Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir: Sırt Ağrısı İçin Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 1.349 defa okundu

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir: Sırt Ağrısı İçin Doğal Çözüm

sırt ağrısı için doğal çözümler

sırt ağrısı için doğal çözüm

Sırt ağrısı neden olur?

Sırt ağrısı, herkeste ara sıra görülen rahatsız edici bir durumdur. Kronik bel ve sırt ağrısından şikayetçi kişiler genellikle ağrı kesiciler ile yaşarlar. Fakat bir süre sonra ağrı kesiciler ağrıyı kesmeyebilir. Ayrıca çok sık ilaç kullanmak sağlığın daha da bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sırt ve bel ağrıları için doğal yöntemleri kullanmak daha sağlıklıdır. Bazı alışkanlıklar değiştirilerek bel ve sırt ağrılarından kurtulmak mümkün.

Sırt ağrısı nasıl geçer?

– Oturuş pozisyonuna dikkat edilmeli.

Bilgisayarda çalışırken ya da oyun oynarken kambur mu duruyorsunuz? Sırt ağrısı nedenleri arasında en sık rastlanan neden yanlış oturma pozisyonudur. Özellikle saatlerce yanlış oturarak TV izlemek, bilgisayar oyunu oynamak ya da çalışmak sırt kaslarının gerilmesine ve ağrımasına neden olur. Bu tüm vücut sağlığını etkilerken sırt ağrılarının yanı sıra baş ağrısı da yaratabilir.

– Fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor.

Vücuda ekstra ağırlık binmesine neden olan fazla kilolar sırt ağrısına neden olabilir. Özellikle göbek bölgesindeki ağırlığı taşımak için gerilen kaslar kas ağrılarına neden olurken belin bükülmesine de sebebiyet verebilir. Bükülen ve yük binen belde ağrılar görülürken bu ağrılar genellikle sırta doğru yayılır.

– Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler.

Sırt ağrısı ya da bel ağrısı olduğunda hareket etmeden durmak ağrının çoğalmasına ve daha uzun sürede geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle hafif egzersizlerle sırt kaslarının çalışması sağlanmalıdır. Özellikle yüzme ve yoga düşük etkili ama bel sağlığı açısından önemli ve gerekli hareketler içermektedir.

– Ofiste ergonomi çok önemli.

Birçok ofis çalışanı bilgisayar karşısında kambur durarak saatlerini geçirmektedir. Eğer iş yerinde sandalye ve masa uygun oturuş pozisyonunda oturulması için müsait değilse gün sonunda sırt ve bel ağrıları ile eve dönmek olasıdır. Monitörü en az 20 cm uzaklıkta olmalı ve bilgisayar klavyesi ile Mouse birbirine yakın olmalıdır. El, bilek ve ön kol olabildiğince düz ve yere paralel bir açıda durmalı; omuzlar ise rahat bir pozisyonda konumlanmalıdır. Masa ve sandalye yüksekliği dik durmayı gerektirecek oranlarda olmalıdır.

– Sağlıklı uyku düzeni önemli.

Düzenli uyku ve uyku sırasında alınan pozisyonlar da bel ve sırt ağrıları için oldukça önemlidir. Eğer uyku sırasında cenin pozisyonunda uyunuyorsa iki ayak arasına yastık konularak omurga düz hale getirilmelidir. Sırt üstü yatıldığında ise bel ve bacak düzeyi dengesi için bacaklar yükseltilmelidir. Bunun için bacakların altına yastıkla destek yapılabilir. Yastık desteği aynı zamanda bele binen yükü de azaltacaktır.

– Sırt ağrısı bitkisel tedavi.

Bel ve sırt ağrıları ile oluşan inflamasyonu azaltmak için zencefil gibi bitkisel çözümler kullanılabilir. Zencefil doğal bir anti-inflamatuardır ve özellikle yorucu aktivitelerin ardından yararlı olabilir. Taze zencefil kökü dilimleri sıcak suda yaklaşık 30 dakika kadar kaynatılır. Çay gibi demlenerek günde 1 fincan içilir. Biber özü de ağrı azaltılmasında kullanılan etkin bir maddedir.

– Meditasyon yapılabilir.

Meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri gibi rahatlama teknikleri uygulanabilir. Bu teknikler zihinsel rahatlamayı sağlarken aynı zamanda strese bağlı kas ağrılarını da gidermektedir.

– Gün içinde detaylara dikkat edilmelidir.

Günlük küçük hareketlere dikkat edilmesi gerekir. Mesela fazla ağır çantalar ya da yükler taşınmamalıdır. Bunun yerine ağırlığın bölünerek birkaç kere de taşınması daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca sırt çantası kullanan kişilerin çantayı tek kolla taşımamaları gerekir. Yük her iki omza dağıldığında sırt ve bel bölgesine çok daha az baskı yapılmış olacaktır. Ofis çalışanlarının ise mutlaka bel yastığı kullanmaları önerilmektedir.

Sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Sırt ağrısı için fizik tedavi uzmanına gidilebilir. Eğer ağrının nedeni farklı bir hastalıksa doktor ilgili bölüme sevk edecektir.

Sırt ağrısı kanser belirtisi olabilir mi?

Sırt ağrısı genellikle kas gerginliği ve tutulma nedeni ile oluşur. Ancak kronikleşen ağrılar kanser gibi ciddi sorunların habercisi olabilir. Ayrıca sırt ağrısı bel fıtığı nedeni ile oluşuyorsa ayağa da ağrı yapacaktır. Geçmeyen ve farklı belirtiler gösteren sırt ağrısı durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz