Sırt Sivilcesi Nasıl Geçer: Sırttaki Sivilcelere Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 1.277 defa okundu

Sırt Sivilcesi Nasıl Geçer: Sırttaki Sivilcelere Bitkisel Çözüm

sırttaki sivilcelere bitkisel çözüm

sırttaki sivilcelere bitkisel çözüm

Sırtta neden sivilce çıkar?

Sırtta çıkan sivilceler yüzünde sivilce eğilimi olan ve yağlı cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Bunun nedeni sırtta aşırı aktif yağ bezlerinin, ölü deri hücrelerin ya da sebum üretiminin fazla olmasıdır. Acı ve rahatsızlık veren sivilceler sırtta izler bırakabilir. Bazı bitkisel çözümler ile hem sırt çıkan sivilcelerden hem de sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Sırt sivilceleri nasıl geçer: Sırt sivilcelerine doğal çözüm

1. Tuz sivilceye iyi gelirmi?

Deniz tuzu sivilcelerin giderilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Tuz sebum miktarını azaltarak sivilcelerin oluşmasını da engeller.

İhtiyacınız olanlar:

2-3 bardak deniz tuzu
Sıcak su dolu bir küvet

Yapılışı:

Deniz tuzunu sıcak banyo suyuna ekleyin. 20 ya da 30 dakika kadar küvette sırtınıza su temas edecek şekilde oturun. Cildinizi çok yağlı ise süreyi biraz daha artırabilirsiniz. Duş alıp kurulandıktan sonra cildinizin kurumaması için hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Bu işlemi 2 günde bir tekrar edebilirsiniz. Ayrıca deniz tuzunu suyla karıştırıp sprey şişesine doldurarak günde 1 kez sırtınıza uygulayabilirsiniz.

2. Sırttaki sivilceler için sülfatın faydaları

Deniz tuzu kullanımı biraz pahalıya mal olabilir. Bu nedenle deniz tuzu yerine nispeten daha ucuz bir ilaç olan sülfatı kullanabilirsiniz. Sülfat doğal mineral bileşikleri ile anti-inflamatuar bir maddedir. Kızarıklık, tahriş ve kaşıntı sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Ayrıca cilt tarafından kolay absorbe edilir. İçeriğindeki çinko, potasyum ve D vitamini gibi cilt sağlığı yararlı bileşenler ile zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

İhtiyacınız olanlar:

1 bardak sülfat
Sıcak su dolu bir küvet

Yapılışı:

Sıcak su dolu olan küvete sülfat ekleyin. Küvetin içinde 15 ila 30 dakika kadar sırtınıza su temas edecek şekilde bekleyin. Banyo sırasında kimyasal ürünler, banyo köpüğü ve duş jeli gibi kozmetik ürünler kullanmayın.
Önlem: Sülfatı doğrudan cildinize uygulamayın. Bu cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

3. Sırt sivilcelerine çözüm: Sivilce için yulaf banyosu

Yulaf ezmesi tüm cilt tipleri için yararlı olan ve aynı zamanda ciltteki yaşlanma belirtilerini engelleyen bir besindir. Akne eğilimli ciltlerde aşırı sebum üretimini engeller. Ayrıca deri gözeneklerini derinlemesine temizler.

İhtiyacınız olanlar:

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
Çorap ya da kumaş
Sıcak su dolu küvet

Yapılışı:

Yulaf ezmesi ezerek toz haline getirin. Bir çorap ya da bez içerisine koyarak ağzını bağlayın. Küvetteki sıcak suyu içerisine atın ve 20 ila 30 dakika bekletin. Daha sonra bu su ile banyo yapın.

4. Sırt sivilceleri için çözüm: Sivilcelere bal iyi gelirmi?

İhtiyacınız olanlar:

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2-3 yemek kaşığı bal
Yulaf ezmesini pişirmek için su

Yapılışı:

Su ile birlikte yulaf ezmesini iyice ezerek pişirin. Pişmiş yulaf ezmesine bal ekleyin. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra fazla kuru gelirse biraz daha bal bu ekleyin. Sırtınıza sürerek 15 ila 20 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

5. Sırttaki sivilcelere ne iyi gelir: Sivilcelere elma sirkesi

Elma sirkesi cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur. Anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile sırttaki sivilcelerin giderilmesinde harika bir çözümdür.

İhtiyacınız olanlar:

1 yemek kaşığı elma sirkesi
Su
Boş sprey şişesi

Yapılışı:

Elma sirkesi ile suyu karıştırarak boş bir sprey şişesi içine koyun. Bu karışımı her gece yatmadan önce sırtınıza sıkın. Gün boyunca 1 ya da 2 kere daha uygulayabilirsiniz. Sprey şişesini buzdolabından saklayarak bitene kadar kullanabilirsiniz. Eğer sprey şişesi bulamazsanız bir kap içerisinde saklayarak pamuk yardımı ile de uygulayabilirsiniz.

Yorum Yaz