Sivilce Hızlı Nasıl Geçer: Sivilcelerden Hızlı Kurtulma Yolları

Cilt Bakımı kategorisine 17 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 370 defa okundu

Sivilce Hızlı Nasıl Geçer: Sivilcelerden Hızlı Kurtulma Yolları

sivilcelerden hızlı kurtulma yolları

sivilcelerden hızlı kurtulma yolları

Sivilceleri hızlı geçirme yolları:

Sivilceler her yaş döneminde görülebilen bir cilt sorunudur. Cilt içindeki yağ bezleri bakteri ile enfekte olduğunda iltihaplı sivilceler oluşur. Ciltte oluşan şişlikler irin dolar. Aşırı sebum salgılayan yağ bezleri sivilce oluşumunun ana nedenidir. Sivilceler genellikle yüz, boyun, sırt ve omuz bölgesinde oluşur. Ciddi bir sağlık sorunu olmasa da estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur. Piyasada sivilceler için pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bu kozmetik ürünler kimyasal içerikleri nedeni ile uzun vadede ciltte bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle sivilceler için bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir. Bu çözümler ile sivilceler hızla iyileşir.

Sivilce bir günde nasıl geçer: Sivilceye hızlı çözüm:

1. Sivilce buz tedavisi

Buz, sivilcelerden kurtulmak için kullanılan en basit çözümlerden biridir. Etkilenen bölge üzerine uygulandığında kan dolaşımını artırır ve cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ciltte biriken kir ve yağı arındırır. Buz küpleri ya da ezilmiş buz parçaları kullanılabilir.
– Bir bez parçasına birkaç buz küpü sarılır. Bu bez etkilenen cilt alanları üzerinde birkaç saniye basılı tutulur.
– Birkaç dakika bekletildikten sonra işlem yinelenir.
– Gün boyunca sivilcelerin üzerine ara ara uygulanmalıdır. Buz oluşan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve şişliklerin inmesini sağlar. Aynı zamanda cildi yatıştırır.

2. Sivilce için limon maskesi

Sivilcelerden kurtulmak için kullanılan bir diğer doğal yöntem ise limon ve limon suyudur. C vitamini içeren limon suyu bu özelliği ile cildi onarır. Ancak uygulamalar sırasında hazır satılan limon suyu değil taze limon suyu kullanılmalıdır. Limon suyunu kullanmak için birkaç farklı çözüm vardır.
– Taze limon suyu, temiz pamuklu bir çubuk yardımı ile yatmadan önce sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanabilir.
– Ayrıca, bir çorba kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı toz tarçın ile karıştırılarak bir hamur yapılır. Gece yatmadan önce sivilcelerin üzerine uygulanır. Ertesi sabah cilt ılık su ile yıkanır. Ancak, özellikle bu uygulama hassas ciltler için uygun değildir. Dikkatli kullanılmalıdır. Çok sık uygulandığında cildi tahriş edebilir.

3. Sivilceye bal tedavisi

Bal, iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda sivilcelerin yayılmasını engeller. Antibiyotik etkisi göstererek sivilcelerin içinde bulunan irini kurutur.
– Bir pamuklu çubuk yardımı ile bal temizlenmiş ciltteki sivilceler doğrudan uygulanır. Yarım saat cilt üzerinde bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.
– Bal ve tarçın karıştırılarak bir hamur haline getirilir. Bu karışım yatmadan önce sivilceler üzerine doğrudan uygulanır. Bir gece bu şekilde cilt üzerinde bekletilir. Ertesi sabah cilt ılık su ile yıkanır. Bu uygulama iltihap veya şişlikleri yatıştırır. Cilt ılık yerine soğuk su ile de yıkanabilir.

4. Sivilcelerden diş macunu ile kurtulma

Diş macunu dişleri temizlemenin yanı sıra her sabah sivilceler için de kullanılabilir. Beyaz diş macunu sivilcelerin kurutulmasına yardımcı olan en basit çözümlerden biridir. Sivilce kuruyana kadar her gün uygulanabilir. Uygulama sonrasında kuruması beklenir ve ardından cilt soğuk su ile yıkanır. Sivilceleri ve irini kurutan diş macunu yatmadan önce de uygulanabilir. Ertesi sabah cilt yıkanır. Şişlikler ve sivilcedeki irinin hızla indiği görülecektir. İstenirse işlem gündüz de yinelenebilir. Yarım saat ciltte bekletilmesi önerilir.

