendini yeniler. Bu yenileme esnasında ölü deri hücreleri cilt üzerinde birikir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Nefes alamayan gözeneklerde sebum miktarı artar ve bakteri ürer. Genellikle hormonal durumların tetiklediği sivilce sorunu diğer cilt sorunları nedeniyle de görülebilir.

Sivilceler nasıl önlenir?

Sağlıklı cildin olmazsa olmazı sağlıklı beslenmedir. Yüz ve vücut üzerinde sivilce oluşumunu engellemek için tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Çok yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Özellikle abur cubur tüketilmemelidir. Bu tür besinler yerine bol bol sebze ve meyve tüketilmesi önerilir. Ayrıca cilt sık sık temizlenmeli, ölü deri hücrelerinden arındırılmalıdır.

Sivilce nasıl geçer: Sivilceye bitkisel çözüm

1. Sivilceye limon

Limon suyu sıkıştırıcı özelliklerinin yanı sıra sivilceye neden olan yağı da emer. İçerisindeki C vitamini sayesinde cildi besler ve sivilce oluşumunu da engeller.
– Taze limon suyu kullanmak gereklidir. Pamuklu bir bez yardımı ile limon suyu cilde uygulanır ve bir gece bekletilir. Ertesi sabah cilt ılık su ile durulanır.

2. Sarımsakla sivilce tedavisi

Sarımsak sivilcelerin hızla iyileşmesine yardımcı olan kükürt içerir. Aynı zamanda anti fungal ve anti septik özellikleri de vardır.
– Sarımsak ikiye kesilir ve sulu olan kısmı sivilce üzerinde gezdirilir. Beş dakika ciltte bekletilir ve su ile yıkanır. Günde birkaç kez tekrarlanır.

3. Sivilcelere nane

Sivilce tedavisinde kullanılan bir diğer çözüm nanedir. Mentol içeriği ile nane, kızarıklıkları ve tahrişi yatıştırır. Aynı zamanda olası enfeksiyonları önler ve sivilceye neden olan bakterileri öldürür.
– Nane suyu ya da nane yaprakları kullanılabilir. Sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanabilir. 10 dakika kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından soğuk su ile cilt yıkanır.

4. Sivilcelere tarçın ve bal

– Yarım çay kaşığı toz tarçın biraz bal ile karıştırılarak kalın bir hamur haline getirilir. Karışım etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 1 saat kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bal antibiyotik özelliğine sahiptir ve bu nedenle sivilcelerin hızla iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda olası bir enfeksiyonu önler. Karışım yatmadan önce uygulanabilir ve bir gece ciltte bekletilebilir. Bu şekilde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

5. Sivilcelere buhar tedavisi

Buhar uygulaması sivilce tedavisi için harika bir yoldur. Buhar gözeneklerin açılmasını sağlarken aynı zamanda derinin nefes almasına yardımcı olur. Ciltte sivilceye neden olan bakterileri de öldürür.
– Bir tencerede su kaynatılır. Ardından tencere bir masaya yerleştirilir. Suyun üzerine eğilerek buharın cilde gelmesi sağlanır. Kafanın arkasına tencereyi de kapsayacak bir havlu konulduğunda daha etkili sonuçlar alınabilir. Birkaç dakika buharın cilde temas etmesi beklenmelidir.

6. Sivilcelere karbonat

Karbonat da sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak fazla kullanılması halinde cildi tahriş edebilir.
– 1 çay kaşığı karbonat biraz su ile karıştırılarak kalın bir hamur haline getirilir. Bu karışım nemli cilde uygulanır ve ciltte kuruması beklenir. Birkaç dakika beklendikten sonra cilt ılık su ile yıkanabilir. Karbonat ciltte kuruluğa neden olabilir bu nedenle ciltte uzun süre tutulmamalıdır. İşlem sonrası cilde biraz nemlendirici uygulanabilir. Etkili ve hızlı sonuçlar almak için işlem günde iki kez tekrarlanmalıdır.

7. Sivilcelere portakal kabuğu

– Kurutulmuş portakal kabuğu tozuna biraz su eklenerek hamur haline getirilir. Karışım sivilcelere uygulanır ve ciltte 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ila yıkanır.

8. Neem bitkisi tozu ve yağı

Sivilce tedavisi için neem tozu ya da neem yağı da kullanılabilir.
– Neem yağı sivilcelere doğrudan uygulanabilir.
– Su ve biraz nem yaprağı tozu karıştırılarak hamur haline getirilir. Ve sivilcelerin üzerine uygulanır. Neem bitkisi antiseptik özelliği ile iyileşme sürecini kısaltır.

9. Sivilceye elma suyu ve bal

– Bir çorba kaşığı rendelenmiş ya da püre haline getirilmiş elma, kalın bir hamur yapmak için bal ile karıştırılır. Deri üzerine yapıştırılır ve yaklaşık 15 dakika bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanır.

10. Sivilceye ballı maske

– Pişmiş kabak püre haline getirildikten sonra içerisine biraz bal, badem ezmesi ve zeytinyağı eklenir. Tüm malzemeler iyice karıştırılır ve maske şeklinde yüze uygulanır. Yaklaşık 10 dakika ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile yıkanır.

11. Neem tozu ve zerdeçal

– Neem diğer adıyla tespihağacı yaprakları ezilerek hamur haline getirilir ve biraz zerdeçal tozu ile karıştırılır. Neem ve zerdeçal karışımı inflamasyon ve enfeksiyonu azaltan antibiyotik ve antiseptik özellikler içerir. Yaklaşık 15 dakika boyunca sivilceler üzerinde bekletilmelidir.

12. Sivilceye buz sürmek

Sivilce tedavisinde buz da sık kullanılan bir yöntemdir.
– Bir bez parçasıyla birkaç adet buz küpü sarılır. Bu bez 20 ya da 30 saniye kadar sivilceler üzerine uygulanır. Sivilcelerin hızla kuruması için işlem birkaç kere tekrar edilmelidir. Soğuk kompres gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar ve aynı zamanda yağ ve kiri ciltten arındırır.

13. Sivilcelere çay ağacı yağı

Ufak sivilce sorunları için en etkili çözümlerden biri de çay ağacı yağıdır.
– Çay ağacı yağı cilde doğrudan uygulanabilir. Bir gece ciltte bekletilmesi önerilir. Ertesi sabah cilt su ile durulanabilir.

14. Sivilcelere diş macunu maskesi

Sivilcelerin kuruması için en yaygın çözümlerden biri de diş macunudur. Ancak beyaz diş macunu kullanılmalıdır. Beyazlatıcı içeren ya da mavi ve yeşil renkte olan diş macunları cildin tahriş olmasına neden olabilir.
– Yatmadan önce sivilcelerin üzerine doğrudan diş macunu uygulanır. Ertesi sabah ılık su ile durulanabilir. Beyaz diş macunu, nane ya da sivilcelerin kolayca iyileşmesini sağlayan karanfil yağı içerir. Bazı kişilerde diş macunu yanma hissine neden olabilir.

15. Sivilcelere aloe vera

Aloe vera genel cilt bakımının yanı sıra sivilce tedavisinde de kullanılabilir. Aloe vera içeren krem ve losyonlar kullanılabilir. Ya da bitki içerisindeki jel doğrudan cilde uygulanabilir. Bir gece bekletilmesi önerilir. Ertesi sabah durulama gerekmez.

Yorum Yaz