5. Buharla sivilce tedavisi

Sivilce tedavisine ek olarak buhar uygulaması da yapılabilir. Buhar gözenekleri açar ve cildi derinlemesine temizler. Cildin nefes almasını sağlayan buhar uygulaması ciltteki kir, bakteri ve ölü derileri de arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca açık sivilce yaralarından kaynaklanacak olası enfeksiyon veya inflamasyon riskini de düşürür.
– Geniş bir kaba sıcak su konulur ve çıkan buharın yüz ile temas etmesi sağlanır. Buhar uygulaması birkaç dakika yapılabilir. 5 dakika ara verdikten sonra işlem tekrarlanır.
– Ilık su ile yüz yıkanır ve kuruduktan sonra cilde yağsız bir nemlendirici uygulanır.
Bu tedavi, aynı zamanda cilde parlaklık verir ve cildi yumuşatır.

6. Sarımsakla sivilce tedavisi

Sarımsak da sivilce tedavisinde hızla sonuç alınmasını sağlar. Antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan etkileri vardır. İçinde bulunan kükürt ile sarımsak anında etki gösterir.
– Taze sarımsak dişleri püre haline getirilir.
– Sarımsak püresi sivilcelerin üzerine uygulanır ve iyice ovulur. Biraz cilt üzerinde bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. Yıkamadan önce 5 dakika kadar beklenmesi tavsiye edilir.
– Tedavi günde birkaç kez tekrarlanır.
– Bir diş çiğ sarımsak günlük olarak tüketilebilir. Bu kanın arınmasına yardımcı olurken cilt sağlığı için de faydalıdır. Ancak çiğ sarımsak mideyi rahatsız edebilir. Bu nedenle çok tüketilmemelidir.

7. Sivilce karbonat maskesi

Her türlü cilt tahrişine neden olabileceği için karbonat özellikle hassas cilde sahip olanlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır.
– Kalın bir hamur yapmak için 1 çay kaşığı kabartma tozu; meyve suyu ya da limon suyu ile karıştırılır.
– Cilt yıkandıktan sonra hafif nemli bırakılır. Elde edilen hamur etkilenen bölgelere uygulanır ve birkaç dakika kuruması beklenir. Asla bir kaç dakikadan daha uzun süre cilt üzerinde karbonat bırakılmamalıdır. Aksi takdirde cildin kurumasına neden olabilir.
– Ardından ılık su ile yüz yıkanır ve yağsız bir nemlendirici uygulanır.
– Hızlı sonuç almak için işlem günde iki kez tekrarlanır.

8. Sivilce için nane maskesi

Nane de sivilce tedavisinde hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Mentol içeren nane yatıştırıcı, rahatlatıcı etki yaratır ve tahriş olasılığını azaltır. Aynı zamanda sivilceler nedeni ile oluşan kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Anti bakteriyel ve anti viral özellikleri ile sivilcelere neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
– Nane yaprakları ezilerek suyu alınır.
– Bu nane suyu sivilcelere hafifçe uygulanır ve cilt üzerinde 10 dakika bekletilir.
– Uygulamadan sonra cilt soğuk su ile yıkanır.
– Taze nane yaprakları yoksa, nane yağı da kullanılabilir. Nane yağı cilt için yararlı vitamin ve yağ asitleri içerir. 2 ila 3 damla nane yağı alınır ve sivilcelere uygulanır. Birkaç dakika masaj yapılır ve ardından cilt su ile durulanır.

9. Salatalıkla sivilce maskesi

Salatalık, potasyum ve vitamin A açısından oldukça zengin bir kaynaktır. C vitamini ve E vitamini de içerir. Ayrıca deriyi soğutan ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
– Bir veya iki taze salatalık parçalar halinde kesilir ve yaklaşık bir saat için suda bekletilir. A vitamini, potasyum ve klorofil gibi besinler bu şekilde suya aktarılır.
– Salatalık suyu süzülür ve yüzü yıkamak için kullanılır.
– Cilde salatalık maskesi de uygulanabilir. 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile cilt yıkanır. Bu uygulama ile cilt kir ve bakterilerden arınır, gözenekler temizlenir.

10. Papaya

Papaya da sivilce tedavisine yardımcı özellikler içerir. A vitamini ve antioksidan kaynağı olan papaya iltihabı azaltır ve cildi yumuşatarak pürüzsüz hale getirir.

Yorum Yaz